Игрици

JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle добива DLC со карактерот Wonder of U

Издавачот Bandai Namco и девелоперите CyberConnect2 го објавија JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle R Season Pass 2, а ликот на содржини за преземање е Wonder of U. Тој ќе започне на 8 декември. Еве преглед на содржината за преземање, преку Bandai Namco: JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle R е достапно на PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox

Прочитај повеќе
Поп-култура

Сите детали за Baldur’s Gate 3 Deluxe Edition

Larian Studios официјално ги потврди деталите за Deluxe Edition на Baldur’s Gate 3 во новиот твит. Ќе вклучува физичка копија од играта и комбинација на физички и дигитални ексклузиви кои што изгледаат маестрално! Ова Deluxe Edition ќе биде достапно за 79,99 долари на PC, PlayStation и Xbox. Преднарачките за ова издание се достапни уште веднаш.

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Актерот Doug Cockle се враќа во улогата на Geralt во новата серија на The Witcher

Познатиот актер Doug Cockle храбро се враќа во улогата на Geralt од Ривија во целосно новата анимирана серија за The Witcher, која треба да се појави на Нетфликс кон крајот на 2024 година. Doug Cockle е човекот кој што го оживеа Geralt и го претстави на публиката уште во 2007 година, уште од првата игра.

Прочитај повеќе
Колумна

Продавницата на Epic Games после 5 години се уште не прави никаков профит

За време на тековната антимонополска правна битка со Google беше откриено дека продавницата за игри Epic Games сè уште не е профитабилна, 5 години подоцна, и тие работи веројатно нема ни да се променат во блиска иднина. Коментарите ги даде генералниот директор на Epic Games Store, Стив Алисон, кој изјави дека продавницата сè уште не

Прочитај повеќе
Игрици

Комапнијата Disney за нивната игра Disney Dreamlight Valley во последен момент решија дека нема да биде Бесплатна за Сите

Помалку од два месеци пред целосното објавување на Disney Dreamight Valley, девелоперите Gameloft објавија дека сепак играта нема да биде бесплатна за сите и нема да можат сите да ја пробаат. Наместо тоа, студиото изјави дека врз основа на нивните „учења“ од една година во раниот пристап, „донесовме одлука да останеме платена игра во догледна

Прочитај повеќе
Колумна

Hideo Kojima не е нагласен како креатор на игрите во Metal Gear Solid Master Collection Vol. 1

Голем број на луѓе кои што ја купија новата колекција на Metal Gear Solid игрите ја разгледаа листата на кои луѓе работеле на игрите. Таа листа е секогаш наведена на почетокот и секогаш на крајот на самата игра, и за колекцијата MGS игри на Konami, Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 1 не вклучува никакво

Прочитај повеќе
Интервју

Интервју со Милош Хетлеровиќ од Ebb Software: Scorn испадна хит поради тоа што сме мал тим со големи идеи!

Благодарение на Македонска Асоцијација за Развивање Игри (МАГДА) имав можност да присуствувам на една од најголемите Конвенции и Конференции во Европа – Game Industry Conference (GIC) која се одржува секоја година во Познан, Полска на почетоците од месец октомври. Секоја година настанот станува се поголем и поголем, и после Ковид пандемијата луѓе со нетрпение чекаат

Прочитај повеќе
Игрици

Следната игра на Insomniac Games во светот на Spider-Man би била со Venom

Дали би можеле да ја видиме следната игра во светот на Marvel’s Spider-Man од Insomniac Games да биде во протагонистичка улога со Venom? Според наративниот директор на Marvel’s Spider-Man 2, Jon Paquette, таа опција е многу голема, и изгледа после издавањето на Marvel’s Wolverine тоа ќе биде главната цел на студиото! Во интервју за Insider,

Прочитај повеќе
Новости

ISO – Новиот Агент во Valorant

ISO е следниот VALORANT агент кој ќе дојде во играта, и пристигнува со директен лет дури од Кина. Како агент 24, ISO ќе се појави во играта на Riot Games како Дуелист со неверојатни способности. Тој е енигма – мистериозен убиец со неверојатни таленти за убиство, а неговата историја е откриена во триминутен трејлер. Според

Прочитај повеќе
Новости

Раперот Post Malone доаѓа во Apex Legends како карактер

Во последниве години, видео игрите станаа популарен медиум за промовирање на други забавни брендови, особено кога станува збор за жанрот Battle Royale. Во Fortnite например видовме соработки со буквално се можно што постои, од Marvel до Star Wars до Музички ѕвезди… Сега, Respawn Entertainment се подготвува за својот најнов настан на Apex Legends, кој е

Прочитај повеќе