Sony велат дека Single-Player игрите остануваат релевантни иако до 2026 планираат да издадат 10 Live-Service наслови

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

По купувањето на „Haven Studios“ од страна на Sony, Херман Халст од „PlayStation“ зборуваше за иднината на игрите за еден играч, и покрај плановите на компанијата да лансира 10 игри во живо во следните неколку години.

Во новото интервју за GamesIndustry.biz каде Џејд Рејмонд и Халст од Haven Studios разговараа за неодамнешната аквизиција, шефот на PlayStation се осврна на плановите на Sony да продолжи да создава наслови за еден играч, нагласувајќи дека компанијата е „вложувана во игри со услуги во живо“.

printer took a galley of type and their scrambled imaketype specimen book has follorrvived not only fiver centuriewhen an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged.

Очигледно е дека секогаш ќе продолжиме да ги правиме овие игри засновани на наратив за еден играч, како што се Ghost of Tsushima, The Last of Us и Horizon Forbidden West. Но, точно забележавте дека сме инвестирале во игри со услуги во живо, бидејќи тоа е неверојатно возбудливо за нас. Ни овозможува да изградиме поголеми светови, ни овозможува да создадеме навистина значајни социјални врски меѓу играчите.

Во февруари, Sony ги откри своите планови да лансира 10 игри со услуги во живо до март 2026 година, нешто на што претходно алудираше извршниот директор на PlayStation, Џим Рајан, во јануари, велејќи дека компанијата ќе инвестира многу во игрите во живо во иднина.

Имаме доста сега во развој или концептуализација, така што да, внатрешно поставуваме способности“, додаде Хулст. „Но, токму поради таа причина, за нас е толку возбудливо да пречекаме во семејството група луѓе кои имаат големо искуство со игрите во живо. Да ги имаме тие централни способности што ги поставуваме во интеракција со луѓе кои имаат го правам тоа долго време… таа идеја дека клиентите со барања создаваат големи способности, што обично важи во развојот на играта.

Prom should Сони неодамна купи голем број студија, а Haven Studios беше последното што се приклучи на семејството на PlayStation. Студиото моментално развива ново AAA мултиплеер „искуство“ за PlayStation 5., при што Џејд Рејмонд – поранешен шеф на Assassin’s Creed – потврдува дека тимот веќе постигнал „неверојатен напредок“ во насловот.

Навистина е возбудливо за нашите централни услуги и технолошки групи. За овие да работат со облека од светска класа како Haven… тоа е одлично. И тоа е усогласено со стратегијата за диверзификација на видовите игри што ги нудиме на нашите фанови.

Sony неодамна купи голем број студија, а Haven Studios беше последното што се приклучи на семејството на PlayStation. Студиото моментално развива ново AAA мултиплеер „искуство“ за PlayStation 5., при што Џејд Рејмонд – поранешен шеф на Assassin’s Creed – потврдува дека тимот веќе постигнал „неверојатен напредок“ во насловот.

Херман Хулст претходно го пофали Bungie за неговиот успех на Destiny, велејќи: „Многу луѓе се обидоа да изградат успешна услуга во живо и не успеаја. Затоа што е навистина тешко“, рече Hulst. „Значи, успехот на Destiny е многу посебен.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök.

Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела, има и мали „изненадувања“ од Мимир што го знае сето тоа.

Има и нов блог за PlayStation кој ја детализира приказната, иако се разбира сето тоа завршува пред да започне Рагнарок. God of War Ragnarök треба да излезе во среда, 9-ти ноември и за PlayStation 4 и PS5.

Пред ова издание, Sony ги детализираше различните изданија што играчите ќе можат да ги добијат. Ова го вклучува и Jotnar Edition, чија цена е 230 долари. За ова, ќе добиете многу фенси физички предмети и дигитален код за играта – но без диск. Како што, за жал, стана норма, сепак, веќе го искористуваат ентузијазмот на обожавателите за серијата God of War, со ограничено издание на верзии на God of War Ragnarök кои се појавуваат на сајтови како што е eBay за повеќе од двојно повисока цена од малопродажбата.