Сите ТВ серијали базирани на игри кои што се најавени до сега

Ако во последно време обрнувате внимание на вестите, најверојатно сте забележале дека се подготвуваат многу ТВ-емисии за видео игри. Всушност, понекогаш може да се чувствуваме како да не можеме да одиме повеќе од една или две недели без друга приказна или известување за некоја видео игра што се прикажува на Netflix или Amazon Prime. И откако ги разгледав наоколу сите серии кои се појавуваат по нафтоводот, тука сум да потврдам дека, да, навистина има многу емисии на видео игри кои доаѓаат на вашиот ТВ екран во следните неколку години.

Само запомнете: шоуто може да биде зелено светло, да има прикачен писател на него, па дури и да започне да испраќа луѓе, но сепак никогаш да не стигне на вашиот екран. Снимањето ТВ емисии и филмови е тешко, а адаптациите на видео игри имаат долга историја на заглавување во развојниот пекол. Но, дури и ако само половина од нив на крајот бидат направени и објавени, ние сè уште гледаме многу нови ТВ-акции инспирирани од видео игри.

Resident Evil

(Netflix – 14ти јули)

Resident Evil на Netflix е едно од ретките серии на оваа листа со дефинитивен датум на објавување, 14 јули. Тоа не е многу од сега. Значи, што е ова шоу и како се разликува од бројните филмови за Resident Evil од минатото, кои исто така беа базирани на игрите на Capcom? Resident Evil се фокусира на Алберт Вескер, кој го игра Ленс Редик, и неговите две ќерки, Били и Џејд Вескер и ќе отскокнува помеѓу две временски линии. Тоа е чудно поставување, но звучи поинтригантно од уште една адаптација во живо на Resident Evil 1 или 2.

Splinter Cell

(Netflix, TBA)

Splinter Cell, моментално работен наслов, е една од многуте адаптации на ТВ емисии за анимирани видео игри на списокот. Врз основа на популарната франшиза Tom Clancy’s Splinter Cell, ова ново шоу е напишано од Дерек Колстад, креаторот на франшизата Џон Вик. Не знаеме многу за ова шоу, иако знаеме дека ќе има најмалку осум епизоди, секоја епизода ќе трае околу половина час и во неа ќе глуми Сем Фишер.

The Last of Us

(HBO, 2023)

Првата ТВ серија на HBO заснована на игра нема да излезе до следната година. Но, луѓето се веќе возбудени за шоуто, во кое настапува самиот Мандолоријан, Педро Паскал како Џоел и Бела Ремзи како Ели. Претстојната драма на HBO е базирана на настаните од првата игра. Интересно е што двајца актери од играта ќе се појават во шоуто, но само еден од нив, Мерл Дендриџ, ќе ја повтори нејзината улога од оригиналната игра. Холивуд е откачено место!

Untitled Knuckles Spin-Off

(Paramount+, 2023)

Парамаунт имаше многу успех со првиот филм на Sonic во живо, а знаците укажуваат дека претстојното продолжение исто така ќе биде хит. Така, изгледа сосема логично дека Сега и Парамаунт не само што имаат веќе планиран трет филм, туку и спин-оф на ТВ-шоу во живо. Идрис Елба, кој ја игра Кнаклс во претстојното филмско продолжение, ќе се врати да го гласови ликот во се уште неименуваното шоу.

Assassin’s Creed

(Netflix, TBA)

Assassin’s Creed е уште една франшиза на Ubisoft што Netflix ја прилагодува во ТВ-шоу во живо. Напишано е од Џеб Стјуарт, кој беше писател зад оригиналното сценарио „Умри машки“. Поинтересно, неговиот најнов проект беше пишувањето и создавањето на серијата Викинзи: Валхала. Дали е ова показател дека шоуто на Нетфликс може да се заснова на неодамнешната игра на Assassin’s Creed со викинзи, Valhalla? Можеби, но сè уште не знаеме бидејќи Нетфликс кажа малку за заплетот или ликовите на серијата.

Tomb Raider (Animated Project)

(Netflix, TBA)

Tomb Raider е адаптиран во неколку филмови во живо, но сега Netflix има планови да создаде нешто поинакво. Неговата адаптација на Tomb Raider ќе биде анимирана серија што ја опишува како „јапонска аниме акциона серија“ која исто така ќе „истражува нова територија“. Самата Лара Крофт добива глас од Хејли Атвел, која се појави во MCU како Пеги Картер. Студиото за анимација зад овој претстоен проект, наводно, е Powerhouse, истиот тим кој стои зад популарната серија Castlevania на Нетфликс.

