PlayStation

PlayStation Наводно Изработуваат нова Handheld конзола!

После повеќе од една деценија по раното пропаѓање на PlayStation Vita, хендхелдовите се поживописни од кога било, што доведе многу луѓе да се запрашаат дали Sony еден ден ќе се обиде да се врати на пазарот со вакви конзоли. Врз основа на новиот извештај на Insider Gaming, одговорот е и да и не. Sony навидум

Прочитај повеќе
PlayStation

Marvel’s Spider-Man 2 Пристигнува во Септември

Изгледа дека еден значаен актер кој треба да се појави во Marvel’s Spider-Man 2 можеби штотуку го прикажа претстојниот месец на објавување на продолжението на играта за PlayStation 5. Во моментов, и PlayStation и развивачот Insomniac Games се обврзаа само да го објават Spider-Man 2 во одреден момент во текот на есента 2023 година. И

Прочитај повеќе
PlayStation Поп-култура

Christopher Judge сака да го игра Kratos и во Адаптацијата на Amazon Prime

Актерот од God of War Ragnarok –Christopher Judge, кој го дава гласот и глумата на Kratos во игрите сега сака да го глуми големиот Kratos и во ТВ играната адаптација која ќе биде правена од Amazon Prime. Kratos е еден од најпознатите иконски ликови во светот на игрите. Датира од времето на PS2 кога Kratos

Прочитај повеќе
Поп-култура

David Harbour од Stranger Things ја доби една од главните улоги во филмската адаптација на Gran Turismo

Филмот Gran Turismo на Sony продолжува да напредува, а ѕвездата од Stranger Things David Harbour сега се приклучи на актерската екипа со една од главните улоги. Адаптацијата на Sony на Gran Turismo беше најавена претходно оваа година, а потврдата за датумот на прикажување на филмот треба да е 11 август 2023 година следеше не многу

Прочитај повеќе
PlayStation

Новиот трејлер за God of War Ragnarök ќе ве воодушеви со приказната

PlayStation претстави нов трејлер пред објавувањето на God of War Ragnarök. Овој трејлер, насловен Myths of Midgard, нуди кратко резиме на епот на God of War од 2018 година. Во него глуми Felicia Day, додека таа ја раскажува досегашната приказна за Кратос и Атреус. Во текот на прераскажувањето, кое изобилува со навистина прекрасни уметнички дела,

Прочитај повеќе
PlayStation

Sony ја најави PlayStation Stars, програмата за лојалност за гејмерите

Sony додава бесплатна програма за награди и лојалност за гејмерите наречена PlayStation Stars. Програмата ќе започне „подоцна оваа година“, соопшти компанијата, иако конкретните детали за временската рамка за објавување остануваат во тајност. Играчите можат да ги користат PlayStation Stars за да заработат награди преку исполнување задачи, наречени „кампањи“, како што се поминување подлго време на

Прочитај повеќе
Игрици

Протекоа цените за Collector’s Edition на God of War: Ragnarok

Цените на колекционерското издание на God of War Ragnarok протекоа на интернет и за нив ќе биде потребно малку повеќе парички. God of War Ragnarok е една од најочекуваните игри во 2022 година и тоа најмногу поради тоа што е продолжение на една од најдобрите игри во последната деценија. God of War беше саканото меко

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Многу новости за филмската адаптација на Grand Turismo

Претстојниот филм на Sony – Gran Turismo очигледно ќе се појави во кината порано отколку што можевме да очекуваме – неговото прикажување е закажано на 11 август 2023 година, според новиот извештај од Deadline. Neill Blomkamp треба да го режира филмот, кој се претпоставува дека е заснован на вистинска приказна. Еве ја официјалната најава (исто

Прочитај повеќе
Хардвер PlayStation

PlayStation со нов рекорд од 20 милиони PS5 уреди продадени ширум светот

PlayStation 5 сега надмина 20 милиони продадени единици ширум светот и Sony вети дека значително ќе ги зголеми напорите за производство во следните шест месеци. Извршната директорка на Sony, Veronica Rogers, изјави за gamesindustry.biz дека компанијата „планира значително зголемување на производството на PS5 оваа година“ и „работа бескрајно за да се осигура дека PlayStation 5

Прочитај повеќе
PlayStation

PlayStation ги објави датите за кога ќе дојдат новите PlayStation Plus услуги

Откако се објави дека PlayStation Now ќе стане дел од PlayStation Plus, а таа верзија ќе биде поделена на неколку услуги (нивоа), Sony ги објави датумите на објавување за кога ќе бидат достапни тие нови претплати. Овие три нивоа на PlayStation Plus ќе бидат објавени на глобално ниво, но нема да доаѓаат насекаде во точно

Прочитај повеќе