Игрици

Најлошите 10 игри за 2022 година според листата на Metacritic

Metacritic најголемиот сајт за рецензии и оценување на видео игри ги откри 10-те најлоши игри за 2022 година. Индустријата за видео игри е многу интересна кога станува збор за тоа колку игри се објавени и како се објавуваат во модерното време. Иако отсекогаш имало многу игри кои се објавувале било кога и во кој дел

Прочитај повеќе
Новости

Netflix изгуби илјадници претплатници за прв пат во една деценија и се очекува да изгубат уште милион други

За прв пат во една деценија, Нетфликс изгуби претплатници – вкупно 200.000 во првите три месеци од годината – резултат на промената на економските сили, сè пожестоката конкуренција од другите платформи за стриминг и конфликтот во Украина. Многу работи губат премногу луѓе. Соопштението предупредува дека компанијата очекува да изгуби два милиони претплатници во вториот квартал,

Прочитај повеќе
Новости

Quakecon 2022 ќе биде онлајн настан, повторно

Пандемијата СОВИД-19 веќе неколку години предизвика хаос на настани кои се одржуваат лично. Иако бројот на заразени генерално опадна во последниве месеци, многу компании продолжуваат да внимаваат кога станува збор за организирање јавни собири, а Quakecon е еден од нив. Организаторите на шоуто најавија дека трета година по ред, Quakecon 2022 ќе биде настан само

Прочитај повеќе
Новости

Сите игри кои што излегуваат во 2022 година

Треба да знаете кога е време да се преправате дека сте болни за да можете да играте Starfield, на кои конзоли можете да играте Elden Ring или кои инди наслови под радарот треба да ги соберете за време на вашето следно затишје за игри? Па, тогаш, дојдовте на вистинското место! Заокруживме сеопфатен список на речиси

Прочитај повеќе
Новости Поп-култура

Disney+ во Македонија – Дата на лансирање и претплата

Дизни Плус ги потврди датумите на лансирање – и цените – за 42 нови земји и 11 територии низ Европа, Западна Азија и Африка, продолжувајќи го своето етапно пуштање во промет низ целиот свет. Водечката услуга за стриминг на Дизни ќе се поклони во Јужна Африка на 18 мај, по што ќе следат сите други

Прочитај повеќе
Новости

Trek to Yomi пристигнува во мај 2022

Издавачот Devolver Digital и развивачот Flying Wild Hog најавија лансирање на Trek to Yomi во мај 2022 година. Додека Trek to Yomi стартува во мај 2022 година, јапонската акциона-авантуристичка игра во облик на Куросава ќе биде достапна за Windows PC (преку Steam), PlayStation 5 и Xbox Series X|S, вклучувајќи го и Game Pass. Во случај

Прочитај повеќе
Новости

Се најави Return to Monkey Island

Новото продолжение на островот на мајмуните, Врати се на островот на мајмуните, официјално беше објавено од Terrible Toybox на Рон Гилберт во соработка со Lucasfilm Games и Devolver Digital. Новиот наслов, кој тајно се работеше неколку години, ќе излезе оваа година и ќе служи како продолжение на претходно објавените Secret of Monkey Island и Monkey

Прочитај повеќе
Поп-култура

Најдобрите ТВ серии од 2022, до сега…

Сме само дел од годината и 2022 е веќе апсолутно преполна со нови претстави. За разлика од другите најдобри списоци што ги објавивме (филмови! игри! аниме!), ТВ е повеќе постојан потоп овие денови, со фонтана од стриминг услуги кои споделуваат повеќе емисии отколку што разумен човек би можел да биде во чекор. Со оглед на

Прочитај повеќе
PC

BioShock Infinite за PC скришно доби неколку ажурирања овој месец

BioShock Infinite штотуку ја имаше својата деветгодишна годишнина во саботата, откако првпат беше објавена на 26 март 2013 година, а сега, фановите забележуваат нешто чудно за верзијата на играта за компјутер: тивко доби 13 ажурирања овој месец. Тоа е доста ажурирања, но тоа е повеќе од дузина над повеќекратните што постојано се прикажуваат во BioShock

Прочитај повеќе
PC

POSTAL 4 официјално излегува во април 2022

Програмерите Running With Scissors објавија дека POSTAL 4 ќе биде целосно објавен следниот месец во април 2022 година. Додека POSTAL 4 излегува целосно на 20-ти април во своето големо издание 1.0, играта ќе биде достапна на Windows PC (преку Steam, GOG и Green Man Gaming). Играта првично беше објавена преку Ран пристап во октомври 2019

Прочитај повеќе