CD Projekt Red работат на Бесплатен Witcher 3 Мод кој треба да биде Едитор на Играта

Беше голема година за Cyberpunk 2077 и развивачот на The Witcher 3: Wild Hunt, CD Projekt Red. Го објави Phantom Liberty, првата и единствена експанзија за Cyberpunk 2077, ја дебитираше својата саундтрак на услугите за стриминг, ги откри плановите за Cyberpunk проект во живо и само оваа недела, освои четири номинации за The Game Awards 2023. Сега, CDPR објави работи на мод едитор за The Witcher 3 кој ќе се појави на компјутер некаде следната година бесплатно.

“We’re thrilled to announce that we’re working on a mod editor for The Witcher 3: Wild Hunt. It will allow you to create your own experiences in the game by making something completely new or editing existing quests and content. We’re planning on releasing it for free in 2024. Stay tuned – we’ll have more to share next year.” 

We’re thrilled to announce that we’re working on a mod editor for The Witcher 3: Wild Hunt! ⚔️

It will allow you to create your own experiences in the game by making something completely new or editing existing quests and content. We’re planning on releasing it for free in 2024.…

Изјава на Twitter (X) од официјалниот профил на CDPR

Имено, CDPR вели дека овој мод Едитор за The Witcher 3 ќе им овозможи на играчите да создаваат свои искуства во играта, што значи дека луѓето можат да развијат свои сопствени фантастични авантури во кои глуми омилениот ловец на чудовишта на сите. Како одговор на Твитер, официјалната сметка потврдува дека овој мод-уредник ќе доаѓа само на PC.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Според новиот извештај на Dealabs, доверливиот протекувач billbil-kun тврди дека God of War Ragnarök наскоро ќе добие најава за PC.

Извештајот проценува дека верзијата за компјутер ќе биде „објавена некаде во мај 2024 година“, лабаво преведена. Се додава дека најавата би можела да пристигне за време на новата изложба на PlayStation, која, исто така, веројатно доаѓа овој месец.

Dealabs, исто така, споменува дека не може да го потврди датумот на објавување за PC верзијата на God of War Ragnarök, иако го истакнува датумот на лансирање на оригиналот во 2022 година.

God of War Ragnarök е еден од најценетите ексклузивни наслови на PlayStation. Сепак, PlayStation ќе ја објави Ghost of Tsushima Director’s Cut за ПЦ следната недела на 16 мај. Значи, постои преседан за слични планови.

И покрај некои измешани чувства за PSN, новата верзија за компјутер на Ghost of Tsushima изненадувачки ќе ги вклучи и трофеите на PlayStation и преклопот. Не е јасно дали овие карактеристики на компјутер ќе се прошират на наслов како God of War Ragnarök.

Billbil-kun успешно објави различни вести од индустријата и други неизбежни најави. Ова ги вклучува тврдењата за Death Stranding 2 од јануари 2024 година. Набргу потоа, Death Stranding 2 доби нов трејлер за приказната.

Значи, многу е веројатно дека доаѓа најавата за God of War Ragnarök. Сепак, ништо не е потврдено, а PlayStation се уште официјално не се закачи или откри ништо.