Игрици

Counter-Strike 2 пристигнува оваа среда! Можеби?

Counter-Strike 2 навидум ќе излезе многу, многу наскоро! Valve е една од најпочитуваните компании за видео игри. Тие се најпознати по создавањето на Steam, водечкот сервис за купување и симнување игри на PC веќе многу години. Платформата сега е стара 20 години и стана уште попопуларна во последната година благодарение на објавувањето на Steam Deck,

Прочитај повеќе
Игрици

Првиот гејмплеј за фамозната Dragon’s Dogma 2

Продолжението на култниот акционен RPG хит Dragon’s Dogma доби прв официјалн долг гејмплеј кој што беше прикажан на Tokyo Game Show 2023. Погледот на Dragon’s Dogma 2 со креативниот директор на играта Hideaki Itsuno опфаќа некои клучни концепти на играта. Ги опишува четирите почетни класи и покажува борба и истражување, што е очигледно четири пати

Прочитај повеќе
Игрици

Канцелариите каде што се изработува Stalker 2 се оштетени во Пожар

Stalker 2: Heart of Chornobyl имаше интересен пат при креирање, во најмала рака... Играта беше одложена неколку пати бидејќи девелоперите од GSC Game World мораа да се справат со конфликтот во реалниот свет што се случува во Украина. Со оглед на околностите, повеќе од разбирливо е да се види Stalker 2 да биде погодена со

Прочитај повеќе
Игрици

Roblox изработува дејтинг дел на нивната платформа за Малолетници и Возрасни

Компанијата која што стои зад Roblox во својот неодамнешен главен говор објавија дека сакаат да се рашират во помагање во формирањето „реални животни врски“. Доста чудно и затоа сите се загрижени за оваа работа. Roblox е една од најпопуларните онлајн игри денес. Извршниот директор на Roblox, David Baszucki, со гордост објави дека планот во иднина

Прочитај повеќе
Игрици

Новата MMORPG игра “Soulframe” од креаторите на Warframe го доби првиот гејмплеј

Доколку се сеќавате на деновите кога се уште постоеше пандемијата, девелоперите од Digital Extremes ја најавија следната игра на која што работат, која што нормално не е Warframe, се работи за играта “Soulframe“. Бесплатна Фантази MMORPG игра. Иако тогаш беше најавено каква тематика ќе биде играта, и ни беа претставени неколку концепт дизјани, денес на

Прочитај повеќе
Игрици

Warframe не враќаат на самите почетоци со “Warframe: 1999”

Следната година ќе сме 2024та но ќе се вратиме во 1999та Годинава се одржа најголемата конвенција за Warframe – TennoCon 2023, и благодарение на тоа девелоперите од Digital Extremes ги најавија следните две огромни експанзии за Warframe – Whisper in the Walls (повеќе е Update него експанзија). Но сепак тоа од што сите беа шокирани

Прочитај повеќе
Игрици

CJ од GTA веќе го има во Armored Core VI како МОД

Најпознатиот лик од серијалот на GTA – CJ е додаден во новата MEKA игра на FromSoftware во рекордно време Стана традиција во последните неколку години, модерите да го ставаат Карл Џонсон од Grand Theft Auto: San Andreas во сите можни игри каде што имаат шанса за модирање. И со најновата игра на FromSoftware – Armored

Прочитај повеќе
Игрици

Играта Star Wars: Dark Forces добива Remaster верзија

Првата вечер на Gamescom нормално не помина без Star Wars, па оваа година беше потврден и ремастерот на играта Star Wars: Dark Forces, FPS од далечната 1995 година. Nightdive Studios најави ремастеризирано издание на овој класик што ќе биде обработено во нивниот KEX енџин и ќе поддржува 4K120FPS. Ќе бидат додадени трофеи, ачивменти и подршка

Прочитај повеќе
Игрици

The Lord of the Rings: Return to Moria пристигнува во октомври

Издавачот North Beach Games и девелоперите од Free Range Games го објавија датумот на издавање на The Lord of the Rings: Return to Moria. The Lord of the Rings: Return to Moria излегува на 24 октомври за PC (преку EpicGames) и PlayStation 5, а верзијата за Xbox Series X|S доаѓа на почетокот на 2024 година.

Прочитај повеќе
Игрици

Dragon’s Dogma 2 ќе биде ‘четири пати’ поголема од првата игра

Претстојното продолжение Dragon’s Dogma 2 ќе биде „приближно четири пати“ поголемо од оригиналната игра во однос на обемот на што ќе нуди целата игра. Во неодамнешниот твит од официјалниот профил на Dragon’s Dogma, беше објавено видео во кое се прикажани некои од опкружувањата на играта, вклучувајќи го и коментарот за обемот на играта. Претстојното продолжение

Прочитај повеќе