Nintendo

Омилената игра на Danny Trejo е Animal Crossing: New Horizons

Неодамна, гејмерите го прославуваа Националниот ден на видео игрите, и со тоа се направи кампањата на социјалните мрежи каде што многу брендови ги прашуваа корисниците која е нивната омилена игра на сите времиња. Една неверојатна холивудска ѕвезда се појави во трендот за да ги објави своите чувства, откривајќи наслов што не е репрезент на нервозните

Прочитај повеќе
Nintendo

Nintendo Direct настан најавен за 18ти јуни

Во новата објава на X, Nintendo конечно потврди конкретни детали за очекуваната изложба на јуни Direct, која сега е закажана за 18 јуни 2024 година. Објавата повторува дека овој пренос во живо ќе се фокусира на игрите „доаѓаат во втората половина на 2024 година“. Настанот ќе започне во 16 часот наше време, и ќе трае

Прочитај повеќе
Nintendo

Sonic X Shadow Generations пристигнува во октомври

Датумот на објавување на Sonic X Shadow Generations е одреден за овој октомври, според новото протекување. Според новиот извештај на Dealabs, SEGA го одреди 25 октомври 2024 година како датум на објавување на Sonic X Shadow Generations. Девелоперите, наводно, веќе почнале да ја подготвуваат страницата на играта за Nintendo eShop и Epic Games Store, а

Прочитај повеќе
Nintendo

Дознаваме дека играта на Nintendo со кодно име “SPIRAL” е официјално Splatoon 4

Според новата објава на Twitter од доверливиот протекувач @MbKKssTBhz5, Нинтендо го имаат следниот дел на играта Сплатун под кодното име Spiral. Протекнувачот објаснува дека по „истражувањето на податоците што ги добил во последниот месец“, проектот е „многу веројатно“ следниот дел од акционата франшиза со фарбање. @MbKKssTBhz5 немаше дополнителни детали за играта. Имено, протекувачот исто така

Прочитај повеќе
Nintendo

Официјално Nintendo Switch 2 ќе биде претставен оваа година

Во краткото ажурирање објавено на Твитер, претседателот на Нинтендо, Шунтаро Фурукава, истакна дека компанијата ќе го открие наследникот на Nintendo Switch во текот на оваа фискална година. Беше забележано дека ова откритие ќе дојде повеќе од девет години по објавувањето на конзолата во 2015 година. Лета времето… „Switch 2“ е една од најозборуваните теми во

Прочитај повеќе
Колумна Nintendo

“Си јас сакам работата!” Неверојатната 40-годишна кариера на Takashi Tezuka во Нинтендо

Сите знаеме дека лицето на Nintendo со години веќе е познатиот Шигеру Мијамото кој што го гледаме секаде и на секој настан, но сепак не се обрнува доволно внимание на неговиот партнер во бизнисот – Такаши Тезука! Или на друг начин кажано, Шигеру Мијамото со текот на годините даваше впечаток дека е безмилосен на работното

Прочитај повеќе
Nintendo

Nintendo ги запре и затвори YUZU емулаторите

Минатата недела, Nintendo поднесе тужба против Yuzu Емулаторите и компанијата зад нив (Tropic Haze LLC), тврдејќи дека емулаторот Switch „ја олеснува пиратеријата во огромен обем“. Иако сите барања во тужбата не изгледаа како слем забивање, се чинеше дека Nintendo има случај поради тоа колку „корисен“ беше Yuzu во помагањето да се скршат DRM-ите на игрите

Прочитај повеќе
Nintendo Друштвени игри

Pokémon TCG добива Дигитална Верзија

The Pokémon Company ја претстави Pokémon TCG Pocket, нова мобилна игра со познатите карти кои што служат за трејдање, која доаѓа некаде во 2024 година. Девелоперите не споделија точен датум на објавување за време на денешната изложба на Pokémon Presents, која беше релативно кратка. Pokémon TCG Pocket ќе им дозволи на играчите да собираат и

Прочитај повеќе
Nintendo

Следната Pokémon Legends игра е Z-A која ќе пристигне во 2025 година

Нова игра во серијалот на Pokémon Legends официјално беше најавена од Nintendo, и таа е сместена во регион што ниту еден играч не го очекуваше – особено ако се земат предвид најновите гласини кои што сугерираа сосема други работи. Главните шпекулации беа дека презентацијата на Pokémon Day во 2024 година ќе ги објави долго озборуваните

Прочитај повеќе
Колумна PlayStation Xbox Nintendo

Извршниот директор на Мајкрософт сака да биде “Добар Издавач” за Sony и Nintendo

Во неодамнешното интервју за медиумот Bloomberg, Сатја Надела, извршниот директор на Мајкрософт, зборуваше за состојбата на гејминг индустријата по неодамнешното затворање на аквизицијата на Activision Blizzard. За време на таа исцрпена сага, беа дадени ветувања за носење на игрите на Activision Blizzard на други платформи во годините што доаѓаат – а тоа вклучува објавување на

Прочитај повеќе