Hideteka Miyazaki се Инспирирал од Escape from Tarkov за Креирање на Elden Ring

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Се чини дека директорот на Elden Ring – Hideteka Miyazaki и јас споделуваме афинитети за ист вид игра: Extraction shooters. (Отсекогаш знаев дека има добар вкус Miyazaki 🙂 ). Во едно неодамнешно интервју, наградуваниот режисер рече дека не е љубител на никоја друга игра, туку на Escape From Tarkov, и уште поважно, дека таа и другите иновативни игри со повеќе играчи обезбедуваат инспиративен материјал за идните игри на FromSoftware.

Објавена минатата година, Elden Ring стана феноменален успех. Една од најдобрите Soulsborne игри досега, оправдано ја освои минатогодишната титула за Игра на годината во Keighley’s на The Game Awards. Првото големо проширување на играта, исто така, неодамна беше објавено за желно очекување од фановите. Иако многумина обично уживаат во Elden Ring и другите души како тешки, соло RPG-и, игрите на FromSoftware често вклучуваат компоненти за повеќе играчи. Освен кооперативната игра, играчите можат да „нападнат“ во играта на друг играч, претставувајќи нова и попаметна закана.

Иако многу различни жанрови, Extraction shooters, како што се Escape From Tarkov и од неодамна, Call of Duty’s DMZ, нудат слично искуство. Како PvPvE игрите, играчите се изложени на ризик од непријателска вештачка интелигенција исто како и од другите играчи. Но, наместо да се искривуваат преку Крвавиот Прст како во Елден Ринг, играчите во шутерите за извлекување со повеќе играчи секогаш се изложени на ризик од „инвазија“ од играчите кои го окупираат истиот пример на игра, создавајќи непредвидлив сет на тешки предизвици.

“I’m really interested in [multiplayer elements, both technology and game design] as one of the fans and one of the creators. Especially [Escape from Tarkov]. So I’m basically paying attention to those elements as a creator and fan of the game.”

Hidetka Miyazaki

Сè уште во Early Acess од оригиналниот датум на издавање во 2016 година, Escape From Tarkov се прослави како брутално технички и тактички стрелец. Целта да се собере основна опрема или предмети за потрага, а потоа да се избега од мапата е предизвикана од непријателската вештачка интелигенција и играчите расфрлани низ отворен свет исполнет со отклучувачи и колекционерски предмети. Згора на тоа, играта се одликува со многу детален здравствен систем и збир на одговорности за управување со залихите. Излези жив, чувај се што си најде. Умри, и ќе го изгубиш сето тоа, вклучувајќи го и она со што си дошол. Хм, не ви звучи познато?

Други Extraction shooters, како што се DMZ на Call of Duty или The Cycle: Frontier, бираат дел од управувањето со преживување и плен, но го задржуваат истиот елемент PvPvE. Иако главната јамка на играта е да влезете и да излезете од некоја област, сè што се случува помеѓу е целосно зависи од непредвидливиот хаос на несигурност и конкурентни интереси. Гледајте покрај играта на стрелците и таа има неверојатна сличност со Dark Souls или циклусот на Elden Ring кој патува од камперски оган до камперски оган, се надеваме дека се живи и со сите души што сте ги закрепнале на патот. Тогаш има смисла дека Мијазаки е фан.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

E3 2023 полека но сигурно умира и изгледа дека ќе си замине во историјата, бидејќи издавачот на видео игри Ubisoft денес потврди дека повеќе нема да присуствува на настанот. За прв пат од 2019 година, Е3 треба да се врати овој јуни во Лос Анџелес, Калифорнија. По повеќекратните откажувања како резултат на пандемијата COVID, E3 2023 изгледаше како прва конвенција што на крајот ќе ја обедини целата индустрија за игри. Наместо тоа, слично како и многу други издавачи, Ubisoft сега избра да седи настрана и да си седат дома.

Во изјавата дадена до VGC, Ubisoft потврди дека нема да се појават на E3 2023. Првично, Ubisoft се обврза да се појави на E3 ова лето се додека настанот се случува. И покрај фактот дека E3 сè уште се случува многу, сепак, Ubisoft на крајот се врати на својот збор и нема да одлучи да ги насочи своите претстојни игри ова лето на поинаков начин.

“E3 has fostered unforgettable moments across the industry throughout the years. While we initially intended to have an official E3 presence, we’ve made the subsequent decision to move in a different direction, and will be holding a Ubisoft Forward Live event on 12th June in Los Angeles. We look forward to sharing more details with our players very soon.”

Изјава од Ubisoft

Како што истакнаа од Ubisoft, сепак они ќе направат нешто овој јуни кога ќе ја одржат својата следна презентација на Ubisoft Forward. Во последниве години, Ubisoft почна да има повеќе свои преноси во живо за да објавуваат големи најави. И додека сè уште не е познато што ќе има јунскиот Ubisoft Forward, се чини веројатно дека во овој момент ќе се појават нови информации за Assassin’s Creed Mirage, Skull & Bones и Avatar: Frontiers of Pandora.