Извршниот директор на Мајкрософт сака да биде “Добар Издавач” за Sony и Nintendo

Во неодамнешното интервју за медиумот Bloomberg, Сатја Надела, извршниот директор на Мајкрософт, зборуваше за состојбата на гејминг индустријата по неодамнешното затворање на аквизицијата на Activision Blizzard.

За време на таа исцрпена сага, беа дадени ветувања за носење на игрите на Activision Blizzard на други платформи во годините што доаѓаат – а тоа вклучува објавување на наслови на Call of Duty на Nintendo Switch за прв пат.

Надела зборуваше дека ќе биде „добар издавач“ на платформи кои до пред неколку месеци се сметаа за строги конкуренти.

Еден за сите… Сите за… За кого?

Постои желба од Мајкрософт да ја искористи зголемената моќ на XBOX за да стане платформа број еден во индустријата за игри. А сите сме свесни за тоа колку е тешко бидејќи така мало време XBOX не биле на врвот. Само мало време…

Благодарение на неодамнешните аквизиции, таа цел е на повидок, но напорниот пат да се стигне до таму сè уште има многу фурни леб за јадење. Во неодамнешното интервју за Bloomberg, Сатја Надела зборуваше за иднината на активностите за издавање игри на Мајкрософт:

Ние сме огромни фанови на видео игрите. Всушност, познатата Flight Simulator е создадена дури и пред Windows да биде реалност. Можете со тоа да сфатите колку е тоа јако.

Но, не сметаат како да сме терти или четврти избор секогаш, но и со Activision сега, мислам дека имаме шанса да бидеме добар издавач, искрено кажано, на Sony и на Nintendo, и на PC и на Xbox.

Изјава од Извршниот Директор на Мајкрософт – Сатја Надела, за Bloomberg

Не е голема тајна дека постои цел да се прошири што е можно повеќе. Со неодамнешниот раст на основата на XBOX во одредени региони (како Азија) и зголемениот успех на услугата за претплата Game Pass, има многу позитивност во компанијата.

Gears of War 6 на PlayStation 5?

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!