Поп-култура Серии

She-Hulk – Официјален трејлер

Marvel Cinematic Universe ќе стане сензационален, бидејќи првиот трејлер за She-Hulk официјално пристигна. Студиото Марвел ги изненади фановите денес со откривањето на првиот целосен трејлер од претстојната серија, кој се очекува да дебитира на Дизни + подоцна оваа година. Снимката им дава на фановите најдобриот поглед досега на Jennifer Walters / She-Hulk (Tatiana Maslany) и […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Star Wars: The Acolyte – Се што знаеме до сега

Иднината на универзумот на Star Wars цвета на Disney+, со голем број акциони и анимирани серии сместени во таа големата галаксија што е фар фар авеј! Една од најинтригантните серии што го погоди тој список е Star Wars: The Acolyte, шоу кое што ќе биде сместено за време на падот на ерата на High Republic. […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Излегоа првите реакции од Lord of the Rings: The Rings of Power

Иако првата епизода „The Lord of the Rings: The Rings of Power“ нема да биде премиерно прикажана на Amazon Prime Video до овој септември, Amazon Prime поканиле неколку фанови на Толкин да погледнат некои рани снимки од шоуто. Многумина го кажаа своето мислење за серијата и тоа што го виделе. Серијата „The Lord of the […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Netflix Geeked Week 2022

Netflix го претстави трејлерот за Geeked Week 2022, виртуелен петдневен настан кој ја истакнува неговата гик содржина како Stranger Things, The Umbrella Academy, The Sandman, The Grey Man и многу повеќе. Покрај трејлерите, првите погледи и Behind-The-Scenes, Geeked Week ќе ги собере и сите ваши научно-фантастични, фантазии, хорор и анимации за интервјуа со актерите, игри […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Во изработка е “Alan Wake” ТВ Серија од AMC која ќе биде адаптација од игрите

Познатите AMC решија да влезат во рингот и да фатат да прават некоја адаптација од видео игри. Ќе започнат со тоа што ќе прават адаптација на акционо-авантуристичката игра Alan Wake. Серијата моментално е во рана прирепма и за брзо ќе треба да започне нејзиното снимање. Sam Lake, креативниот директор на Remedy Entertainment, развивачот на Alan […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Игрици

Elden Ring Theme во 15 различни музички жанрови

Доколку не ви е доста од Elden Ring или неговиот саундтрак, музичкиот продуцент и јутубер Alex Moukala објави кавер верзија на главната композиција на Elden Ring која кружи низ 15 различни музички стилови, почнувајќи од класична шпанска гитара до темен синт, симфониски метал и многу повеќе. Moulaka рече дека видеото е инспирирано од Marvel’s Doctor […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Doctor Who најави дека следниот доктор ќе биде актерот Ncuti Gatwa

Шпекулациите можат да завршат бидејќи актерот Ncuti Gatwa е официјално избран за улогата на Doctor Who и ќе го игра Четиринаесеттиот доктор во претстојната сезона која ќе слави 60 години постоење. Gatwa е познат по тоа што го игра Eric Effiong во серијата Sex Education, улога што му ја донесе наградата за најдобар актер на […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Нихон-Џи Фестивал – Јапонската култура пристигнува во Скопје

Јапонската култура е нештото кое го има освоено целиот свет и целата нивна култура е распространета низ светот на секаков начин. Нема некој на светов што немал некаков допир со јапонската култура, но затоа Скопје на 28ми мај ќе може да ја почуствува целата таа јапонска култура на едно место! Се работи за еден многу […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Технологија

Boba Fett часовник во вредност од $120,000 со лимитирана серија од само 10

Врвната и позната швајцарска дизајнерска компанија Kross Studios објави партнерство со Lucasfilms кое што ќе служи за изработка на екстремно луксузен и скап часовник со тематика од Boba Fett. Ограниченото издание на часовникот Boba Fett чини ни помалку ни повеќе, само $120.000. Во изработка ќе се само 10, и секој часовник ќе ја има познатата […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Xbox

Marvel x Razer x XBOX – Captain America контролер

Уште во март, Razer откри дека ќе се здружат со Marvel што ќе започне со XBOX контролер инспириран од новиот Captain America, Sam Wilson (Anthony Mackie). Дизајнот на контролорот е заснован на оделото на Sam, а држачот за полнење е заснован на иконскиот штит на Капетан Америка, како што се појавија во серијата на Disney+ […]

Прочитај повеќе