Xbox

Изгледа дека Minecraft добива raytracing на XBOX Series S/X

И покрај тоа што се користеше како приказ за можностите за следење зраци на Xbox Series X/S пред лансирањето на конзолата во 2020 година, Minecraft досега остана строго без следење зраци на машината. Сепак, се чини дека тоа ќе се промени, бидејќи функцијата сега се појави во најновата верзија на програмата Xbox Preview на Minecraft.

Прочитај повеќе
Новости

Рангирање на најдобрите Far Cry игри

Неколку серии со шутери од прво лице ја имаа долговечноста на Far Cry, со наследство кое датира повеќе од 17 години и девет главни наслови објавени во тој период. Исто така, помина низ некои драстични промени и експерименти во тоа време, почнувајќи од мутантните непријатели кои ја водеа заплетот на оригиналната игра до враќањето во

Прочитај повеќе
Xbox

Играта Lost Eidolons на PC и XBOX пристигнува во текот на третиот квартал од оваа година

Тактичкиот Turn-Base RPG Lost Eidolons, направен од тимот за развој на Ocean Drive Studio, доби приближен датум на издавање. Играта ќе излезе во третиот квартал од оваа година, за PC и Xbox Series и Xbox One конзолите. Моментално се отворени апликациите за затворено бета тестирање за Xbox верзијата на играта. Тестирањето е закажано за последната

Прочитај повеќе
Поп-култура

Сите ТВ серијали базирани на игри кои што се најавени до сега

Ако во последно време обрнувате внимание на вестите, најверојатно сте забележале дека се подготвуваат многу ТВ-емисии за видео игри. Всушност, понекогаш може да се чувствуваме како да не можеме да одиме повеќе од една или две недели без друга приказна или известување за некоја видео игра што се прикажува на Netflix или Amazon Prime. И

Прочитај повеќе
Новости

Најдобрите 8 Souls-Like игри кои што може да ги играте во 2022

Dark Souls е една од највлијателните видео игри на сите времиња, при што ремек-делото на From Software од 2011 година откри дека неговите елементи се користат во широк спектар на други акциони игри и игри со улоги. Оние кои користат многу од истите механики, наведени подолу, се колективно познати како слични на души: Unlockable checkpoints

Прочитај повеќе
Новости

Indie авантурата A Space for The Unbound доаѓа на PS5 и XBOX Series S/X на крајот од оваа година

PQube и Toge Productions, заедно со тимот за развој на Mojiken Studio, објавија трејлер за нивната претстојна наративна авантура A Space for the Unbound. Со трејлерот дојде потврда дека играта излегува оваа година и за конзолите PlayStation 5 и Xbox Series, откако првично беше најавена за PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One и PC. „Простор

Прочитај повеќе
Новости

Update-от за Пиринејскиот Полуостров во Microsoft Flight Simulator е веќе достапен

Време е да се истражуваат сончеви пејзажи бидејќи Asobo Studio објави дека ажурирањето на Microsoft Flight Simulator од Пиринејскиот Полуостров сега е достапно. Ажурирањето додава и геолошки и архитектонски подобрувања на нациите на Шпанија, Португалија, Гибралтар и Андора. Со воведувањето на преработениот Пиринејски Полуостров, Flight Simulator го продолжува проширувањето на европската мапа која веќе содржи

Прочитај повеќе
Новости

Todd Howard изјави дека Starfield ќе ги редефинира познатите хардкор RPGs

Еден неодамнешен дневник за развивачи вели дека семоќниот Тод Хауард вели дека Starfield ќе канализира постари хардкор RPG-и, меѓу другите закачки за научно-фантастичниот RPG. Иако сè уште немаме многу игра или конкретни детали за играта, Хауард го задева Старфилд ќе канализира постари хардкор RPG-и доаѓа во најновиот дневник на играта, кој завршува со Хауард буквално

Прочитај повеќе
Новости

Следната PGA Tour Golf игра е презакажана од EA

Откако остана во мирување од 2015 година, Electronic Arts на почетокот на минатата година објави дека работи на нов влез во својата долгогодишна серија видеоигри за голф PGA Tour. Иако најавата дојде без датум на објавување прикачен на неа, EA откри подоцна во 2021 година дека проектот се одложува за неодреден прозорец. Од денес, EA

Прочитај повеќе
Новости

Escape Academy е новиот Escape Puzzl-ер кој што наскоро доаѓа на сите актуелни платформи

Издавачите iam8bit и Skybound Games заедно ги споиле силите со развојниот тим на Coin Crew Games подготвуваат нова игра која што ќе биде Escape Room и нејзиното име ќе биде “Escape Academy” Како што сугерира самиот наслов, овој пазл гејм ќе биде поставена во училиште каде што учениците се обидуваат да станат врвни експерти во

Прочитај повеќе