The Last of Us Part 2 добива Remaster верзија за PlayStation 5, а подоцна можеби и за PC

Официјално The Last of Us Part 2 доаѓа на PlayStation 5, според реномирани датамајнери и протекувачи на социјалните мрежи кои што до сега се што кажале и потврдиле испаднало 99.9% вистина и може целосно да им се верува на овие луѓе.

Според реномираните датамајнери и нивните водачи кои што го водат профилот на @PlayStationSize, кој неодамна твитна прилично нејасен твит, The Last of Us Part 2 официјално доаѓа за PlayStation 5, и тој чуден твит беше буквално за тоа.

Не е јасно кога ќе бидат објавени вестите, но со оглед на тоа што The Game Awards се на само неколку недели и ќе се одржат на 8 декември, можеби нема да помине долго до официјалното соопштение и претставување. The Last of Us Part 2 беше објавена во 2020 година на PlayStation 4, и навистина недостасуваше едно убаво издание и на PlayStation 5. Играта подоцна ќе дојде и на PlayStation 5, овозможувајќи игра со 60FPS! МЕРАЦИ!

The Last of Us Part 2 доби признание од критичарите и од корисниците и освои најмногу награди на The Game Awards во својата историја, вклучувајќи игра на годината, најдобра режија на игра, најдобра наративност, најдобар аудио дизајн, иновација во пристапноста, најдобра акција /Авантура и најдобра изведба.

Според Sony, The Last of Us Part 2 се продала во над 4 милиони копии ширум светот, со што стана најбрзо продаваниот ексклузивен за PlayStation 4 во тоа време до денес. Доколку збориме за PlayStation 5 тој рекорд сега го држи Marvel’s Spider-Man 2.

Успехот на „The Last of Us“ доведе до тоа HBO да ја адаптира играта во ТВ серија, при што првата сезона постигнуваше 32 милиони гледачи по епизода во просек. Втората сезона ќе започне да се снима во јануари 2024 година и треба да излезе во 2025 година.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.