Претседателот Џо Бајден го потпиша законот за забрана на TikTok во САД

Соединетите Американски Држави направија уште еден чекор кон потенцијална забрана на ТикТок, со тоа што претседателот Џо Бајден потпиша нацрт-закон кој навестува за популарната социјална мрежа да биде банирана во земјата.

Според нацрт-законот што беше потпишан од Бајден во четвртокот, кинеската компанија ByteDance ќе мора да се продаде апликацијата за да остане достапен во САД. Продажбата треба да се случи во рок од 270 дена или, приближно, девет месеци.

Како одговор на потпишувањето на нацрт-законот, апликацијата го објави следново:

“This unconstitutional law is a TikTok ban, and we will challenge it in court. We believe the facts and the law are clearly on our side, and we will ultimately prevail. The fact is, we have invested billions of dollars to keep U.S. data safe and our platform free from outside influence and manipulation.

This ban would devastate seven million businesses and silence 170 million Americans. As we continue to challenge this unconstitutional ban, we will continue investing and innovating to ensure TikTok remains a space where Americans of all walks of life can safely come to share their experiences, find joy, and be inspired.”

Официјална изјава од ТикТок за медиумите за потпишаниот закон

ТикТок за Гејмерите

За многу гејмери, апликацијата беше главен дел од нивниот раст. Без разлика дали се пренесува директно од апликацијата или се споделува клипови од игра, тоа помогна да се зголеми публиката за голем број креатори на содржина.

Од 2022 година, од ТикТок велат дека 50% од нивните дневни корисници гледале содржини поврзани со игри на платформата. Тоа додаде до „над 3 трилиони прегледи“.

Уште во јануари, беше објавено дека ТикТок потенцијално сака да го продаде својот оддел за игри. Во тоа време, Tencent беше една компанија заинтересирана за купување на средствата.

Целосен БАН на ТикТок во САД

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.