Забава

IKEA ја претстави новата колекција на мебел наменета за гејмери

IKEA штотуку го претстави BRÄNNBOLL, целосно нова колекција на мебел наменета за гејмерите. Ова е разновиден опсег кој вклучува дваесет нови видови на мебел, од кои сите се дизајнирани да ги поддржуваат гејмерите на различни начини. Претежно е центрирано околу столици, но има и решенија за складирање, корпи, маси и странични маси кои влегуваат во

Прочитај повеќе
Игрици

Нови 12 игри номинирани за 2024 Video Game Hall of Fame

Официјално се објавени игрите кои што се номинирани за 2024 World Video Game Hall of Fame од страна на The Strong National Museum. Листата оваа година е исполнета со игрите Asteroids, Elite, Guitar Hero, Metroid, Myst, Neopets, Resident Evil, Tokimeki Memorial, Tony Hawk’s Pro Skater, Ultima, and You Don’t Know Jack. “The finalists this year

Прочитај повеќе
PC

Frostpunk 2 пристигнува на 25ти Јули

За време на денешното прикажување на Xbox Partner Preview, Frostpunk 2 обезбеди датум на издавање за 25 јули 2024 година. Ќе биде достапна на PC, PlayStation 5 и Xbox Series X|S. Досега, девелоперите од 11Bit Studios само откри дека Frostpunk 2 доаѓа во првата половина на 2024 година. За среќа, играта остана на вистинскиот пат

Прочитај повеќе
Xbox

Microsoft со огрмни отпуштања – 1900 работници остануваат без работа

Според новиот извештај кој најпрво беше објавен од медиумот IGN, новите отпуштања на Мајкрософт ќе бидат огромни со 1.900 вработени од неговата работна сила за видео игри. Мајкрософт ги објави отпуштањата во официјален меморандум од Фил Спенсер. Фил Спенсер, исто така, споменува дека „поставивме приоритети, идентификувавме области на преклопување“. Ова може да сигнализира кои улоги

Прочитај повеќе
Новости

Неименуваната играта на Activision Blizzard е Откажана, а со нејзе си заминува и Претседателот на Компанијата

Денес се случуви најгопемиот бум од страна на Microsoft! Компанијата излезе со огромен број на информации кои што ќе ги шокираат сите! Прво, речиси 2000 вработени треба да бидат отпуштени; второ, претседателот на Blizzard, Мајк Ибара ја напушта компанијата! Не само тоа, туку беше потврдено дека ненајавената сурвајвл на Activision Blizzard, која се појави во

Прочитај повеќе
Xbox

Следното поглавје во светот на The Elder Scrolls ќе биде “Gold Road”

Bethesda го објави следното поглавје за The Elder Scrolls Online, познато како Gold Road, кое ќе биде објавено овој јуни. Ова ново поглавје за долгогодишниот MMO ќе додаде 30 часа нова содржина за играчите со сосема нова приказна, како и нови ликови. „Во Gold Road, играчите ќе треба да го истражат враќањето на Ithelia, Daedric принц

Прочитај повеќе
PlayStation

Naughty Dog и Bend Studio работеле на заедничка игра за PlayStation

Неодамна беше откриено преку информации напишани на LinkedIn профилот на постар аниматор дека Bend Studio и Naughty Dog, барем некое време, работеле на ненајавен проект заедно. Во историјата на работата на Adam Lawson – кој оттогаш се пресели во Archetype Entertainment – беше напишано дека работел на ненајавен проект од Bend Studio и Naughty Dog

Прочитај повеќе
Новости

Elden Ring: Shadow Of the Erdtree пристигнува во февруари 2024

Датумот на објавување на првата експанзија на Elden Ring, Shadow of the Erdtree, протече на еден сајт кој што продава игри на Филипини. Оттогаш, страницата е изгасена и не постои повеќе, но сепак фановите беа премногу брзи и направија скринови. Филипинскоит сајт наречен Datablitz имаше страница за контролер со тематика Elden Ring од трета страна

Прочитај повеќе
Игрици

Light No Fire е најочекуваната игра најавена на The Game Awards

За време на The Game Awards на 7 декември, Sean Murray од Hello Games излезе на сцената за да ја открие Light No Fire, сосема нов, амбициозен наслов од развивачот што ја објави No Man’s Sky уште во 2016 година. Беше нагласено дека овој наслов ќе ги помести границите на игрите како никогаш досега, воведувајќи

Прочитај повеќе
Игрици

Netflix имаат 90 игри во Развој

Netflix се сериозни во врска со нивните игрите кои што сакаат да ги направат и издадат. За да го покажат тоа, компанијата објави ажурирање за тоа што е следно за Netflix Games. Netflix изјавија дека издале 40 игри во 2023 година, вклучувајќи ја неодамна достапната Grand Theft Auto Trilogy. Компанијата, исто така, дебитираше со своите

Прочитај повеќе