Uncharted сега е петти филм адаптиран од видео игра со најголема заработка на сите времиња

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Филмот Uncharted на Sony продолжува да се искачува на топ листите. Филмот на Том Холанд/Марк Волберг базиран на популарната акциона-авантуристичка серијал на Naughty Dog сега е петти филм адаптиран од видео игра со најголема заработка на сите времиња. До сега заработил 337,3 милиони долари на глобално (светско) ниво, надминувајќи го Prince of Persia: The Sands of Time од 2010 година [336,4 милиони долари] за да се најде на петтото место на топ листите на сите времиња за филмови адаптирани од видео игри.

Uncharted Movie Poster

Uncharted сè уште ги следи The Angry Birds Movie (352,3 милиони долари), Rampage (428 милиони долари), Детектив Пикачу (433,5 милиони долари) и Warcraft (439 милиони долари).

Иако Uncharted може да се најде на петтото место на глобално ниво, филмот е трет филм со видеоигри со најголема заработка досега во САД – и тоа е важно. Uncharted има заработено 125,9 милиони долари, или 37,3% од својата глобална заработка, од домашниот пазар, само зад Sonic the Hedgehog (148,9 милиони долари) и детективот Пикачу (144 милиони долари) за домашни резултати.

Филмот за видеоигри со најголема заработка досега, Warcraft, заработи само 47,4 милиони долари во САД, што е дел од причината зошто никогаш не доби продолжение и покрај таквите масивни резултати на глобалниот бокс офис.

Uncharted, пак, веќе ја доби етикетата на следната „франшиза“ на Sony Pictures, па се очекува продолжение. Режисерот Рубен Флајшер изјави дека сака да направи продолжение, а една од неговите идеи за тоа е да ја стави епската сцена на бркање со автомобил на Uncharted 4 во филмот. Флејшер и Холанд може да снимаат и филм за Џек и Дакстер. Успехот на филмот предизвикува и обновен разговор за иднината на серијата игри Uncharted. Uncharted: Legacy of Thieves Collection објавена во јануари, заедно со Uncharted 4 и Lost Legacy на PS5, но не се објавени сосема нови записи во главната серија. Неодамна, сепак, програмерите од Naughty Dog рекоа дека имаат став „никогаш не вели никогаш“ за создавање на Uncharted 5.

Uncharted – Trailer 1
Uncharted – Trailer 2

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Актерот од God of War RagnarokChristopher Judge, кој го дава гласот и глумата на Kratos во игрите сега сака да го глуми големиот Kratos и во ТВ играната адаптација која ќе биде правена од Amazon Prime. Kratos е еден од најпознатите иконски ликови во светот на игрите. Датира од времето на PS2 кога Kratos беше клучен лик на PlayStation и беше веднаш препознатлив поради тоа колку беше целосно маестрален, неговите тетоважи и лузни и неговиот дементен глас што врескаше по неговите непријатели. Тој беше толку голема работа што NetherRealm дури и го вклучија и во Mortal Kombat како лик што може да се игра во верзиите на играта на PlayStation. Неговото патешествие продолжи во 2018 година со објавувањето на God of War на PS4, што беше меко рестартирање кое го промени тонот на серијалот, но ја продолжи приказната. Актерот на Kratos, исто така се смени и дојде Christopher Judge, кој беше прогласен за давање на една од најдобрите изведби во видео игри!

Претходно оваа година беше потврдено дека Amazon развива играна ТВ сериј за God of War. Не е јасно кои игри ќе ги адаптира или кои ликови ќе бидат во серијата, но многумина почнаа да го кастираат Kratos. Моментално оваа франшиза има толкава фан база што луѓе полудуваат за кој да биде Kratos!

Актерот кој што е многу актуелен со Филмскиот универзум на Marvel, Dave Bautista, го фрли своето име во пехарот на Kratos, а многу други имиња беа предложени од обожавателите. Но сепак Dave Bautista е многу пропаднат актер што моментално пробува секаде да се протне бидејќи никој не го сака толку многу. Пробува да се протне и во адаптацијата на Gears of War, да се прават Marvel филмови само со него, и многу други работи. Dave Bautista е актерот кој што би направил се за да добие улога која ќе му донесе многу пари, но сепак луѓето не го сакаат.

Сепак, актерот на Kratos, Christopher Judge, мисли дека тој е човекот за таа работа. Еден обожавател на Twitter потенцираше дека никој од актерите што се барани од страна на фанови не биле доволно добри да ја земат секирата или мечовите и да влезат во улога на Kratos. Вистинската улога, односно актерот кој треба да ја добие улогата МОРА да биде Christopher Judge!

Може сите да се сложиме дека Christopher Judge е човекот кој треба да го игра Kratos! Гласот му е прекрасен, иако можеби за млад Kratos може да го промени. Тој има тело за тоа, го има гласот за тоа, се чини дека Christopher Judge е одлично погоден за Kratos. Сепак, со оглед на природата на овие емисии, не би било изненадувачки ако Amazon се обиде да најде по „препознатливо“ име на кое ќе може да се потпира на маркетингот….. А кога зборуваме за препознатливо лице со добра мускулатура и без коса сите знаеме на кој актер прво ни идат мислите… Да не звучиме рацистички но The Rock е белец, Judge можеби ќе биде доста негативно прифатен од страна на фановите.

Ние ниту малку не сакаме Dwayne ‘The Rock’ Johnson да ја игра улогата на Kratos од причина што сметаме дека The Rock треба да си остане на тоа што е добар и што си го прави, Комедии во Hollywood. Иако го видовме малку да премине од комедија во сериозна улога на Анти-Херој во новиот Black Adam филм, сепак има доста други актери кои што можат да го одглумат Kratos. Прекрасен пример е еден од членовите на нашиот тим – Гораст Цветковски! Подоле може да го погледнете во улога на Kratos!