Серијата “Assassin’s Creed” на Netflix ќе ја има истата судбина како Филмот

Во октомври 2020 година, Netflix објави дека се здружува со Ubisoft за да направи адаптација на играна серија за Assassin’s Creed. Сепак, повеќе од две години подоцна, сè уште нема никаков знак од тоа, и можеби ќе помине уште некое време пред серијата да ја види светлината на денот, како што писателот и креаторот Jeb Stuart неодамна изјави за Collider дека повеќе не е вклучен во овој голем проект.

Stuart не кажа зошто се разделил со Netflix за креирање на оваа серија, но изјави за Collider дека е причината била поврзана со „разликата во визијата“ која што ја имал он и со тоа што му го нудат за како да ја прави. Ова не е ништо ново, премногу често се случува истото со Netflix.

“I think it was a little bit of a move of executives from LA to London, and it allowed the London group who, unfortunately, had to inherit my vision of what it was instead of getting to develop their own vision. So I think that’s fair. I know it’s going to be great whenever it comes out. I think the Ubisoft guys are fantastic. I think it’s a terrific franchise. It was just a good, mutual time to move on for both sides.”

Jeb Stuart за Collider

Според сите појави, Stuart беше солиден избор за серијата. Тој има импресивна листа на заслуги за пишување на сценарија, во индустријата е преку 30 години. Има познати блокбастери како Die Hard, Leviathan, Another 48 Hours и Just Cause. Ова е огромна загуба и за Netflix и за серијата, но и покрај поделеноста, неговата поврзаност со Netflix се чини дека е на цврста основа: во 2022 година тој ја создаде историската драмска серија Vikings: Valhalla, која што беше продолжение на познатата серија Vikings, а тој и понатаму е презентер додека влегува во нејзината втора сезона – што исто така може да има улога во неговата одлука да ја напушти серијата Assassin’s Creed.

МАРКЕТИНГ

WP Post Author

Summer Game Fest конечно е тука, а со него и сосема нов трејлер за очекуваната трета сезона на Netflix на The Witcher. Geralt, Ciri, Yennefer и Jaskier се враќаат во акција во сезона 3, а нивната цел број еден е да ја заштитат Ciri од постојано менување и сè понестабилно континент. Тоа ги води до Aretuza, но она што се смета за безбедно засолниште, за жал, на некој начин станува стапица на смртта, а тоа ќе го гледаме во текот на целата сезона. Трејлерот ги задева сите овие елементи, како и мноштвото нови чудовишта, повеќе од мајтапењето на Geralt and Jaskier што ги обожаваме, а Ciri навистина се впушта во своето како Witcher на тренинг. Целосниот трејлер од Summer Game Fest можете да го погледнете подолу.

Континентот никогаш не бил понепредвидлив, а за време на настанот Tudum на Нетфликс, водителката Lauren Schmidt Hissrich изјави дека тоа ќе има голема улога во сезона 3. Можеме да видиме сè што се менува на континентот, што е супер возбудливо“.

Додека војната беше задевана во сезоните 1 и 2, таа конечно ќе стане реалност во сезона 3 и никој нема да замине неповреден. „Војната се закануваше толку долго“, рече актерот од Jaskier Joey Batey. „Конечно велиме: „О, боже. Тука е“. Епизмот, влогот за континентот, во макро смисла, е огромен, но микро влоговите се уште поголеми“.

Сезона 3, исто така, ќе биде последната сезона на Хенри Кавил како Гералт од Ривија, иако тоа нема да биде последната сезона од шоуто. На местото на Кавил во улогата ќе дојде Лиам Хемсворт, кој ќе ја преземе улогата во сезоната 4 и понатаму. Шоуто неодамна беше потврдено за 5-та сезона, така што се чини дека има доста од авантурата на Гералт што допрва треба да се истражи на малите екрани.