The Last of Us Part II Remastered доаѓа на PS5 во Јануари со опција од надградба од $10

PlayStation и развивачот Naughty Dog го открија The Last of Us Part II Remastered и ќе се појави ексклузивно на PlayStation 5 на 19 јануари 2024 година. Ги вклучува сите визуелни и перформанси надградби што би ги очекувале, како резолуција 4K и опција за отклучена стапка на слики за Телевизори кои поддржуваат променлива стапка на освежување, како и нов режим сличен на неверојатни и многу повеќе.

„Воодушевувачката кампања се враќа заедно со технолошките подобрувања, новите режими и новите функции зад сцената кои ќе го продлабочат вашето разбирање за создавањето на Part II“, се вели во блог пост на Naughty Dog.

Можеби најголемото изненадување на овој римастер е новиот режим наречен No Return. Naughty Dog го опишува како непријателски режим за преживување „дизајниран да им дозволи на играчите да ја докажат својата моќ во случајни средби“ и да ја искусат борбата на играта на нови начини. Вклучува и различни ликови што може да се репродуцираат, од кои некои може да се репродуцираат за прв пат во франшизата The Last of Us, и секој има уникатни особини за да одговараат на различни стилови на игра, исто така.

“Players will chart their own course on each run, choosing between various stealth and combat encounters that will pit you against a range of enemies, with unique twists that can add new, unexpected factors to any given encounter.

Изјава од Блогот на PlayStation

Секое трчање им дава можност на играчите да ги изберат наградите што ги сакаат, како сакаат да го специфицираат нивниот карактер и многу повеќе. И колку повеќе играте, толку повеќе ликови и скинови отклучувате. Плус, можете да ги приспособите вашите трчања и да се натпреварувате на глобална табла на водачи како дел од Daily Run, за што е потребна интернет-врска.

Ако сте ја свиреле The Last of Us Part II, знаете дека има гитара што може да се свири. Овој ремастер ја обновува таа карактеристика со новиот режим за бесплатна репродукција, „[Ќе] ви овозможи да ги удрите жиците низ мноштво инструменти што се отклучуваат, да користите аудио FX педали за да ја модулирате вашата изведба и да играте како различни ликови на неколку локации во играта за да го прилагодите режимот и чувството на вашиот сет.”

Друго големо дополнување е новиот сет на Изгубени нивоа, кој им овозможува на играчите да искусат секвенци што може да се репродуцираат претходно исечени од играта. Naughty Dog вели дека ова не се целосно завршени нивоа, „туку, делови од раниот развој кои не само што ви дозволуваат да видите некои нови погледи на светот на Дел II, туку исто така вклучуваат вграден коментар на програмерите за да им даде побогат контекст“.

Целосните сцени на играта содржат новоснимени режисерски коментари од режисерот Нил Дракман, наративната главна Хали Грос и актери како Трој Бејкер (Џоел), Ешли Џонсон (Ели) и Лора Бејли (Аби).

На ремастер страната на работите, Naughty Dog вели дека оваа нова верзија на The Last of Us Part II има „подобрена графика, вклучувајќи изворен 4K излез во Fidelity Mode, 1440p зголемени до 4K во режим на изведба, опција за отклучен кадар за телевизори кои поддржуваат VRR , зголемена резолуција на текстурата, зголемени растојанија на ниво на детали, подобрен квалитет на сенките, стапка на земање примероци на анимација и многу повеќе.” Исто така, има функции на DualSense, како што се хаптички повратни информации и адаптивна интеграција на активирањето и дополнителни опции за пристапност, како што се описно аудио и говор во вибрации.

Режимот Speedrun што може да се отклучува од The Last of Us Part I (римејкот) се враќа и во The Last of Us Part II Remastered. Во овој римастер, можете исто така да отклучите бонус скинови за Ели, Аби и нивните оружја, сите употребливи во новоподобрениот режим на фотографија на играта.

Конечно, The Last of Us Part II Remastered добива W.L.F Edition што можете да го погледнете подолу – ја вклучува играта, футрола за челик, дигитална содржина, 47 трговски картички од Society of Champion, збир на емајлирани иглички и Washington Liberation Преден лепенка.

Ако не сакате да го купите ова ново издание затоа што веќе го поседувате The Last of Us Part II на PlayStation 4, можете да ја надградите на дигитална верзија на The Last of Us Part II Remastered за 10 долари.

The Last of Us Part II Remastered доаѓа на PS5 ексклузивно на 19 јануари 2024 година.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…