Поп-култура Серии

Втората сезона од серијата The Last of Us на HBO ќе пристигне во 2025 година

Веќе се претпоставуваше дека 2-та сезона на „The Last of Us“ на HBO ќе биде објавена во 2025 година со оглед на распоредот на снимање. Но сепак денес компанијата потврди дека серијата офицјиално ќе пристигне во 2025 година. Снимањето на втората сезона требаше да започне во јануари 2024 година, но неодамна беше малку одложено до

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Five Nights at Freddy’s 2 е веќе во изработка

Five Nights at Freddy’s излезе во кино салите и на Peacock минатиот месец, а филмот беше огромен успех за Blumhouse Productions и Universal Pictures. Додека Five Nights at Freddy’s беше еден од најскапите филмови што Blumhouse Productions некогаш ги продуцирал, ризикот се исплатеше, бидејќи стана и филм со најголема заработка на компанијата досега. Не би

Прочитај повеќе
Поп-култура

Адаптацијата на Cyberpunk 2077 на големото платно треба да ја видиме во 2025 година

Уште во октомври, CD Projekt Red најави нов проект кој што треба да е адаптиран игран филм базиран на Cyberpunk 2077. Во тоа време, многу малку информации беа откриени; не ни знаеме дали овој проект ќе биде стриминг серијал или филм! Едно нешто што CD Projekt Red го откри е дека проектот е во развој

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Конечно ги добивме првите детали за Fallout серијата од Amazon Prime

Следниот април, долгоочекуваното ТВ шоу Fallout ќе дебитира на платформата Prime Video на Amazon. Ова е многу очекуван проект и во текот на минатата година се појавија безброј протекувања од продукцијата на серијата – но и покрај тоа, всушност многу малку се знае за содржината на серијата. Во неодамнешниот извештај за „прв поглед“ објавен во

Прочитај повеќе
Поп-култура

Креаторот на The Witcher изјави “Никогаш не ме прашаа за сугестии” за Адаптациите

Додека The Witcher беше прилично голем успех за Netflix во последните неколку години, е една од најчестите поплаки за серијата е тоа што не се придржува доволно блиску до изворниот материјал. Тоа е многу фрустрирачко за многу луѓе, вклучувајќи го и поранешниот водител и лицето на серијата Хенри Кавил, кој сам лично пробуваше да се

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Следната година го добиеме вториот дел на филмот Mortal Kombat

Сега кога штрајкот на актерите заврши, продукцијата продолжи на повеќе филмови, вклучувајќи го и Mortal Kombat 2. Продолжението почна да се снима во јуни, а актерот Karl Urban сподели нова фотографија на Инстаграм од сетот со актерите. На фотографијата Urban се гледа заедно со неколку негови колеги, со натпис „Се вративме бејбе!“ Минатиот месец беше

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Режисерот Taika Waititi изјави дека неговиот Star Wars Филм ќе ги Разочара сите Фанови на Франшизата

Режисерот на Thor, Taika Waititi, режира филм од франшизата на „Star Wars“ и сега обезбеди ново ажурирање за тоа што можат да очекуваат фановите, но сè уште е рано и тој сè уште нема многу да каже. Говорејќи за Variety, Waititi изјави: „Тоа ќе биде… драматична пауза… филм на Таика Ваитити. Филмов ќе ги налути

Прочитај повеќе
Поп-култура

Сите детали за Baldur’s Gate 3 Deluxe Edition

Larian Studios официјално ги потврди деталите за Deluxe Edition на Baldur’s Gate 3 во новиот твит. Ќе вклучува физичка копија од играта и комбинација на физички и дигитални ексклузиви кои што изгледаат маестрално! Ова Deluxe Edition ќе биде достапно за 79,99 долари на PC, PlayStation и Xbox. Преднарачките за ова издание се достапни уште веднаш.

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Актерот Doug Cockle се враќа во улогата на Geralt во новата серија на The Witcher

Познатиот актер Doug Cockle храбро се враќа во улогата на Geralt од Ривија во целосно новата анимирана серија за The Witcher, која треба да се појави на Нетфликс кон крајот на 2024 година. Doug Cockle е човекот кој што го оживеа Geralt и го претстави на публиката уште во 2007 година, уште од првата игра.

Прочитај повеќе
Поп-култура Nintendo

The Legend of Zelda добива Игран Филм

Нов игран филм од франшизата The Legend of Zelda е официјално потврден од Nintendo. Nintendo со години се спремаше да ги адаптира своите ликови надвор од игрите, делумно затоа што адаптациите за игри имаат досие дека се прилично слаби. Nintendo дури го имаат еден од најозлогласените примери на филм адаптиран од видео игра – Super

Прочитај повеќе