Поп-култура

Во изработка е Vampire Survivors Серија

Vampire Survivors, хитот на Steam кој се искачи на топ листите како ракета и на крајот се проби до Xbox Game Pass, исто така ќе добие адаптација во ТВ Серија… Полека, не паничете многу… Серијата ќе биде анимиран проект (сега можете да дишете), а медиумската компанија Story Kitchen ќе работи на проектот заедно со девелоперите

Прочитај повеќе
Колумна

Новиот HBO Max: Сѐ што треба да знаете!

„Warner Bros. Discovery“ објави дека нивната услуга за стриминг HBO Max се ребрендира со поедноставно име, Max, а новата понуда ќе биде објавена кон крајот на мај со некои забележителни промени, подобрувања и важни работи што треба да ги знаете. За време на најавен настан од висок профил, WB Discovery исто така објави повеќе содржини

Прочитај повеќе
WARHAMMER Поп-култура

Henry Cavill го остави Superman за универзумот на Warhammer 40K

Amazon Studios официјално потврди дека ги има глобалните права за изградба на филмски универзум на Warhammer 40K, а извршниот директор на сите проекти ќе биде човекот кој што беше Superman (DCEU) и Geralt (Netflix) – Henry Cavill! Дополнително Cavill нема да биде само извршен директор за сите проекти, туку ќе биде и во главните улоги

Прочитај повеќе
Новости

Рангирање на најдобрите Far Cry игри

Неколку серии со шутери од прво лице ја имаа долговечноста на Far Cry, со наследство кое датира повеќе од 17 години и девет главни наслови објавени во тој период. Исто така, помина низ некои драстични промени и експерименти во тоа време, почнувајќи од мутантните непријатели кои ја водеа заплетот на оригиналната игра до враќањето во

Прочитај повеќе
Поп-култура

Сите ТВ серијали базирани на игри кои што се најавени до сега

Ако во последно време обрнувате внимание на вестите, најверојатно сте забележале дека се подготвуваат многу ТВ-емисии за видео игри. Всушност, понекогаш може да се чувствуваме како да не можеме да одиме повеќе од една или две недели без друга приказна или известување за некоја видео игра што се прикажува на Netflix или Amazon Prime. И

Прочитај повеќе
Поп-култура

Во припрема е ТВ адаптација на играта A Plague Tale

Прекрасниот акционо-авантуристичка серијал на игрите A Plague Tale наскоро ќе се преселат и на вашите помали/поголеми екрани. Според францускиот медиум Alocine, се подготвува ТВ серија која што е инспирација и адаптација од оваа гејминг франшиза. Иако се уште нема поконкретни детали за кои актери ќе бидат во серијата, бидејќи нормално е само најава. Дознаваме само

Прочитај повеќе
Поп-култура

J.J. Abrams изработува скриптирана серија за U2 во соработка со Netflix

Стриминг гигантот Netflix ги здружил силите до J.J. Abrams и неговиот ‘Bad Robot Productions‘ банер за да изработат сценариска серија за легендарниот рок бенд U2. Ненасловената серија која што моментално е во рана фаза на развој, ќе биде пишувана од страна на Anthony McCarten. Писателот номиниран за Оскар ќе го одбележи своето враќање во светото

Прочитај повеќе
Поп-култура

Трејлерот за лансирање на Halo ТВ серијата

Логиката налага дека ова ќе биде последен за пред премиерата, која е за само два дена. Некои рецензии (за првите две епизоди) протекоа, некои ја сакаат серијата, некои не. Во трејлерот наречен „Hope“, д-р Халси ги објаснува мотивациите на поединечните ликови со меланхолична музика за која мора да признаеме дека го има „тоа“ Halo расположение.

Прочитај повеќе