PlayStation

The Last of Us Part 2 добива Remaster верзија за PlayStation 5, а подоцна можеби и за PC

Официјално The Last of Us Part 2 доаѓа на PlayStation 5, според реномирани датамајнери и протекувачи на социјалните мрежи кои што до сега се што кажале и потврдиле испаднало 99.9% вистина и може целосно да им се верува на овие луѓе. Според реномираните датамајнери и нивните водачи кои што го водат профилот на @PlayStationSize, кој

Прочитај повеќе
PlayStation

Gotham Knights, Elite Dangerous, Alien Isolation и многу други големи игри доаѓаат на PlayStation Plus Extra и Premium

Sony денес откри дека вкупно 16 игри ќе им се придружат на PlayStation Plus Extra и Premium листите во октомври 2023 година. Претходно оваа недела, се случи ново протекување кое откри неколку наслови кои потенцијално би се упатиле кон PS Plus каталогот на игри подоцна во октомври . Сега, познато е дека ова претходно протекување

Прочитај повеќе
PlayStation

Новата God of War игра е веќе во изработка за PlayStation 5

Изгледа дека во моментов веќе се развива новата игра God of War во Santa Monica Studios и PlayStation, веројатно за PS5, но веројатно и за PS6. во 2018 година, серијата God of War беше рестартирана и достигна огромен успех. Потоа, во 2022 година, ова беше проследено со продолжение, God of War Raganrok. Исто како и

Прочитај повеќе
Новости PlayStation Xbox

Star Wars Jedi: Survivor ќе добие PlayStation 4 и XBOX One верзии

Electronic Arts вчера на својот финансиски извештај за последниот квартал објави дека Star Wars Jedi: Survivor е комерцијално успешна игра. Не е откриено колку копии од играта се продадени, но потврдено е дека играта ќе се појави на две дополнителни платформи. А тие платформи се старите генерации на PlayStation и XBOX. Потегот е да се

Прочитај повеќе
PlayStation

Огромен PlayStation Showcase најавен за 24ти Мај 2023

За прв пат од 2021 година, Sony денес официјално јас сподели датата на следниот PlayStation Showcase една недела од денес. Секој Showcase се најавува буквално ден-два порано од кога ќе се случи но овој настан се најавува една недела порано. Причина за тоа е бидејќи овој PlayStation Showcase протече во јавноста дека ќе биде меѓу

Прочитај повеќе
PlayStation

God of War Ragnarök доби NewGame+

Барате изговор да ја земте во раце Leviathan Axe за уште една авантура? Почнувајќи од денес, има ново ажурирање за God of War Ragnarök со многу нови содржини, сите изградени околу робусниот режим New Game Plus. Новата NewGame+ се отвора за секој што ја победил играта, а целата ваша опрема и вештини ќе дојдат заедно

Прочитај повеќе
Платена објава PlayStation

God of War Ragnarök – Launch Party во Галерија

“Времето е малку кога имаш заедничка тема за муабет со луѓето околу тебе“ Во најголемиот продажен салон на најдобриот Дистрибутер и Увозник за PlayStation во Македонија ГАЛЕРИЈА на 9ти ноември 2022 се одржа еден од најдобрите и најубавите Lunch Party’s за видео игри! Се одржа Launch Party за големиот гејминг хит God of War Ragnarök!

Прочитај повеќе
PlayStation

PlayStation Now добива уште 4 нови игри за април

Sony ја објави линијата на PlayStation Now за април, а има четири игри кои доаѓаат на услугата за стриминг во облак, вклучувајќи ја и познатата авантуристичка игра Outer Wilds. Outer Wilds се приклучува на каталогот во вторник, 5 април со првото освежување на PlayStation Store во месецот. Тој ден пристигнува и тркачката игра WRC 10

Прочитај повеќе
PC

Valorant наскоро може да ја видиме и на конзоли

Мултиплеер стрелецот Valorant на Riot, кој е достапен за компјутер од 2020 година, наскоро би можел да се појави на конзолите. Иако Riot Games и претходно изрази желба да ја донесе играта на конзолите, до денес тоа не се случи, но судејќи според новиот оглас за работа, се чини дека е крајно време работите да

Прочитај повеќе