PlayStation го купи новото студио на Jade Raymond, Haven Studios

Sony Interactive Entertainment го купи Haven Entertainment Studios Inc., новото студио на Jade Raymond кое беше основано пред само една година.

Ова студио исто така ќе биде првото First-Party студио на PlayStation со седиште во Канада и ќе продолжи да го води Raymond, кој ги основа Ubisoft Toronto и Motive Studios (EA) и е еден од главните креативци зад франшизата Assassin’s Creed. Првиот проект на Haven моментално е во развој и е „ново искуство во живо на услугата за PlayStation изградено врз системски и еволутивен свет фокусиран на обезбедување слобода, возбуда и разиграност“.

Haven Studios е студио во подем со исклучителен тим на таленти и ние сме среќни да им посакаме добредојде во PlayStation како наше прво студио за развој на игри во Канада. Фокусот на студиото на создавање на оригинална AAA мултиплеер игра не само што ќе ја флексибил моќта на PlayStation 5, туку дополнително ќе се прошири на различниот каталог на гејмерски искуства што може да се најдат само на PlayStation.

SIE president and CEO, Jim Ryan

Во Haven има повеќе од 60 вработени и сè уште расте, се вели во соопштението за печатот. Тоа е 18-то студио што се приклучува на семејството PlayStation Studios и и покрај купувањето, секојдневните операции ќе продолжат да ги води менаџерскиот тим кој веќе е поставен во студиото, во тесна соработка со раководниот тим на PlayStation Studios. Поради „договорните обврски“, условите на оваа трансакција, како што е трошокот, не се откриени, така што цената што SIE ја плати за Хевен засега е непозната.

Приклучувањето во PlayStation Studios му дава на Haven креативна слобода и неспоредлива поддршка за да се фокусира на градење игри со највисок квалитет. Возбудени сме што имаме можност да соработуваме и учиме од сите исклучителни тимови на PlayStation Studios. Имаме намера целосно да ги прифатиме неверојатните способности на PS5 за да создадеме нови светови кои ги инспирираат играчите и им дозволуваат да се поврзат на нови начини.

Jade Raymond

Рејмонд и целиот Хевен веројатно ќе се пријават кај Hermen Hulst, кој е шеф на PlayStation Studios. Тој рече во соопштението за печатот дека е привилегија да се работи блиску со тимот во Хевен во текот на изминатата година и дека е импресиониран од растот и напредокот на студиото на првата игра.

Џејд изгради тим од светска класа со креативна и техничка моќ неопходна за реализација на ваков амбициозен проект. Ја цениме посветеноста на студиото за градење на средина за игра за соработка која е прв од играчите, која може да трае со генерации и сме воодушевени што официјално ќе станат дел од PlayStation Studios.

Hermen Hulst, Head of Playstation Studios

Што се однесува до играта за услуги во живо што Haven моментално се развива, одреден увид во најновата аквизиција на SIE (пред оваа, се разбира) може да фрли малку светлина врз неа. Sony го купи Bungie, развивачот зад Destiny 2, претходно оваа година и додека Destiny 2 ќе остане игра со повеќе платформи, формулациите на Sony околу купувањето се чинеше дека навестуваа дека купувањето е помалку за Destiny 2, а повеќе за обезбедување на експертиза за услуги во живо на Bungie. Можеби дел од таа експертиза ќе се искористи за дополнително подобрување на првата игра на Хевен.

Аквизицијата на Haven од PlayStation е последното во низата повеќекратни што се случија во првите три месеци од 2022 година. Започна со Take-Two Interactive, матичната компанија зад серијата Grand Theft Auto, која уште во јануари објави дека купува мобилни гигантот Zynga за речиси 13 милијарди долари. Потоа, една недела подоцна, Microsoft објави дека ја презема Activision Blizzard, компанијата зад Overwatch и Call of Duty, за колосални 68,7 милијарди долари, а потоа две недели подоцна, Sony откри дека го купува Bungie за 3,6 милијарди долари.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Во новиот блог пост, PlayStation објави дека планираат да додаде компјутерска поддршка за уредот PSVR2 некаде во 2024 година.

Компанијата соопшти дека „во моментов ја тестираме способноста на игрите на PSVR2 да пристапат до дополнителни игри на компјутер“.

Бидејќи овие планови сè уште се во фаза на тестирање, фановите може да очекуваат поддршката за компјутер да пристигне подоцна во текот на годината.

Сепак, ова е само шпекулација. PlayStation не откри точен датум на објавување. Но, компанијата потврди дека „се надеваме дека ќе ја направиме оваа поддршка достапна во 2024 година“.

PlayStation VR

Уредот PSVR2 првпат беше објавен минатата година, со повеќе од триесет игри на лансирање. Ова вклучуваше тринаесет сосема нови наслови. Сепак, VR просторот продолжува да се шири. PlayStation VR2 сепак би можел да користи поширок избор на игри, а поддршката за компјутер дефинитивно би била голем скок напред.

Фановите веќе шпекулираат за некои од потенцијалните компјутерски игри кои би имале корист од овој пристап. Но, PlayStation не елаборираше колку ќе биде обемна поддршката. Apple Vision Pro објавен претходно овој месец, на различни критики. Некои корисници, меѓу другото, не беа задоволни од неговата тежина.

Значи, PSVR2 веројатно има еден конкурент помалку таму. Иако, сè уште има разговори дека Xbox би можел да инвестира во рачен уред некогаш во иднина. Засега, Мајкрософт неодамна објави дека работи на „моќна“ конзола од следната генерација.

Џим Рајан, кој ќе се повлече од функцијата извршен директор во Sony Interactive Entertainment следниот месец, неодамна ги наведе своите најдобри PlayStation игри од секоја генерација.

Се надеваме дека PSVR2 наскоро ќе има можност да вклучи повеќе свои класици со поддршка за компјутер оваа година.