Хакери ги напаѓаат PC играчите на Elden Ring и нивните Saves

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

На играчите на Elden Ring им се советува да ја исклучат онлајн репродукцијата по извештаите дека некои играчи на компјутер се хакирани од напаѓачи кои го уништуваат нивното зачувување. Како што е детално наведено на Reddit и објаснето преку Twitter – @EldenRingUpdate, се смета дека хакерите ги корумпираат податоците за зачувување, принудувајќи пад, а потоа рестартирањето го испраќа засегнатиот играч бескрајно да паѓа во смрт.

Ако сето ова ви звучи малку познато, не грешите; слично нешто се појави и во Dark Souls 3.

Во моментов ниту From Software ниту Bandai Namco јавно не коментираа за ова прашање, па играчите наместо тоа се обидуваат да се предупредат меѓусебно преку социјалните медиуми. Во некои случаи, можеби ќе можете брзо да патувате до локација на благодатта ако сте брзи, но тоа не функционира за секого. Се додека не се издаде целосна поправка, на играчите им се препорачува да се откажат од инвазиите или целосно да се префрлат на офлајн режим. И ако редовно не правите резервни копии на зачуваните податоци, сега можеби е време да започнете, барем додека не се отстрани овој проблем.

Ако навистина се најдете на остриот крај на ова, Redditors мислат дека можеби нашле решение, но успехот на ова не е загарантиран.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.