Atari и Plaion се здружија да ја вратат легендарната конзола Atari 2600

Atari штотуку ја објавија конзолата Atari 2600+, носталгична и многу точна реплика на оригиналната хит домашна конзола за игри.

Играта доаѓа со десет од најпрепознатливите игри во историјата на Atari, вклучувајќи ги Adventure® и Missile Command®. Atari 2600+ е создаден со користење на модерна технологија за автентично да го реплицира оригиналниот систем за видео игри Atari 2600 со 4 свичови. За оние кои сакаат повторно да ги доживеат искуствата со играњето од 70-тите и 80-тите години, вклучен со Atari 2600+ е контролорот CX40+, рекреиран со иста големина и распоред како оригиналниот 2600 џојстик контролер за дополнителен допир на носталгија.

Клучните карактеристики на конзолата

  • ГРАДЕЊЕ НА НАСЛЕДСТВОТО. Новиот Atari 2600+ се надоврзува на оригиналната машина со модерни карактеристики за квалитет на живот, како што се HDMI излез, USB напојување и повеќе резолуции на екранот и вклучува верна реплика на оригиналниот CX40+ Joystick.
  • ВРАТЕТЕ СЕ ВО ВРЕМЕТО. Слотот за кетриџи е backwards compatible со стотици оригинални игри на Atari 2600 и 7800. Atari 2600+ доаѓа со кертриџ од 10 игри во 1 кој вклучува иконски игри како Adventure®, Combat®, Dodge ‘Em™, Haunted House®, Maze Craze™, Missile Command®, Realsports® Volleyball, Surround™, Видео флипер. ™, Yars’ Revenge®
  • ИЗГЛЕД И ЧУВСТВО НА 1980-тите. Atari 2600+ е изработен со љубов со користење на модерна технологија од движењето на џојстикот до чувството на металните свичови до автентичната предна плоча од дрво.

CX-30 Paddle Controller со кертриџ за повеќе игри 4-во-1 што ќе се продава за 39,99 долари. Самостоен џојстик CX-40 ќе се продава по цена од 24,99 долари.

Дополнителни наслови за лансирање, вклучувајќи кетриџи за Berzerk Enhanced Edition и Mr. Run and Jump, ќе бидат достапни и за The Atari 2600+ за 29,99 долари.

Atari 2600+ ќе биде достапна на Atari.com и за сите ширум светот кај големите трговци на мало по цена од 129,99 долари од 17 ноември 2023 година.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Во последниве денови, една бизарна игра на Steam стана популарна – BANANA. Премисата на оваа игра е дека играчите кликаат на банана додека не заработат нови банани… Тоа е тоа… Да умре човек од кринџ! Но, има огромен пресврт во играта – луѓето периодично заработуваат случајни скинови (или овде може да се каже ‘кори’ од Банани) од различни реткости со кои можат да направат профит, продавајќи ги на Steam Market на други корисници…

Проблемот е во тоа што развивачот препознал дека огромното мнозинство од 700.000 врвни играчи снимени на Banana се ботови. Со оваа игра што користи „помалку од 1%“ од ресурсите на вашиот компјутер, луѓето поставуваат илјадници лажни профили за да ја водат оваа игра базирана на кликање со надеж дека ќе обезбедат и продаваат ретки скинови од банани, чиишто вредности брзо растат.

Од Бананче до Профитче

Во моментов, најскапите скинови (иако сакам да ги кажувам ‘Кори’ во овој случај) од банани што се продаваат на пазарот достигнаа повеќе од 1.000 долари, поради што се вклучуваат корисници со армии на ботови. Во интервју за медиумот Polygon, развивачот на играта призна дека станува збор за „легална грешка со глич за бесконечни пари“, а тимот размислуваше колку време ќе биде потребно пред Valve да се вклучи за да ја уништи играта.

Целата игра е вака:

  • Отворете ја Бананата
  • Кликајте на Бананата
  • Добивајте Дропови/Скинови
  • Тоа е тоа

Во интервјуто, развивачот потврди дека кога бројот на играчи бил 141.000, само една третина од тие играчи биле вистински. Останатите биле ботови. Додека повеќето корисници ги продаваат своите скинови од банани за едноцифрени центи, некои заработиле стотици долари преку играта. Исто така, развивачот го турка аспектот на играта за ангажирање во заедницата, нагласувајќи дека корисниците придонесуваат со своите дизајни, што на неодредено време го зголемува бројот на скинови од банани достапни за отклучување.

На Steam, Banana се рангира повисоко од Dota 2, PUBG, Apex Legends и GTA 5 во однос на вкупниот број на играчи, дури и ако повеќето од тие „играчи“ се ботови управувани од функциите за автоматско кликнување.

КЛИКАЈ

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!