Колумна

Официјално Bethesda станаа целосно обединето студио

Официјално, историјата е испишана, Bethesda Game Studios е првото студио на Microsoft што се обедини, откако целосно ја здружи силата под банерот CWA. Во неодамнешните вести, беше потврдено дека работниците во студиото Bethesda Game Studios во Далас, Роквил и Остин формирале синдикат „од ѕид до ѕид“. Мајкрософт официјално ја призна оваа унија и во моментов

Прочитај повеќе
Xbox

Мајкрософт ќе ја зголеми претплатата на XBOX Game Pass за 25%

По неколкумесечни гласини и шпекулации, Мајкрософт официјално ги зголемува цените на своите Xbox Game Pass претлати. Зголемувањето на цената се протега на секое ниво заедно со додавањето на сосема ново „Стандард“ ниво. Почнувајќи од 10 јули, Xbox Game Pass Ultimate ќе скокне од 16,99 долари на 19,99 долари месечно, што е зголемување од 3 долари.

Прочитај повеќе
Xbox

Во Мајкрософт повторно нов бран на отпуштања

Во текот на изминатите 24 часа, неколку луѓе се појавија на социјалните мрежи за да објават дека се соочиле со отпуштања во Microsoft. Во моментов не е јасен точниот број на засегнати или дали тие се дел од 1500-те што се проценува дека ќе бидат отпуштени во јуни. Медиумите најдоа четири лица кои најавуваат заминување

Прочитај повеќе
Xbox

Forza Horizon 4 си заминува од XBOX и ПЦ

Playground Games ја бришат Forza Horizon 4 од онлајн продавниците на крајот на годината, поради „лиценцирање и договори“ со партнерите на играта. На 15 декември, Forza Horizon 4 ќе биде отстранета од дигиталните продавници на ПЦ и XBOX. Ова вклучува и Xbox Game Pass. Претстојното бришење значи дека новата плејлиста од серии и фестивали што

Прочитај повеќе
Xbox

Fable доби нов трејлер и официјална дата

Помина една година откако фановите видоа или слушнаа нешто за Fable од Microsoft, но Xbox Summer Games Showcase 2024 одлучи да објави некои нови информации за претстојното рестартирање. Исто така, беше потврдено дека играта доаѓа во 2025 година. Трејлерот дава нов изглед на херојот на играта, како и одредена игра. Што значи да се биде

Прочитај повеќе
Xbox

Microsoft Flight Simulator 2024 пристигнува на 10ти ноември

Мајкрософт објави за време на изложбата за игри на Xbox дека Flight Simulator 2024 ќе пристигне на 10 ноември 2024 година. Во продолжение можете да го погледнете новиот трејлер: На 19 ноември, Microsoft Flight Simulator 2024 е следниот наслов од франшизата на Microsoft Flight Simulator. Тој е најамбициозниот симулатор за летање за корисници некогаш преземен,

Прочитај повеќе
Xbox

Официјален трејлер за Gears of War E-Day

Gears of War E-Day официјално е откриена на овогодинешниот Summer Games Showcase по неколкумесечни гласини. За жал, најавата за играта не беше ништо друго освен филмски трејлер, но играта, официјално наречена „Gears of War E-Day“. Трејлерот може да го погледнете подолу: Доживејте го бруталниот хорор на Денот на настанување низ очите на Маркус Феникс во

Прочитај повеќе
Xbox

XBOX најавија три нови конзоли

За време на Xbox Summer Games Showcase во неделата попладне, Microsoft објави дека три нови конзоли од серијата Xbox ќе бидат издадени оваа година. „Во Xbox сме страсни за градење заедница на игри што ги поврзува играчите ширум светот преку широк спектар на игри и уреди. Ова вклучува да им се даде на играчите повеќе

Прочитај повеќе
Xbox

Мајкрософт прават римастер на Halo: Combat Evolved за PS5

Microsoft наводно е во раните фази на развој на уште еден римастер на Halo: Combat Evolved и размислуваат да го објават на PlayStation 5. Тоа е според Том Ворен од The ​​Verge, кој го добил новиот билтен на веб-страницата „Notepad“. Извештајот ги прикажува другите детали околу претстојниот Изложба на игри на Xbox, вклучувајќи го и

Прочитај повеќе
Xbox

Мајкрософт и XBOX затворија четири студија за игри

Медиумот Bloomberg само што изјави дека Microsoft и Xboxзатворија четири студија за игри! Изјава доаѓа од новинарот Џејсон Шрајер. Оние четири студија што се затвораат се Arkane Austin, Tango Gameworks, Alpha Dog Studios и Roundhouse Games. Arkane Austin и Roundhouse Games неодамна ја креираа играта Redfall во 2023 година, игра која доби мешани критики од

Прочитај повеќе