Игрици

Предлози за врвни платформски игри

Ghost and Goblins Resurrection  Една од најпознатите игри за флипери и за компјутер има своја преработка, се работи за играта Ghosts and Goblins Resurrection која своевремено се сметаше за една од потешките игри за играње дека се гинеше од два удари, првиот удар од чудовиште ви го тргаше оклопот а вториот ве утепуваше, тоа беше […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Се што беше прикажано на Nintendo Indie World

Најновиот Nintendo Indie World, емитувањето во стилот на Nintendo Direct фокусирано на инди-игри за Switch, се одржа денес. Стримот траеше нешто повеќе од 20 минути и беше преполн со голем број на игри од кои некои беа и нови. Не е ништо шокирачко како например да се збори за Breath of The Wild 2 или […]

Прочитај повеќе
Новости

Nobody Saves The World овој месец доаѓа на Switch, PS4 и PS5

Покрај тоа, NSTW ќе добие ажурирање на сите платформи кои ќе додадат локална соработка. Претходно, NSTW содржеше само онлајн соработка за Xbox и компјутер, а сопствениците на конзоли на PlayStation ќе можат да играат и мултиплеер меѓу генерациите. Никој не го спасува светот е акционен RPG кој ги става играчите во улога, па … никој […]

Прочитај повеќе
Новости

Dungeons of Aether си доби дата на излегување

Програмерот Aether Studios објави дека датумот на објавување на Dungeons of Aether е закажан за октомври 2022 година. Датумот на објавување на Dungeons of Aether е поставен на 25 октомври 2022 година на компјутер со Windows (преку Steam). Синопсис на играта Dungeons of Aether е зандана ползач на вртење дизајниран од Ник „ampersandbear“ Блеквуд од […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Порт од играта The Last Friend за Nintendo Switch пристигнува во април 2022

Издавачот Skystone Games и ко-програмерите Stonebot Studio и Ludus Games објавија дека пристаништето Last Friend Switch стартува во април 2022 година. Пристаништето Last Friend Switch стартува на 7 април 2022 година и цената е поставена на 14,99 долари. Достапно е и демо за репродукција на eShop. The Last Friend првично беше објавен за Windows PC […]

Прочитај повеќе
PC

Најавен е продолжетокот на Hyper Light Drifters – Hyper Light Breaker

Gearbox Publishing и развивачот Heart Machine го објавија Hyper Light Breaker, целосно 3D продолжение на нивниот инди хит Hyper Light Drifter. Hyper Light Breaker моментално е потврден само за Windows PC (преку Steam) и првично ќе започне преку Steam Early Access некаде во 2023 година. „Лудо е да се мисли дека поминаа шест години откако […]

Прочитај повеќе
Новости

Tales Of Aries и Scarlet Nexus добиваа интересн кросовер

Tales of Arise и Scarlet Nexus беа два од најдобрите JRPG во 2021 година (ако сте љубител на жанрот, треба да играте и Nier Replicant!). Пред неговото објавување, Arise беше предвидена како дефинитивна игра за 25th Anniversary Tales која промовира попростран свет на игри од претходните записи и прекинувач за моторот што ќе ги зголеми […]

Прочитај повеќе
PlayStation

Nine Sols – се здружиле Sekiro и Hollow Knight и направиле врвна игра

Тајванското студио Red Candle Games отвори страница за групно финансирање за својата најнова игра Nine Sols – која беше откриена минатата година – и во рок од еден ден беше исполнета нејзината прва цел. Опишано како „патување на азиската фантазија“ инспирирано од борбено тешки игри како што се Sekiro и Hollow Knight, Nine Sols ве […]

Прочитај повеќе
PlayStation

Bloodborne Kart – гејмплеј

Игра Dev Lilith Walther е подарокот што продолжува да дава. По нивната најава за фан-проектот Bloodborne Kart, креаторот сподели неколку нови фрагменти од снимката, покажувајќи дел од она што играчите можат да го очекуваат при конечното објавување на играта. Оваа снимка вклучува поглед на механиката на дрифтање на играта, првото ѕиркање во системот за напојување […]

Прочитај повеќе
Новости

The Cub – платформер инспириран до многу жанрови

Предизвикувачки платформер инспириран од класичните SEGA игри од 90-тите – The Jungle Book, Aladdin, Lion King – но со модерни идеи и иновации, ни доаѓа од Demagog Studio. Младенчето е приказна за дете кое преживеало голема еколошка катастрофа на Земјата и било заборавено од побогатото население кое побегнало на Марс. Претходната игра на развивачот, Golf […]

Прочитај повеќе