Сите детали за Baldur’s Gate 3 Deluxe Edition

Larian Studios официјално ги потврди деталите за Deluxe Edition на Baldur’s Gate 3 во новиот твит. Ќе вклучува физичка копија од играта и комбинација на физички и дигитални ексклузиви кои што изгледаат маестрално!

Ова Deluxe Edition ќе биде достапно за 79,99 долари на PC, PlayStation и Xbox. Преднарачките за ова издание се достапни уште веднаш. Според официјалната страница на производот, испораката во моментов се проценува за Q1 од 2024 година.

За среќа, новата Deluxe Edition ќе ја вклучува и Digital Deluxe верзијата на играта. Подолу можете да ја видите целосната објава на Larian Studios со слики од различни ексклузивци:

Стикерите и пачовите изгледаат многу интересно, но тие веројатно нема да импресионираат многумина. Тие се ефтин начин да се зголеми содржината, дури и ако имаат забележителни уметнички дела. Исто така, жално е што Deluxe Edition нема толку многу содржини што се директно поврзани со играта Dungeons & Dragons.

Dungeon Master Screen, кулата со коцки или други употребливи компоненти веројатно би биле позадоволувачки. На крајот на краиштата, Baldur’s Gate 3. Во најмала рака, Digital Deluxe Edition ќе ги задоволи фановите во тој поглед. Тоа вклучува оригинални листови за D&D (Character Sheets) и други традиционални предмети. Сепак, деталната мапа и постерот Mind Flayer имаат прекрасен уметнички дизајн и вреди да се соберат и прикажат. Поседувањето на саундтракот на три копии од играта, исто така, ќе биде исплатливо прикажување, бидејќи колекциите на CD’s донекаде се здобија со популарност во последно време.

Добредојдено е изненадување што новото Deluxe Edition ќе биде објавено на сите достапни платформи. Тоа е многу невообичаено за секое специјално или физичко издание, а особено обожавателите на XBOX честопати се изоставени.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!