Основачите на Rocksteady отворија ново AAA студио во Лондон

Сè уште не е официјално објавено, но ко-основачите на Rocksteady (креатори на серијалот Batman Arkham, Suicide Squad) – Сефтон Хил и Џејми Вокер – наводно формирале целосно ново, ААА студио во Лондон.

Според името Hundred Star Games, компанијата е опишана како „старт-ап за видео игри со седиште во Источен Лондон“ со „мал тим од само 100 ветерани од индустријата“.

Речиси ништо не се знае за Hundred Star Games освен неколку детали што може да се преземат од сајтовите за котација на компании. Има веб-страница за Hundred Star Games, но не нуди ништо друго освен целна страница.

Од Обичен Камен отидоа накај Ѕвездите

Сефтон Хил и Џејми Вокер го напуштија Rocksteady во 2022 година, речиси дваесет години откако го основаа студиото и работеа на Urban Chaos: Riot Response, а потоа и на серијата Batman Arkham – и неодамна, играта Suicide Squad.

Според Endole, платформа за увид на компанијата, тие не губеле време во започнување нешто сосема ново, инкорпорирајќи ја Hundred Star Games Limited во февруари 2023 година.

Тоа беше пријателско заминување од Rocksteady, при што дуото истакна дека едноставно е време да започне нова авантура заедно. На друга платформа која е изработена наречена „greateplacetowork.co.uk“, има замаглување што ги опишува Игрите на сто ѕвезди:

Нашиот етос е да создадеме мал тим од само 100 ветерани од индустријата и таленти кои се во развој, кои се посветени на создавање врвни искуства за игри што ги инспирираат и плени играчите ширум светот.

Со иновацијата во нашето јадро, ние сме посветени на поместување на границите, прифаќање на различноста и поттикнување на енергична заедница за игри.

Нашата компаниска култура е единствена за индустријата која поттикнува лидерство на сите нивоа, одговорност, тимска поддршка, ранливост и поврзаност.

Официјална изјава за Hundred Star Games

На профилот на LinkedIn на Џејми Вокер, се нагласува дека тој работи на „да направи нешто ново и тајно“.

Воопшто не е познато на што работи Hundred Star (што можеби е стилизирано како „HUNDREDSTAR), бидејќи веб-страницата на компанијата нуди само три факти: 100 луѓе, AAA Games, Лондон.

Постои опција да аплицирате за информации или да ги разгледате огласите за работни места на фирмата, но тоа е тоа.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)