Новости

Blizzard официјално ја гаси Overwatch

По лансирањето во 2016 година, Blizzard Entertainment денес официјално се подготвува да ја изгаси својата популарна Multiplayer игра – Overwatch. Ова е потег за кој фановите знаеја дека ќе дојде пред време бидејќи Blizzard претходно откри дека оригиналниот наслов ќе се затвори како начин да се направи простор за Overwatch 2. И додека лансирањето на […]

Прочитај повеќе
Игрици

World of Warcraft: Wrath of the Lich King Classic официјално пристигнува во Септември

На 26-ти септември, играчите на World of Warcraft Classic ќе можат да се запознаат со експанзијата на Wrath of the Lich King. Ќе се запознаат со експанзијата што веќе многу одамна протече во јавност, само се чекаше официјалната дата да ја кажат! Како придружба на ова официјално соопштение, сепак, имаме и нов трејлер од Blizzard. […]

Прочитај повеќе
Новости

Blizzard прекинува со правење на нов контент за Heroes of the Storm

Blizzard ја прослави неодамнешната седма годишнина од нивната MOBA – Heroes of the Storm со намалување на развојот на нов контент, односно целосно прекинување на нов контент. Целиот фоус за играта ќе биде ставен на Client Sustainability и масовни поправки на багови во играта. Во краткото ажурирање објавено вчера на официјалната веб-страница, Blizzard рече дека […]

Прочитај повеќе
Игрици

Blizzard ги купи креаторите на Spellbreak Proletariat да работат на World of Warcraft

Вчера, креаторите на Spellbreak, Proletariat, објави блог-пост со детали за иднината на нивниот Spell-Based Battle Royale што беше лансиран пред неколку години. Во него, студиото откри дека серверите за Spellbreak ќе се исклучат на почетокот на 2023 година, со што практично ќе се стави крај на траењето на овој Battle Royale. Ова гасење на серверите […]

Прочитај повеќе
Новости

Overwatch 2 целосно ќе ја замени првата Overwatch кога ќе влезе во Early Acess

Во неодамнешниот Reddit AMA (tap за да го видите целосно), тимот на Overwatch 2 од Blizzard Entertainment одговори на прашања од заедницата во врска со состојбата на франшизата и претстојното псевдо-продолжение на неговиот популарен хиро-шутер. Во еден одговор, луѓето од Blizzard потврдуваат интересен детал за OW2 кога ќе се појави во раниот пристап во првата […]

Прочитај повеќе
Новости

World of Warcraft: Dragonflight пристигнува оваа година

Следната експанзија на World of Warcraft, Dragonflight, сега е достапна за преднарачки. Изненадување што повеќето играчи не го предвидеа доаѓањето, исто така е планирано да пристигне пред крајот на 2022 година. Четири различни изданија на Dragonflight се достапни за преднарачка: Standard издание од 50 долари, Heroic издание од 70 долари, Epic издание од 90 долари, […]

Прочитај повеќе
Игрици

Diablo Immortal заработила $24 милиони во првите две недели

Праведно е да се каже дека Diablo Immortal не е добро прифатена од секој ќош и секое местенце на интернетот. Микротрансакциите на action-RPG предизвикаа брутални реакции, неговите грабежи го спречија неговото објавување во Белгија и Холандија, а критиките за овој спин-оф кој е Free-To-Play предизвикаа доволно загриженост за следната главна игра на Diablo што Blizzard […]

Прочитај повеќе
Игрици

Overwatch 2 го прикажаа својот Content Roadmap и Aaron Keller го изјави најдобриот начин за водење Free-To-Play игра

Blizzard го откри новиот Content Roadmap на Overwatch 2, со тоа што покажаа дека новата игра ќе биде бесплатна и ќе започнува нова сезона на секои 9 недели. И нормално тоа што сите го знаеме па и очекуваме, да, Battle Pass ќе има во играта! И тоа голем! Овој Content Roadmap денес беше прикажан за […]

Прочитај повеќе
Игрици

Потребни ви се $110.000 за целосно да го надградите вашиот карактер во Diablo Immortal

Ќе ве чини САМО 88.000 фунти (110.000 долари) за целосно надградба (Upgrade) на вашиот каратер во Diablo Immortal. Тоа е според Bellular News (благодариме, GameRant), кој пресметал дека за целосно максимизирање на карактерот, играчот треба да потроши над 100.000 долари на микротрансакции, бидејќи навидум не е возможно тоа да се направи без да се потрошат […]

Прочитај повеќе
Новости

Warcraft Arclight Rumble, новата мобилна игра од Blizzard

Warcraft Arclight Rumble ги спојува хероите на Azeroth во Tower Defense Strategy Game Дел од светот на Warcraft ќе премине на нашите мобилни со играта Warcraft Arclight Rumble која што само што беше најавена од страна на Blizzard. Играта ќе биде брза и бесплатна TD Strategy, кој е направена за Android и iOS и треба […]

Прочитај повеќе