Watch Dogs франшизата е мртва и закопана засекогаш

Во нова објава на Твитер, познатиот протекувач j0nathan тврди дека франшизата е „мртва и закопана“, веројатно поради слабата продажба и популарност на Watch Dogs: Legion.

Во објавата се сугерира дека неуспехот на Legion го загрозил „започнатиот но никогаш довршениот Battle Royale“. Иако нема официјални ажурирања за иднината на серијата во врска со новите игри, минатиот месец, новите извештаи открија дека се подготвува адаптација на филм од New Regency.

И покрај перцепцијата на франшизата, AAA игрите на Ubisoft често се продаваат добро. Серијата имаше солидни продажби за првите два дела. Оригиналната игра достигна 10 милиони продадени копии во 2014 година. Watch Dogs 2 беше лансирана во 2016 година, продадени во 10 милиони копии до март 2020 година.

Ужасно ниска продажба

Еден стар извештај од медиумот VGChartz додава дека Legion успеала да продаде 1,9 милиони дигитални копии за само три дена. Написот е извор на SuperData за информации за продажба. Во Англија, играта, исто така, ги направи најдобрите 20 продажби на PlayStation 5 во јануари 2023 година, според извештајот на GI Biz.

Сепак, Legion доби мешани критики од базата на фанови. На Metacritic, рејтингот на корисниците на Legion моментално е 6,2, што е голем пад од 7,7 на vtoriot del. Со оглед на тоа што се подготвува филм за играта, Ubisoft сè уште може да се обиде да ги искористи главните барања за продолжување на серијата игри на некој начин.

Ubisoft допрва ќе ја коментира иднината на серијата Watch Dogs…

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.