Tekken 8 – Рецензија

Во светот постојат голем број на жанрови на игри кои што дел се наменети за поголема маса на фанови, но дел се поделени и таргетираат ниш публика низ целиот свет. Тепачките игри се на многу интересно ниво бидејќи иако таргетираат некоја одредена ниш публика, сепак тие се наменети за сите фанатици на игри бидејќи сите вриштат по нив бидејќи нормално се работи за тепачина… Нашиот ум работи на тој начин што обожаваме акции и тепачини, и дополнително да летаат различни бои и искри со тоа.

Во далечната 1994 година се појави една франшиза која што го освои светот на сериозно ниво бидејќи започна едно патешествие кое што е активно до денес и тоа се вика Tekken. Франшизата и приказната започнаа на тој начин што се бараше во тој свет да се одреди кој е најдобриот борец… Класична приказна во секоја тепачка игра… И така Tekken во текот на своите години активно си ја фураше приаказната и тоа што најдобро знае да го прави, а тоа е да ствара големи насмевки кај луѓето!

После напорни и долги и тешки 10тигна години, официјално добиваме нова Tekken игра дами и господа! Тоа е игра толку преполна со моменти што предизвикуваат носталгија, но сепак успеваат да ги спојат во овој неверојатно пристапен пакет пријателски за почетници. Tekken 8 е навистина следната генерација на тепачини, бомбастична пресметка на која треба да бидете апсолутно сведоци сега, без разлика колку време помина откако последен пат сте влегле во тој свет.

Уфф леле колку е добро направено се ова буквално и колку ми е драго што имав шанса да и влезам на играта како никогаш до сега! Одма да кажам, можеби и погоре требаше да се напомене ова, јас лично не сум фанатик на тепачки игри, само ги пробувам, уживам во нив и тоа е тоа. Не сум човек што е добар во нив на сериозно ниво, многу далеку сум од тоа. Но како некој што едноставно само сака да ги игра, секогаш можам да дадам многу искрено мислење и рецензија за самите игри.

Блескави Борби

Има една стара гејмерска мудра мисла – За да е јако треба да блешти! Целата кампања се движи многу убаво и брзо на начин да не ви здосади. Иако наведените теми на Tekken 8 се „Целосна моќ“ и „Целосно уништување“, има и низа на Tekken 8 кои се однесуваат на критиките на T7, слично на она што Street Fighter 6 го направи за SF5. Спортски позадоволувачки режими за еден играч, подобрени онлајн функции и најдобро искуство со вградување во модерен борец, ништо не остана недопрено. Додека многу продолженија на боречки игри се борат да го оправдаат откажувањето од содржината на нивниот последен запис, Tekken 8 треба да се чувствува како вредна надградба за секој сопственик на Tekken 7.

The Dark Awakens е директно продолжение на кинематографската приказна на Tekken 7, со истите непречени транзиции помеѓу сцените и играта, како и импресивна борбена кореографија и голем чекор напред во приказната на Tekken. За среќа, здодевниот наратор и нерешените подзаплети кои ја дефинираа приказната на Tekken 7 ги нема, дури и ако се присутни нијанси од нив. Општ фокус на протагонистот на Tekken, Џин Казама и неговото патување низ најновиот турнир во светот го прават овој еден од најдобрите начини на приказна на Tekken, иако на поновите фанови би им се простило да се чувствуваат изгубено.

За среќа, тоа е предизвик што развивачот Bandai Namco го исполнува со воведување на подобрен систем за борба фокусиран на агресија, импресивен список од 32 борци и едно од најцврстите онлајн искуства што сум ги видел во борбена игра. Не е никаков новитет за франшизата, но сепак е уникатно кога ќе се видат сите играчи споени на едно место и со една цел…

Гори! Гори! Гори!

Главното нешто на Tekken 8 е Heat системот, кој претставува нова брчка на веќе задоволувачки сет на механика за борби. Одредени потези на секој борец испуштаат излив на бела енергија при контакт што, пак, активира аура од истата енергија на ликот. Додека се во оваа состојба, ликовите можат да нанесат поголема штета кога се блокирани, да добијат пристап до брз Heat Dash или моќен Heat Smash и да добијат неколку уникатни поволности во зависност од карактерот. Карактерот Клаудио, на пример, добива пристап до подобрени и моќни напади на Starburst додека Heat е активен, додека карактерот Лерој може да додаде време на неговиот Heat бар секогаш кога користи еден од неговите уникатни напади за парирање или пресврт, што го одржува напојуван подолго време. Топлината може да се активира само еднаш во круг и е активна само за краток временски период, што промовира поагресивни тактики. Иако може да биде лесно да се замисли ова како механика за враќање, тој има многу повеќе стратешка корисност и разноврсност што може да значи дека се користи за агресивен прекршок или Hail Mary.

Со овој нов систем играта цело време изгледа дека е ‘штемовање главе’ и е доста по различно од работите кои што ги имаме видено до сега во франшизата. Сите супер одредени и изведени работи доведува до многу поголемо и побрзо полнење на Heat системот.

УБАВИНАТА! Сериозно, убавината во овој систем е тоа што играта нема да ве тера да стискате по многу копчиња не потребно во текот на борбата да изведете нешто сериозни… Heat системот и Heat нападите се користат само со едно копче, толку убаво и едноставно смислено…

Иако сигурно е можно да се победи една или две борби со спамање на копчиња, играчите кои претпочитаат да чекаат погоден момент за удар честопати ќе излезат на врвот и ќе одат кон победа, а во брутален и филмски стил, можеби ќе треба само да направат некои прилагодувања за да се пресметаат непредвидливоста на финишерите. Новиот Heat System нуди многу за новите и повратните играчи на Tekken, а заканата од драстичен пресврт во текот на битката со притискање на едно копче создава напнати моменти и задоволувачки цвета кога е успешен.

