Извршниот директор на PlayStation Jim Ryan си замина од компанијата после 30 години

Последниот ден на Џим Рајан како извршен директор на PlayStation пристигна, и он се повелкува од компанијата во која што работеше 30 години! Неговото пензионирање првпат беше најавено во септември 2023 година.

“I’ve relished the opportunity to have a job I love in a very special company, working with great people and incredible partners. But I’ve found it increasingly difficult to reconcile living in Europe and working in North America.

I will leave having been privileged to work on products that have touched millions of lives across the world; PlayStation will always be part of my life, and I feel more optimistic than ever about the future of SIE. I want to thank Yoshida-san for placing so much trust in me and being an incredibly sensitive and supportive leader.

Изјавата на Jim Ryan од најавата на неговото прензионирање

Џим Рајан беше извршен директор на PlayStation од 2019 година, откако ја превзема титулата од Џон (Цујоши) Кодера. Пред да биде извршен директор, тој имаше бројни високи позиции како извршен потпретседател и главен извршен директор во Sony.

Почнувајќи од понеделник, 1 април, претседателот на Sony, главен извршен директор и финансиски директор Хироки Титоки ќе ја преземе функцијата извршен директор на PlayStation на привремена основа.

Нема распоред кога Sony планира да именува постојан извршен директор на PlayStation…

МАРКЕТИНГ

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!