Nintendo

Се што беше прикажано на Nintendo Indie World

Најновиот Nintendo Indie World, емитувањето во стилот на Nintendo Direct фокусирано на инди-игри за Switch, се одржа денес. Стримот траеше нешто повеќе од 20 минути и беше преполн со голем број на игри од кои некои беа и нови. Не е ништо шокирачко како например да се збори за Breath of The Wild 2 или […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Splatoon 3 доаѓа во септември – Нов трејлер

Nintendo го објавија новиот трејлер за играта што е дел на една од нивните нови но доста прознати франшици – Splatoon 3. Во трејлерот може да видиме дека играта ќе пристигне оваа година во септември! Поконкретно, Nintendo откри дека Splatoon 3 ќе се појави на Switch на 9ти септември. Трејлерот е речиси четири минутен кој […]

Прочитај повеќе
Игрици

DEADCRAFT – Новата Zombie Survival игра на Marvelous

Издавачите Marvelous и XSEED Games и девелоперите од First Studio ја најавија новата игра – DEADCRAFT. Нова Zombie Survival акциона игра која треба да се појави на PC и на сите конзоли. DEADCRAFT доаѓа со неколку опции. Standard Edition – $24,99 и во Digital Deluxe – $39,99, од кои втората опција доаѓа со две DLC […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Наводно доаѓаат игри од Game Boy и Game Boy Advanced на Nintendo Switch

Ретро-Свич-Метро Во текот на последните неколку месеци, гласините сугерираа дека претплатниците на Nintendo Switch Online ќе добијат пристап до игрите што првично биле објавени на Game Boy и Game Boy Advance. Тие гласини се чини дека добиваат многу поголема пареа, бидејќи очигледно се откриени емулатори развиени од Nintendo за системот. Според корисникот на Твитер @Trashbandatcoot, […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Mario Golf доаѓа на Nintendo Switch Online

Нинтендо најави дека Nintendo Switch Online го додава Mario Golf овој месец. Nintendo Switch Online го додава Mario Golf на 15-ти април, најновата класична игра додадена на нивната услуга за претплата. Mario Golf првично беше објавен за Nintendo 64 во јуни 1999 година. Еве нов трејлер: Додека Nintendo Switch Online го додава Mario Golf, претходните […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Порт од играта The Last Friend за Nintendo Switch пристигнува во април 2022

Издавачот Skystone Games и ко-програмерите Stonebot Studio и Ludus Games објавија дека пристаништето Last Friend Switch стартува во април 2022 година. Пристаништето Last Friend Switch стартува на 7 април 2022 година и цената е поставена на 14,99 долари. Достапно е и демо за репродукција на eShop. The Last Friend првично беше објавен за Windows PC […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Продолжението на Breath Of The Wild е одложено за 2023, Nintendo се извинува за ова

Ве молиме, не пукајте во гласникот. Продолжението на Легендата за Zelda: Breath of the Wild е одложено до пролетта 2023 година, објави Нинтендо во кратко видео денес. „Претходно објавивме дека се стремиме кон издание на оваа игра во 2022 година. Сепак, решивме малку да го продолжиме времето за развој и да го смениме изданието на […]

Прочитај повеќе
Новости

Рангирање на најдобрите Far Cry игри

Неколку серии со шутери од прво лице ја имаа долговечноста на Far Cry, со наследство кое датира повеќе од 17 години и девет главни наслови објавени во тој период. Исто така, помина низ некои драстични промени и експерименти во тоа време, почнувајќи од мутантните непријатели кои ја водеа заплетот на оригиналната игра до враќањето во […]

Прочитај повеќе
Поп-култура

Сите ТВ серијали базирани на игри кои што се најавени до сега

Ако во последно време обрнувате внимание на вестите, најверојатно сте забележале дека се подготвуваат многу ТВ-емисии за видео игри. Всушност, понекогаш може да се чувствуваме како да не можеме да одиме повеќе од една или две недели без друга приказна или известување за некоја видео игра што се прикажува на Netflix или Amazon Prime. И […]

Прочитај повеќе
Новости

Најдобрите 8 Souls-Like игри кои што може да ги играте во 2022

Dark Souls е една од највлијателните видео игри на сите времиња, при што ремек-делото на From Software од 2011 година откри дека неговите елементи се користат во широк спектар на други акциони игри и игри со улоги. Оние кои користат многу од истите механики, наведени подолу, се колективно познати како слични на души: Unlockable checkpoints […]

Прочитај повеќе