На The Game Awards ќе биде најавено DLC за God of War Ragnarök

Нов извештај тврди дека God of War Ragnarök DLC ќе биде објавен подоцна оваа година, веројатно на The Game Awards. Веста доаѓа благодарение на шпанскиот медиум Areajugones, кој претходно известуваше за точни протекувања во минатото.

Според медиумот, веста доаѓа од „извори блиски до Sony“ кои тврдат дека DLC би можел да дојде како сопствена самостојна игра, нешто слично на Marvel’s Spider-Man Miles Morales.

Извештајот наведува дека нивните извори се нејасни за тоа како ќе биде објавен DLC, но се теоретизира дека сите знаци упатуваат на најава на овогодинешните The Game Awards. Наградите за игри ќе бидат во живо на 7 декември 2023 година и генерално содржи неколку главни најави и откритија од индустријата.

Гласините за DLC за God of War Ragnarök неконтролираа изминативе неколку месеци, а сега со тврдењето на Areajugones, тоа им додава тежина на гласините.

God of War Ragnarök доби универзално признание при неговото објавување и од септември 2023 година има продадено 11 милиони копии. Sony допрва треба официјално да објави некоја спин-оф игра или DLC за God of War Ragnarök.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…