Тајниот ѕид од Elden Ring кој треба да се удри многу пати да се отвори ги шокира сите играчи

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Дојдете, седнете и дозволете ми да ви ја раскажам приказната за една навистина чудна, скриена врата во огромниот отворен свет RPG Elden Ring. Можеби ќе треба да го погодите 50 пати или повеќе за да го отворите, велат тие. Се чини дека има повеќе од вратите, иако сето ова може да биде чудна грешка што еден ден може да се поправи. Додека фановите сè уште се обидуваат да откријат со што точно се занимаваме овде, снимката од феноменот го привлече вниманието на илјадници играчи и додаде уште една дива работа за размислување додека ја играте авантурата исполнета со мистерија на FromSoftware.

Утрото на 18 март, корисникот на Reddit, Teristam, постави видео на Elden Ring subreddit во кое прикажува нешто диво. Во нивното видео, тие се приближуваат до неописниот ѕид лоциран во Volcano Manor, наводна локација од крајот на играта, и почнаа да го удираат со меч. По 50 удари, ѕидот трепка и открива нова скриена патека со која навидум никој досега не се сретнал. Видеото брзо експлодираше на Редит, бидејќи се чинеше дека имплицираше некоја апсурдна загатка што ниту еден просечен човек нема да може да најде без вакво поттикнување или ископување податоци. Ако ова звучи чудно, тогаш играта е полна со езотерични загатки и необјаснета механика, а FromSoftware гради светови на игри посветени на наградување и тролање на играчи за истражување и експериментирање. Намерноста не изгледаше целосно надвор од доменот на можноста.

И така, другите играчи брзо почнаа да проверуваат и потврдуваат дека лажниот ѕид е навистина реален и во игра. Скриената врата стана попозната и привлече поголемо внимание кога популарниот YouTuber на Dark Souls, Iron Pineapple, го сподели клипот на Reddit на Твитер.

Меѓутоа, иако многумина претпоставуваа дека ова е само уште една тролничка тајна скриена во игра исполнета со слични тајни, сега се чини дека има повеќе во оваа приказна. Според друг корисник на Reddit кој одговорил на оригиналната објава на subreddit, всушност постои уште еден сличен и лажен ѕид лоциран во близина на виралната врата што се гледа во оригиналното видео. Тие вклучија слика од него и неколку спојлерски детали за неговата локација, кои можете да ги прочитате овде. Се чини дека овој лажен ѕид може да се отстрани на ист начин, со куп шмекери од оружје по ваш избор. Но, не бара толку многу хитови, во зависност од вашата статистика, тврдат некои играчи.

Да бидеме појасни: идејата за тајни, лажни ѕидови не е она што ги возбудува играчите на Елден Ринг. Чудните ѕидови кои кријат тајни се познат дел од Елден Ринг. Овие таканаречени „илузорни ѕидови“ се веќе прилично добро документирани и разбрани. Она што го прави овој (и другиот сличен) скриен ѕид толку чуден е тоа што не се однесува како другите илузорни ѕидови во играта, го нема истиот звучен знак кога исчезнува, се враќа кога се одморате на местото на благодатта и зема десетици и десетици хитови за отворање. Иако првично, снимката ширеше верување дека вратата можеби била намерна, некои играчи и експерти сега шпекулираат дека овој чуден ѕид можеби е грешка или превид оставен во играта од страна на развивачите.

Добро познатиот хакер на Dark Souls, Зули, навидум ја потврди оваа теорија – дека е грешка оставена од развивачите – на 18 март преку кратка нишка на Твитер. Тие објаснија дека откако ги пикнале датотеките на играта и копале во лажниот ѕид, тврделе дека виделе дека вратата прикажува 9999 ударни точки. Ова очигледно е слично на некои нераскинливи објекти во Dark Souls кои имаат 999 КС. Сепак, тие објекти имаа и 999 одбрана, што значи дека никогаш не се оштетуваат од каков било напад и може да се скршат само преку активирања во играта или настани напишани од развивачите.

„Ѕидот [Elden Ring] е поставен како објект што може да се уништи, но има моќност од 9999 КС и нема избледена анимација, значи дека многу веројатно бил наменет да биде уништен од сценарио за настан“, објасни Зули на Твитер. „Иако не е очигледно дали тие го отфрлија тоа или е прислушувано. Дефинитивно треба да има одбрана 9999.

Илузорниот ѕид, друг популарен експерт на Dark Souls, кој исто така теоретираше дека лажниот ѕид е ненамерен, ги поддржа откритијата на Зули, согласувајќи се со нивните мисли за ѕидот.

Се разбира, додека програмерите FromSoftware или Bandai Namco официјално не разјаснат дали овој лажен ѕид и други слични тајни кои тешко се пробиваат се намерни трикови или непланирани грешки, не можеме со сигурност да кажеме. Kotaku се обрати до Bandai Namco за лажниот ѕид и ако е грешка што еден ден може да се закрпи преку друго големо ажурирање, како неодамна објавениот лепенка 1.03.

Но, тогаш, дури и ако овој ѕид се објасни како чудна грешка или превид, сепак несомнено ќе доведе до тоа многу играчи да удираат сè што е на повидок со недели, месеци или дури години, додека бескрајно ја бараат секоја последна тајна, скриена соба и парче опрема или оружје што може да се отклучи. Секако, овој лажен ѕид можеби не е намерно. Но, што ако има лажен ѕид или пештера скриен длабоко во играта што сè уште не е пронајден, а можеби за тоа бара повеќе од еден удар? А што ако содржи некоја неверојатна тајна?

Во повеќето игри, ги превртував очите и се смеев на тоа дури и кога е можно. Но, во Елден Ринг, добро… сè, без разлика колку е фрустрирачко, изгледа возможно.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

It’s Game Boy Morbin’ Time! Во новото видео, YouTube-рот Wulff Den го стави Morbius на Game Boy Color „поради некоја причина“, со долг и досаден процес кој сепак можеби беше попријатен од реалното гледање на “најдобриот филм” Morbius. Ако ова ви звучи познато, можеби се сеќавате кога истиот YouTube-р го стави Tenet на Nolan на Game Boy Advance, иако тоа време беше инспириран од нешто специфично: инсистирањето на режисерот на Tenet да се гледа на „најголемиот можен екран. „ и покрај тоа што беше пуштен во почетокот на пандемијата, кога повеќето гледачи на филмови не беа подготвени да одат во кината.

Додека тој пат, Wulff Den се пошегува дека го ставиле филмот на Game Boy „за инает“, овој пат YouTube-рот признава дека го направиле Морбиус само „поради некоја причина“.

Со Tenet, Wulff Den го распореди преку пет GBA касети, од кои секоја содржи околу половина час видео со 6 фрејмови во секунда со резолуција од 192×128. Иако Morbius не е ни приближно долг како Tenet, дополнителната компресија потребна за филмот да се вклопи во касетите Game Boy Color од 4 MB значеше дека Morbius зеде 36 касети. Бидејќи тоа се многу празни касети, и никој нема да го гледа филмот на овој начин, тој направи само 3 од 36-те кертриџи.

“The original plan was to put Dune on a Game Boy Color cartridge, becasue the director of that film said some similarly-dumb stuff about wanting people to go to the theater to see his film on as big a screen as possible.”

Bob Wulff

И по Dune, што е следното најдобро нешто? Морбиус, се разбира!