World of Warcraft: Dragonflight – Се што треба да знаете

Азерот и неговите херои се издигнуваат на небото во најновата експанзија на World of Warcraft, Dragonflight. Blizzard ја објави World of Warcraft: Dragonflight, за време на стримот што вклучуваше преглед на проширувањето и најавата за World of Warcraft Classic: Wrath of the Lich King. Најавата за проширувањето вклучуваше многу лош трејлер кој им даде на играчите поглед на историјата на Азерот, пред да открие како змејовите се вратиле во модерниот свет за да ја победат античката закана.

Dragonflight ќе ги стави Azeroth’s Dragon Aspects во центарот на приказната на Warcraft за првпат по Cataclysm од 2010 година. The Aspects побараа помош од хероите во светот со цел да ги вратат своите моќи и да го спречат новопојавеното зло. За да го направите ова, играчите ќе патуваат до змејските острови, кои ќе бидат поделени во пет различни зони. Играчите исто така можат да се движат по Змејските острови низ воздухот користејќи Dragonriding, што се чини дека е некаде помеѓу лизгање и летање во исто време. Толку знаеме за сега.

Новото проширување ќе додаде и нова раса наречена Dracthyr: змејови кои менуваат форма со драконски и хуманоидни форми. Dracthyr ќе може да игра само како Evoker, нова класа која исто така се воведува во Dragonflight. Евокер е класа што може да ја изберат само ликовите на Dracthyr. Evoker има две специјализации за избор: Devastation, прва нова спецификации за штети на World of Warcraft од објавувањето на играта и Preservation, исцелител. Dracthyr може да се приклучи или на Алијансата или на Хордата и ќе започне во нивната посебна почетна област, на повисоко ниво од другите почетни трки и класи.

Покрај овие поголеми нови функции, Dragonflight ќе вклучи и многу помали ажурирања кои ќе бидат добредојдени додатоци за обожавателите. Професиите добиваат огромна надградба во форма на работни налози, што ќе им овозможи на играчите полесно да се регрутираат меѓусебно за да создаваат предмети, како и нова опрема за професии и нов систем за специјализација. Blizzard исто така го надградува основниот кориснички интерфејс на World of Warcraft за оваа нова експанзија, иако тие не прегледаа многу од она што можеме да го очекуваме од него. Можеби најголемиот систематски додаток во експанзијата се новите стебла на таленти на играта. Системот ќе им даде на играчите десетици опции и комбинации за да ја прилагодат својата класа точно како што сакаат да ја играат, според Blizzard. Dragonflight сè уште нема датум на објавување, но Blizzard рече дека очекува вести за алфата на проширувањето некаде во блиска иднина…

Се што треба да знаете за експанзијата

Dracthyr

Се што треба да знаете за новата раса

World of Warcraft: Dragonflight конечно ќе ги однесе играчите на долгоочекуваните Dragon Islands (за кој како). Овде, тие ќе се сретнат со неодамна разбудениот вид наречен Dracthyr – змејови кои можат да се трансформираат во луѓе по желба. Оваа нова раса додава повеќе од само наративна интрига и ќе послужи и како раса со играчи кои се трансформираат и меѓусебно (Dracthyr играат втора банана на Ворген на Алијансата и Пандарен, соодветно). Но, Драктирот се уште поуникатни од Ворген или Панди; тие се суштински поврзани со новата класа Evoker.

Во претходна кратка сесија на интервју, водечкиот наративен дизајнер Стив Данузер и водечкиот борбен дизајнер Брајан Холинка за новата комбинација на класа и што тие носат во World of Warcraft: Dragonflight изјавија некои работи. Класата Evoker е првата класа со опсег што Blizzard некогаш ја додаде во World of Warcraft. Сите други класи по објавувањето -Death Knight, Monks и Demon Hunters – се фокусирани на меле. Новата класа ќе може да носи нов оклоп(друга недоволно застапена група во WoW) и да нуди и специјализација за спелување (уништување) и специјализација за лекување (зачувување).

Тоа е комбинација од раса/класа која не е сосема слична на „Demon Hunters“ од експанзијата Legion. Но, иако Evokers и Dracthyr се единствени, има многу опции за приспособување за да го направат вашиот карактер поинаков од кој било друг – многу повеќе од крилјата и роговите Demon Hunters.

Како единствена комбинација за класа и раса, Evoker го жртвува чистото прилагодување што WoW отсекогаш го имал за нешто сосема друго: синергија. „Синергијата помеѓу приказната за расата што стои зад неа и како функционира и игра класот е потесна од сè што сме правеле досега“, рече Данузер.

„Евокерите можат да ги користат своите крилја за да ги оддалечат луѓето, тие можат да дишат оган од нивните усти, тие се способни да ги вратат луѓето назад со опашката“, рече Холинка. „Тоа се работи што не мора да ги прави Gnome. И така, се чини дека, за навистина да се испорача таа фантазија да се биде змеј во светот на Warcraft, да се дозволи само една раса да се игра во класата беше неопходен чекор“. Имаат способност наречена Soar која им овозможува на Evokers да станат во воздух и да фрлат неколку способности додека се мобилни“, рече Холинка. „И така тоа се чувствува многу моќно. Имаме способност за длабок здив, каде што всушност летате, во стилот на Ониксија, и вршите бомбардирање“.

Што се однесува до спецификациите за лекување на зачувување, Холинка рече дека целта е секогаш да се најде ниша, а сепак да им се дозволи да бидат конкурентни во рации и зандани. За Evoker, таа ниша се чини дека е групно заздравување. Но, Холинка не спомна никакви специфични способности како што направи за Devastation. Со двете спецификации на Evoker, се чини дека мобилноста е името на играта. Иако веројатно нема да биде подвижен како постојано движењето на ловецот на демони, големата подвижност на класата за кастинг (обично позната по нивната статична природа) ќе биде доста моќна, особено во темпираните зандани Mythic Plus.

На крајот на краиштата, многу од тоа како Evoker ќе работи во World of Warcraft е нејасно. Не затоа што Blizzard беше срамежлив за класата – Данусер и Холинка всушност беа прилично отворени за неколку од способностите на класот и неговиот идентитет – туку затоа што WoW никогаш порано не видел вака класа. Помеѓу мобилноста, трансформацијата и моќните магии, Евокер се обликува да биде многу уникатна класа во светот на Азерот. И тоа ја прави можеби највозбудливата функција за задниот дел во неколку проширувања.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Штотуку беше потврдено кој ќе го игра најголемиот дел од групата пријатели на Аби во The Last of Us за втората сезона која треба да ја видиме во 2025 година. Во моментов, снимањето за сезоната е започнато и најголемите улоги кои се снимаат моментално се со Педро Паскал и Бела Ремзи. Последни информации што знаеме за сниањето е дека се одвива во Канада. Денес, ликовите на Мани, Мел, Овен и Нора беа потврдени дека се избрани.

Ако сте ја играле The Last of Us Part II, ќе знаете точно кои се Нора, Мани, Овен и Мел. Тие играат прилично важни споредни улоги во играта од 2020 година, иако нивното место во втората сезона од серијата допрва треба да се преполни.

Еве го неодамна откриениот кастинг:

  • Manny – Danny Ramirez (Top Gun: Maverick)
  • Mel – Ariela Barer (Marvel’s Runaways)
  • Nora – Tati Gabrielle (Uncharted)
  • Owen – Spencer Lord (Riverdale)