PC

Rust во април ќе добие ново ажурирање кое ќе додаде Зиплајнови и Железнички станици

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Како дел од ветените месечни ажурирања на Rust во текот на 2022 година, играта за преживување ќе додаде нова железничка мрежа и серија зиплајни на 7 април. ќе биде целосно функционален, додаден заедно со електричните линии што веќе ја опфаќаат картата.

Ажурирањето на железницата е само првиот дел од плановите на Руст за целосно процедурална железничка мрежа, додавајќи железнички пруги на која било мапа со големина 4250 или поголема. Траките треба да се појавуваат во една единствена јамка што го поминува островот, но развивачот Facepunch побара од играчите да внимаваат и да пријават „секое области со чуден изглед на кои може да наидете“. Во соопштението за печатот, инвеститорот рече дека играчите може да очекуваат „возови на надземни возови“ да пристигнат во играта „во блиска иднина“.

Другото големо дополнување што доаѓа со ажурирањето во април се ziplines, кои ќе бидат додадени како нова функција на постоечките напојувања и електрични кули на играта. Додадени се нови платформи на кулите, на кои играчите можат да се искачат за да пристапат до зиплајните и да патуваат до други платформи или до блиските споменици.

Механиката за зиплинирање ќе им овозможи на играчите да го забрзаат своето патување со држење напред или со кауција во секое време со копчето за скок. Играчите кои користат зиплајн ќе мора да внимаваат на препреки како дрвја, други играчи и возила, што ќе предизвика да бидат исфрлени од линијата. Facepunch рече дека се планирани идни подобрувања за зиплајн мрежите, со планови да се поврзат со повеќе споменици и потенцијално да им се дозволи на играчите да поставуваат свои зиплајн во иднина.

Покрај овие големи додатоци, новото ажурирање ќе вклучи голем број додатоци и поправки за квалитетот на животот, вклучувајќи нови достигнувања, подобрено осветлување на спомениците и други помали измени. Целосната листа на ажурирања ќе биде достапна на блогот Rust штом ажурирањето ќе падне на 7 април во 12 часот по ET.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.