Технологија

ROG Ally X – Новиот гејминг уред на ASUS

АСУС преку медиумот The Verge го претстави нивниот нов уред, односно следната генерација на рачната конзола – ROG Ally X. Следниот рачен компјутер од компанијата кој се чини дека ќе се натпреварува со Steam Deck на Valve. Новиот уред треба да биде лансиран подоцна во 2024 година, односно пред крајот на оваа година. Иако некои

Прочитај повеќе
Технологија

Lenovo работат на втората верзија од Legion GO

Кон крајот на 2023 година, Lenovo го издадоа уредот Legion Go, амбициозен рачен компјутер (хенд-хелд) дизајниран да влезе на пазарот во кој доминираат компании како Valve и ASUS, и нормално дополнително да бидат во тек со трендот. Legion Go беше прилично успешен, со еден од најголемите и најдобро оценетите екрани во опсегот, како и со

Прочитај повеќе
Технологија

Google развива вештачка интелигенција што треба да биде ко-оп карактер во сите игри

Google развива DeepMind вештачка интелигенција која што на крај би требало да испадне втор играч во игрите и да ви биде ваше ко-оп другарче. Според Google не се работи за “Pay-to-Win” или “Super-Bot” карактерот направен од вештачка интелигенција, повеќе би било нешто што ќе учи од начинот на кои што вие играте…… DRAGON’S DOGMA?! Се

Прочитај повеќе
Технологија

Во САД се изгласа закон кој што ќе доведе го укинување на ТикТок

Корисниците на ТикТок во Америка моментално се соочуваат со можноста дека наскоро има шанса социјалната мрежа да биде целосно укината во сите земји од САД по изгласување на нов закон во US House of Representatives. Законот наложува за тоа Кинеската Фирма “ByteDance” мора да ги продадат сите нивни акции од апликацијата во рок од 6

Прочитај повеќе
Технологија

Sony претстави автомобил кој се вози со PlayStation DualSense контролер

На својата прес-конференција на CES 2024, Sony ја искористи шансата да ги покаже идните технолошки можности на компанијата возејќи автомобил на сцената. Мора да се признае, тоа само по себе не е толку извонредно, но она што го прави овој мал трик поинтересен е тоа што автомобилот беше контролиран од PlayStation DualSense контролер. За време

Прочитај повеќе
Хардвер Технологија

TikTok нема да се продаде на Tencent

ByteDance, сопствениците на социјалната платформата, TikTok, се обидуваа да ги продаде своите средства за игри, и во глобален потег да се повлече од индустријата и да се фокусира на „други основни бизниси“. Неодамна, беше објавено дека ByteDance бараат договор со Tencent, најголемата компанија за игри на планетава, по удел на пазарот, во обид целосно да

Прочитај повеќе
Технологија

Razer и Samsung го креираа првиот 240Hz OLED Лаптоп – Blade 16

Можеби најубавиот дел од годината е на самите почетоци кога технологијата уште веднаш почнува да станува и да се претставува колку е мрдната на „Consumer Electronics Show“, или попознат како „CES“, тоа е изложбата каде што технолошките титани излегуваат на сцена за да ја откријат претстојната, во фаза на развој или концептуална технологија како што

Прочитај повеќе
Технологија

MSI се приклучува во револуцијата на Хендхелд Уреди

На Инстаграм, MSI го сподели откривањето на целосно новиот Хендхелд уред, кој официјално ја означува желбата на компанијата да влезе во кругот и друштвото за тој вид на игри и да се соочи со Valve, ASUS и Lenovo. Во последната година или нешто повеќе, хендхелд игрите доживеаја бум, при што овие технолошки титани склопуваат најсовремени

Прочитај повеќе
Технологија

Death Stranding за iPhone е одложена до 2024 година

Death Stranding требаше да дојде на iPhone, iPad и Mac до крајот на 2023 година, но сепак сега тоа нема да се случи. Издавачот 505 Games објави дека играта сега е одложена бидејќи на девелоперите им треба повеќе време, и се преместува за првиот дел од 2024 година. Кога ќе биде објавена, играчите ќе ја

Прочитај повеќе
Технологија

Bethesda ќе ви дозволи да заработувате од правење Модови – Но не смеете да користите AI за изработка

Bethesda Game Studios неодамна ја подели целосно заедницата и фановите на Skyrim на средина со (уште еднаш) воведување платени модови преку платформата „Creations“. Пред неколку години, Bethesda се обиде да ги крие модовите на Skyrim со тоа што мораше да се плати за нив, и со тоа многу паднаа – но сега, компанијата пробува повторно

Прочитај повеќе