Нападите Heat Smash се едни од најблескавите во целата игра. Тие се слични на Rage Arts – супер потегот за еднократна употреба, достапен само при критични здравствени услови – но веќе не бараат чекање додека не сте блиску до смртта за да ги користите, за да можат стратешки да се користат во секое време наместо да биде сличен на механичар за враќање вработен во очајни и страшни моменти. Тие, исто така, внесуваат повеќе од личноста на Tekken во секој меч.

Во списокот се приклучуваат три сосема нови лица, и сите три се неверојатно забавни за играње на различни начини. Азуцена постојано се движи, што и доликува на нејзината личност „Кралицата на кафето“. Таа може вешто да избегнува напади и да удира додека противникот е изложен на штетни одмазднички напади. Виктор е мирен и прибран специјален агент кој поседува арсенал на футуристичко оружје додека телепортира околу рингот.

Карактерите продаваат… Алишта?

Секој борец има и пакет опции за прилагодување од кои можете да изберете, кои ви дозволуваат да го прилагодите вашиот омилен борец по ваш вкус. Маици, јакни, капи и друго може да се стават на некој лик или да се купат со валута во играта — која, за среќа, е во богата понуда. Иако има конечен број ставки за секој лик, мешањето и совпаѓањето обезбедуваат поголема креативна слобода отколку што очекував, и дојдов до навистина кул изгледи, како и неколку глупави. Нормално повеќе глупави… Иако е малку глупо но можете да играте по кошулчиња. Никогаш не ми се допаднаа дизјаните, и затоа смеатам дека првичните се најдобри.

Tekken 8 нуди импресивна мешавина на режими, кои се движат од стандардни битки до некои неуспешни варијации. Онлајн игра ќе биде леб и путер на играта, а Tekken Fight Lounge е централниот центар за сето тоа. Овде, создадените аватари се среќаваат во раскошен аркаден амбиент, седат на аркадни машини и се борат еден против друг во Брзи, рангирани, играчи и групни натпревари. Ја сакам атмосферата на местото; навистина дава чувство дека сум во аркада како кога бев млад на флипери во маало, или кога се одеше на одмор, на флипери во Охрид и Струга.

Не се плашете од Јаките Онлајн Ликови

Оние кои не сакаат да играат онлајн имаат многу начини да продолжат да се борат додека се офлајн. Постојат стандардни натпревари против AI или против други локални играчи, на пример Tekken Ball – глупава споредна игра која ја меша Текен со одбојка – е забавна пауза од нормалната акција, иако физиката на топката понекогаш го прави искуството пофрустрирачко отколку што треба да биде. Режимот за тренирање е исто така уреден, благодарение на робусниот пакет алатки кои ги изложуваат податоците на рамката, движењето на деталите и истражуваат други елементи што го продлабочија разбирањето на играта кај играчот.

Најслабиот режим за еден играч се нарекува Character Stories. Овде, избирате лик, гледате краток вовед за споменатиот лик, а потоа се борите со пет однапред одредени противници, еден по друг, во истата фаза. Откако сите пет противници ќе бидат претепани, се појавува сцена со ликот, а потоа ќе бидете вратени назад на избраниот карактер. Крајните сцени се кул, но целиот режим се чувствува полупечен, како да е последователна мисла. Ова е најблиску до кој Tekken 8 доаѓа до традиционалниот „аркаден“ режим од претходните игри и остава многу да се посакува.

Железна Тупаница

Arcade Quest – симпатично патување на љубителите на Tekken кои ја играат најновата игра на нивните локални аркади – е исто така достапна како дополнителна понуда на другиот режим за еден играч и, за разлика од приказната во центарот на Џин, им овозможува на играчите да изберат кој сакаат . Не само тоа, туку учи одредени комбинации и трикови за избраниот лик, а исто така внесува потези за експериментирање во текот на секоја борба, предизвикувајќи процес на учење.

По започнувањето на Arcade Quest, ви е доделен аватар. Секој аватар може да се прилагоди и од глава до пети, со опции за скин, коса, облека, додатоци и многу повеќе.

Arcade Quest служи како проширен туторијал, како во Tekken 8, така и во сцената на борбените игри околу неа. Додуша, поголемиот дел од дијалогот помеѓу аватарите е подраматичен отколку што ќе слушнете на вашата локална аркада – и многу помалку експлицитен, ако бидам искрен – но ја доловува суштината на средбата и играњето лично. прилично добро. Уште повеќе, кога ќе заврши, играчот го носи веднаш до Текен Фајт салонот каде што ќе чекаат играчи од реалниот свет, и тоа е одличен момент „се откачуваат тркалата за тренирање“.

Осум години откако неговиот претходник првично беше лансиран во аркади, Tekken 8 пристигна и ја донесе топлината за да одговара на долгото чекање. Системот за топлина е возбудлив додаток на борбената механика наменета со светкави потези и повеќе начини за нивно користење. Ростерот е длабок и разновиден и нуди по нешто за секого. И офлајн и онлајн играчите ќе најдат многу работи за правење, а сите опции за прилагодување додаваат личен талент. Tekken 8 е подготвен за уште една речиси деценија доминација, бидејќи е ѓавол на убавото време.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!