Xbox

Летово добиваме целосно дигитална верзија од XBOX Series X

Мајкрософт да се подготвуваат да објават целосно дигитална верзија на конзолата Xbox Series X ова лето. Според тврдењето на медиумот Exputer, Мајкрософт ќе лансира верзија на конзолата која нема диск драјв во одреден момент во месеците јуни или јули. Новата верзија на Xbox Series X, се тврди во извештајот, ќе биде целосно бела и ќе

Прочитај повеќе
Xbox

Иднината на Microsoft и XBOX – Нова конзола, 4 ексклузиви на Други Конзоли, Игрите на Activision-Blizzard доаѓаат на GamePass

Нова конзола За време на денешниот Официјален подкаст на XBOX во кој беа вклучени Сара Бонд, Мет Бути и Фил Спенсер, беше откриено дека Мајкрософт веќе инвестираат многу во следната генерација на хардвер за Xbox, односно во следната нивна конзола. Беше ветено дека Мајкрософт се обликува да го испорача „најголемиот технички скок“ со она што

Прочитај повеќе
Xbox

Microsoft го уништи поимот Ексклузиви за XBOX

Мајкрософт планира да сподели детали за своите планови да ја донесе Hi-Fi Rush и други ексклузивци од XBOX на конзолите PS5 и Nintendo Switch, според извори кои доаѓаат од страна на Мајкрософт . Деталите за мултиплатформските планови на Мајкрософт постепено протекуваат, и затоа медиумот The Verge беа првите кои што открија дека претстојната игра на

Прочитај повеќе
PlayStation Xbox Nintendo

Hi-Fi Rush доаѓа на PS5 и Nintendo Switch, нема да е повеќе XBOX ексклузива

Една година откако беше пуштена во сенка на Xbox Series X|S и PC, Hi-Fi Rush се чини дека е подготвена за објавување на PlayStation 5 и Nintendo Switch. Откритието доаѓа преку датамајнинг за податоци кои открија две нови дизајни на маици во датотеките на играта. Првата текстура е син дизајн кој гласи „I’m here Baby!“

Прочитај повеќе
Xbox

Microsoft со огрмни отпуштања – 1900 работници остануваат без работа

Според новиот извештај кој најпрво беше објавен од медиумот IGN, новите отпуштања на Мајкрософт ќе бидат огромни со 1.900 вработени од неговата работна сила за видео игри. Мајкрософт ги објави отпуштањата во официјален меморандум од Фил Спенсер. Фил Спенсер, исто така, споменува дека „поставивме приоритети, идентификувавме области на преклопување“. Ова може да сигнализира кои улоги

Прочитај повеќе
Xbox

Troy Baker е следниот Indiana Jones во Игрите

Indiana Jones and The Great Circle официјално беше откриени од MachineGames за време на изложбата на Xbox Developer Direct. Набргу потоа, беше потврдено дека познатиот актер Трој Бејкер ќе го дава гласот на насловниот лик! Ова беше одма приметено од страна на голем број гејмери бидејќи знаеа за кого се работи уште веднаш! Во објавата

Прочитај повеќе
Xbox

Следното поглавје во светот на The Elder Scrolls ќе биде “Gold Road”

Bethesda го објави следното поглавје за The Elder Scrolls Online, познато како Gold Road, кое ќе биде објавено овој јуни. Ова ново поглавје за долгогодишниот MMO ќе додаде 30 часа нова содржина за играчите со сосема нова приказна, како и нови ликови. „Во Gold Road, играчите ќе треба да го истражат враќањето на Ithelia, Daedric принц

Прочитај повеќе
Xbox

Првиот гејмплеј од Indiana Jones and The Great Circle

MachineGames конечно го претстави првиот гејмплеј од очекувата игра Indiana Jones and The Great Circle за време на Xbox Developer Direct. Поминаа повеќе од три години откако оваа игра беше претставена од страна на Bethesda, а сега конечно го имаме првиот поглед на играта на Индијана Џонс. На крајот на краиштата, ова е игра од

Прочитај повеќе
Xbox

Senua’s Saga: Hellblade 2 пристигнува на 21ви мај

XBOX штотуку откри нов трејлер за игра Senua’s Saga: Hellblade 2 на денешниот Xbox Developer Direct, како и датумот на објавување на играта – 21 мај 2024 година. Сепак, Ninja Theory не откри многу детали за самата приказна. Дури и страницата на Steam на играта остана неочекувано празна. За среќа, денешниот Developer Direct покажува повеќе

Прочитај повеќе
Колумна PlayStation Xbox Nintendo

Извршниот директор на Мајкрософт сака да биде “Добар Издавач” за Sony и Nintendo

Во неодамнешното интервју за медиумот Bloomberg, Сатја Надела, извршниот директор на Мајкрософт, зборуваше за состојбата на гејминг индустријата по неодамнешното затворање на аквизицијата на Activision Blizzard. За време на таа исцрпена сага, беа дадени ветувања за носење на игрите на Activision Blizzard на други платформи во годините што доаѓаат – а тоа вклучува објавување на

Прочитај повеќе