Twisted Metal

(Peacock, TBA)

Од сите емисии на оваа листа, ова е дефинитивно најчудната комбинација. Шоуто на Twisted Metal е веќе чудна идеја, а потоа да се емитува на заборавената услуга за стриминг на NBC, Peacock, е уште почудно. Во серијата ќе глуми Ентони Меки, најпознат по улогата на Фалкон во MCU, кој игра паметен млекар „кој зборува толку брзо колку што вози“. Тој не се сеќава на своето минато и влегува во смртоносен турнир во борба со автомобили со надеж дека ќе го најде семејството што отсекогаш го посакувал. И да, Sweet Tooth ќе се појави во шоуто

Live-Action Pokémon Series

(Можеби Netflix но не е официјално)

Вознемирувачко 2D странично лизгање на Souls-како што содржи брутални непријатели и уште побрутални делови за платформа, Blasphemous не се меша. Variety првпат објави за ова шоу минатата година, и оттогаш слушнавме… не многу друго. Допрва треба да биде официјално објавено од Нетфликс, но, наводно, ко-продуцентот и извршен продуцент на Луцифер, Џо Хендерсон, ќе ја напише и продуцира серијата. Засега нема информации за датумот на објавување или други конкретни детали. Тоа ќе биде серија во живо, најверојатно ќе користи CGI Pokémon измешан со актери во живо, како што е филмот Детектив Пикачу.

Fallout

(AmazonPrime, TBA)

Најавен во 2020 година, Amazon и Bethesda работат заедно за да создадат серија Fallout во живо, базирана на популарната постапокалиптична RPG франшиза. Според неодамнешниот извештај на Deadline, шоуто влегува во производство некаде оваа година. Не знаеме каква ќе биде приказната на серијата или кога ќе биде поставена во однос на минатите игри на Fallout, но знаеме дека Волтер Гогинс ќе биде во сè уште неименуваниот Ghoul.

Mass Effect

(AmazonPrime, TBA)

Bioware и EA се обидуваат да направат филм за Mass Effect повеќе од една деценија, но иако тоа никогаш не се случи, се чини дека сега се работи на ТВ-шоу развиено од Amazon. Ова допрва треба да биде потврдено од EA или Amazon, но Deadline објави во ноември 2021 година дека Амазон „се приближува до договор за развој на серија“ заснована на популарните вселенски RPG-и. Освен тоа, не знаеме многу, па веројатно ќе поминат неколку години пред овој да ја види светлината на денот.

Cyberpunk Edgerunners

(Netflix, 2022)

Cyberpunk 2077 не беше толку добар како што некои луѓе сакаа да биде, тој беше лансиран во ужасна состојба на конзолите и имаше неуреден и фрустрирачки циклус на развој. Но, универзумот во кој е поставен, базиран на оригиналниот Cyberpunk 2020 TTRPG, сè уште е интересен и вреди да се истражува. Така, за среќа на луѓето кои сакаат повеќе Cyberpunk акција, Netflix се здружува со Trigger за ново анимирано шоу, Edgerunners, поврзано со играта. Излегува подоцна оваа година.

God of War

(AmazonPrime, TBA)

Официјално, ова не е објавено, но Deadline објави претходно овој месец дека Амазон е во преговори со PlayStation Studios и Sony за создавање ТВ-шоу во живо базирано на популарната франшиза God of War. Серијата, наводно, е насловена од креаторите и извршните продуценти на The Expanse, Марк Фергус и Хок Остби. Нема информации за актерите, датумот на прикажување или приказната, но очекувам дека Кратос ќе биде лут и ќе убие работи во него. Тоа е како негова работа.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Golden Axe, класичната аркадна и конзолна игра од SEGA, добива своја ТВ серија на Comedy Central. Новото анимирано шоу ќе има 10 епизоди.

Актерската екипа за Golden Axe ги вклучува Метју Рис, Дени Пуди, Лијам Мекинтајр, Лиза Гилрој и Карл Тарт. Во шоуто ќе бидат Мајк Мекмахан од Solar Opposites и Џо Чендлер од American Dead извршен продуцент на серијата. Претседателот и извршен директор на SEGA Sammy, Харуки Сатоми, SEGA Corp COO и претседателот Шуџи Уцуми и Тору Накахара, исто така, ќе помогнат во извршниот продуцент на шоуто.

“In a hilarious and loving homage to Sega’s 1989 video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.

As far as the characters go, Rhys will voice Gilius Thunderhead, a battle dwarf with “poor hygiene and a chip on his shoulder.” Pudi voices Hampton Squib, “a naive, inexperienced first time adventurer who has dreamt of questing his entire life.

Gilroy plays Tyris Flare, a battle sorceress who is “deadly in a fight and even deadlier with her sharp wit.” McIntyre plays Ax Battler, a barbarian warrior who abides by a code of honor while also having a “sweet golden retriever demeanor.

Официјалната дескрипција на серијата