Колумна Новости

Rockstar Games го пуштија трејлерот за GTA 6 порано, играта доаѓа во 2025 година

Конечно пристигна моментот кој што гејмерите ширум светот со нетрпение го очекуваа! Претставувањето на трејлерот за Grand Theft Auto 6 (GTA 6)! Со овој прв поглед, Rockstar Games направи лудило од возбуда и исчекување во гејмерската заедница! Охх колку добро изгледа овааа!!! Се појавија првите главни и клучни моменти од GTA 6, и сега јасно

Прочитај повеќе
Колумна

Take-Two и 2K се тужени поради лажните микротрансакции во нивните игри и Кражба при Онлајн плаќања

Take-Two Interactive и 2K Games се соочуваат со колективна тужба поради бришење и губење на купените валути и микротрансакции во играта. Тоа се случува кога играта или услугата прекинува да се користи. Доколку играте Online и потоа се исклучи конзолата, работите кои што биле купени онлајн се губат целосно. Тужбата (како што забележа Axios) ја

Прочитај повеќе
Колумна

Најдобрите додатоци за естетика на вашиот простор за работа и Гејмање

Во свет каде што нашите работни простори станаа продолжување на нашата креативност и продуктивност, добро организираното поставување може да ја направи сета разлика. Сепак, постигнувањето на таа совршена работна станица не мора да доаѓа со висока цена. Без разлика дали сте студент, хонорарен преведувач или само некој што сака да го подобри својот работен простор

Прочитај повеќе
Колумна

Најдобрите филмови адаптирани од Видео Игри

Границата помеѓу видео игрите и филмовите секогаш била мала, и двата медиуми кои имаат способност да ги пренесат аудиториите во светови надвор од секојдневниот живот. Последните години, се направени многу обиди за адаптација на популарни видео игри во филмови. Резултатите се различни, со некои кои не успеале да ја зафатат магијата на оригиналното искуство. Сепак,

Прочитај повеќе
Колумна

Electronic Arts патентираа технологија за да им дозволи на гејмерите да можат да даваат глас на карактерите во игра

Electronic Arts патентираше технологија која може да им овозможи на гејмерите да ги изразат своите ликови во играта, со тоа што ќе го даваат својот глас на карактерите кои што ги играте. Патентот е последен во напорите на EA да воведе иновации во индустријата за игри. Индустријата за игри нормално ни е позната на сите

Прочитај повеќе
Колумна

Серијата Tomb Raider на Amazon го додава писателот на WandaVision во својот тим

Писателката Меган Мекдонел, која работеше на проектите на Марвел, WandaVision и The Marvels, се приклучи на тимот кој работи на ТВ серијата Tomb Raider на Amazon. Во неодамнешниот извештај на Variety, медиумот го потврди вклучувањето на МекДонел во серијата. Кога разговараше за нејзиното пошироко портфолио, Мекдонел рече дека често зема инспирација од сопствените искуства кога

Прочитај повеќе
Колумна

Издавачите на Marvel Snap – Nuverse се повлекуваат од Гејминг Индустријата

Издавачот на популарната Marvel Snap, Nuverse, филијала на матичната компанија на TikTok, ByteDance, се повлекуваат од видео игрите по реструктуирањето кое е планирано да се случи во наредните месеци. Девелоперите на Marvel Snap se Second Dinner кои ја објавија игрите во октомври 2022 година и брзо стана врвна игра со карти за слободно играње, поставена

Прочитај повеќе
Колумна

Red Dead Redemption 2 го достигна врвот на бројот на играчи четири години по лансирањето на PC

Има повеќе каубојци и каубојки кои го истражуваат дивиот запад во Red Dead Redemption 2 повеќе од кога било на PC. Играта на Rockstar забележала над 77.000 играчи вчера на 26 ноември – нов белег за титулата на отворениот свет фокусирана на Артур Морган. Овој наплив на играчи се чини дека е поврзан со продажбата

Прочитај повеќе
Колумна

Скин на пушка од Counter-Strike 2 се продал за $132,500

Counter-Strike 2 е излезена само неколку месеци, но шутерот веќе е голем хит. CS2 ја зема формулата што играчите ја знаат и ја сакаат од Counter-Strike: Global Offensive, но го ажурира енџинот на Source 2. Тоа е првото поглавје по повеќе од една деценија за Counter-Strike, па затоа беше важно Valve да го направат правилно.

Прочитај повеќе
Колумна

Geoff Keighley бара повеќе обезбедување за време на The Game Awards поради инцидентите што се случуваат секоја година

Во последниве години, поединци кои што се платени од некои луѓе излегуваат на сцена и прават многу лоши проблеми и промовираат негативни теми кои што не треба да се поврзани со гејминг, и тоа баш на настани кои што се водени од Geoff Keighly. Прво, тоа беше The Game Awards 2022, кога една сомнителна младина

Прочитај повеќе