Поп-култура Серии

Нов трејлер за The Witcher Сезона 3

Summer Game Fest конечно е тука, а со него и сосема нов трејлер за очекуваната трета сезона на Netflix на The Witcher. Geralt, Ciri, Yennefer и Jaskier се враќаат во акција во сезона 3, а нивната цел број еден е да ја заштитат Ciri од постојано менување и сè понестабилно континент. Тоа ги води до

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Креаторот на серијата The Witcher имал избор да ја прекине по заминувањето на Henry Cavill, но одлучил да продолжи уште долго

Светот беше погоден од мрак и сивилот од кога дознавме дека Henry Cavill (најубавиот гејмер во светот хехе) објави дека ќе го остави својот сребрен меч и ќе ја напушти ТВ серијата The Witcher на Netflix. Со 3-та сезона на The Witcher (последната на Кавил) што треба да се емитува, имаме повеќе прашања од кога

Прочитај повеќе
Поп-култура

Во изработка е Vampire Survivors Серија

Vampire Survivors, хитот на Steam кој се искачи на топ листите како ракета и на крајот се проби до Xbox Game Pass, исто така ќе добие адаптација во ТВ Серија… Полека, не паничете многу… Серијата ќе биде анимиран проект (сега можете да дишете), а медиумската компанија Story Kitchen ќе работи на проектот заедно со девелоперите

Прочитај повеќе
Игрици

Поранешниот Креативен Директор на Halo изработува “AAA Multiplatform” игра за Netflix

Joseph Staten, еден од клучните креативни умови зад креирање на Halo, и сега им се придружи на Netflix како креативен директор за новата „AAA, мултиплатформска игра“ која ќе се базира на оригинална IP адреса. Staten кој минатата недела потврди дека се разделил со Microsoft по девет години, ја објави промената преку Twitter. Staten за време

Прочитај повеќе
Новости

Новиот филм на Zack Snyder – Rebel Moon добива и Игра заедно со Филмот

Следниот филм на Zack Snyder, Rebel Moon, добива и видео игра и се чини дека тоа ќе биде повеќе од само основно мобилно поврзување. Zack Snyder е режисер кој е познат по својот визуелен талент, неверојатни акциони секвенци и чувство за размер. Некои забележаа (или критикуваа) неговите филмови понекогаш изгледаат како видео игри поради неговиот

Прочитај повеќе
Поп-култура Серии

Серијата “Assassin’s Creed” на Netflix ќе ја има истата судбина како Филмот

Во октомври 2020 година, Netflix објави дека се здружува со Ubisoft за да направи адаптација на играна серија за Assassin’s Creed. Сепак, повеќе од две години подоцна, сè уште нема никаков знак од тоа, и можеби ќе помине уште некое време пред серијата да ја види светлината на денот, како што писателот и креаторот Jeb

Прочитај повеќе
Поп-култура

Netflix изработуваат Игран Филм и Анимирана Серија од франшизата на Gears of War

По поводот 16 години на објавувањето од првата Gears of War игра, Netflix прославија со објавувајќи ги плановите за адаптација на серијата и во игран филм и во анимирана серија за возрасни! Сите заедно може да се сложиме дека повеќе сакаме да ја видиме анимираната серија која што веројатно ќе биде R-Rated од причина што

Прочитај повеќе
PlayStation Поп-култура

Креаторот на The Umbrella Academy ќе биде одговорен за Netflix адаптацијата на Horizon Zero Dawn

Steve Blackman, креаторот на The Umbrella Academy на Нетфликс, ќе биде одговорен за адаптација на Horizon Zero Dawn во адаптацијата на играта на ТВ сериите на Нетфликс, објави Нетфликс оваа недела. Најавата дојде во форма на интервју помеѓу Нетфликс и Блекмен, каде што креаторот зборуваше за следната, воедно и последна сезона на The Umbrella Academy,

Прочитај повеќе
Поп-култура

Режисерот на Hunger Games ќе биде одговорен за Netflix адаптацијата на BioShock

Филмската адаптација на BioShock од Netflix, наводно, добила режисер и писател, и двајцата работеле на различни големи буџетски франшизи, како што се Hunger Games и LOGAN на Marvel. Филмот на BioShock е еден од најдобрите холивудски бели китови за игри со оглед на месната природа на неговата приказна, богатиот амбиент на Rapture и многу повеќе.

Прочитај повеќе
Игрици

Помалку од 1% од претплатниците на Netflix ги играат нивните игри

Има околу 221 милион претплатници на Netflix, но само 1,7 милиони всушност се заинтересирани со игрите на услугата за претплата на дневна основа. Да се стави тоа во перспектива, тоа е помалку од еден процент од корисниците. Според Apptopia (преку CNBC), понудите за игри на Netflix биле преземени само 23,3 милиони пати од навлегувањето на

Прочитај повеќе