Xbox

XBOX ги претстави игрите што доаѓаат на Game Pass во мај

Во нов блог пост денес, се објави првиот бран на наслови кои доаѓаат на XBOX Game Pass во мај 2024 година, како и Have a Nice Death, кој е достапна од денес. За жал, првиот бран додава само уште четири игри покрај Have a Nice Death. Претстојните наслови до 14 мај ќе вклучуваат: Во меѓувреме,

Прочитај повеќе
Колумна

Студиото KeokeN (Deliver Us Mars) ги отпушти сите вработени

KeokeN, девелоперите зад неколку помали игри, објавија дека ги отпуштаат сите вработени во студиото. Одлуката доаѓа по неуспехот да соберат нешто „значајно“ по присуството на Конференцијата за развивачи на игри (GDC) во Сан Франциско. Во изјавата објавена на Твитер, извршниот директор Коен Дитман и управниот директор Пол Дитман го објаснија изборот да ги отпуштат преостанатите

Прочитај повеќе
Игрици

Најавена е следната Batman игра во Arkham серијалот

Според новиот трејлер објавен од IGN, следниот дел од хит серијата Batman: Arkham ќе биде VR игра со наслов Batman: Arkham Shadow. Иако трејлерот не потврди конкретен датум на објавување, моментално е поставен прозорец за објавување за „крајот на 2024 година“. За среќа, исто така се заканува дека светската премиера доаѓа на Summer Game Fest

Прочитај повеќе
Игрици

Студиото Warhorse официјално ја најавија Kingdom Come: Deliverance 2

Kingdom Come: Deliverance 2 официјално ќе пристигне во 2024 година за PlayStation 5, Xbox Series X|S и ПЦ. Девелоперите Warhorse Studios го одржаа откритието за играта денес, најавувајќи ја играта, платформите на која што аплицирани и периодот кога излегува. Покрај платформите и датумот на објавување, студиото објави и еден трејлер. Во него, играчите првпат ги

Прочитај повеќе
PC PlayStation

Трофеите од PlayStation доаѓаат на PC со Ghost of Tsushima

По долгогодишни барања од фановите, PlayStation објави дека конечно ќе ги донесе трофеите на ПЦ. Бидејќи PlayStation продолжи да ја продлабочува својата поддршка за платформата за PC со нови изданија на игри, фановите почнаа да сакаат да видат дополнителни елементи и функции што се гледаат на PS5 и PS4. Сега, веројатно најголемата таква карактеристика, Трофеи,

Прочитај повеќе
Новости

Skybound сакаат да прават AAA Invincible игра, но им треба пари

Skybound сакаат да направат нова AAA Invincible игра, но сакаат да ја направат со тоа што ќе собираат пари од донации. Компанијата ја објави кампањата за групно финансирање во понеделник со цел да ја изгради играта во студио со 30 лица. Ова студио, според Skybound, се состои од програмери кои работеле за компании како Activision

Прочитај повеќе
Колумна

Креаторите на Genshin Impact – Mihoyo се проценети дека вредат $23 милијарди

Тенорот на разговори околу мобилните и гача игрите се менуваше со текот на годините. Иако најпрво наиде на потсмев поради широко распространетата перцепција дека тие се евтини и инфериорни игри, а да не зборуваме за грабливи поради нивната различна механика и карактеристики кои често се тесно поврзани со микротрансакции, повеќе луѓе од кога било сега

Прочитај повеќе
Игрици

Vampire Survivors добива Contra DLC следниот месец

Ексклузивно денес, девелоперот на Vampire Survivors Poncle откри дека играта конечно ќе се појави на PlayStation 5 и PlayStation 4 ова лето. Но пред тоа, сепак, Вампирите ќе ги здружат силите со Contra во Operation Guns, ново DLC со ликови, оружје и повеќе од серијата, на 9 мај. Ова беше откриено за време на денешниот

Прочитај повеќе
Игрици

Новото ажурирање на Genshin Impact “Two World Aflame, The Crimson Night Fades” пристигнува на 24ти април

Во нов блог пост денес, PlayStation објави дека очекуваното ажурирање на Genshin Impact верзија 4.6 „Two Worlds Flame, the Crimson Night Fades“ ќе биде објавено на 24 април. Ова ќе биде огромно ажурирање, воведувајќи сосема нова област за откривање, како и централниот нов лик Arlecchino. Изненадувачки, „The Knave“ Arlecchino ќе служи како „член на тимот

Прочитај повеќе
Технологија

Lenovo работат на втората верзија од Legion GO

Кон крајот на 2023 година, Lenovo го издадоа уредот Legion Go, амбициозен рачен компјутер (хенд-хелд) дизајниран да влезе на пазарот во кој доминираат компании како Valve и ASUS, и нормално дополнително да бидат во тек со трендот. Legion Go беше прилично успешен, со еден од најголемите и најдобро оценетите екрани во опсегот, како и со

Прочитај повеќе