Игрици

Играјте Doom во Doom

Секој ден, науката и технологијата ги поместува границите на реалноста каква што ја знаеме. Само пред некој ден, НАСА откри слика од стотици галаксии, помагајќи ни да го визуелизираме универзумот во целост. Во други вести за научни иновации, некој успеал да овозможи Doom да се репродуцира во самиот Doom. Тоа е уште еден славен чекор […]

Прочитај повеќе
Хардвер

Наскоро излегува нова SEGA Mini конзола

После една интересна најава која се случи некаде пред крајот на минатиот месец, Sega официјално ја претстави новата мини конзола во стилот на Sega Genesis Mini наречена… Mega Drive Mini 2. Sega Genesis Mini беше меѓународно нарекувана како Mega Drive Mini, и се чини дека биде директно следење кое ќе вклучува 50 различни наслови на […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Фан на Elden Ring направил Demake на играта за Game Boy

Limgrave, The Grafted Scion и The Tarnished се преработени во 8-bit Elden Ring, играта која што буквално го освои светот и натера многу луѓе што не беа запознаени со Souls игрите да навлезат максимално и да станат ептен фанови на Miyazaki и неговите ремек дела. Но… Како би изгледала Elden Ring во 8-bit формат за […]

Прочитај повеќе
Игрици Nintendo

The House of the Dead: Remake доаѓа на PC, PS4, Xbox One и Stadia

Forever Entertainment денес најавија дека The House of the Dead: Remake наскоро пристигнува на PC (Steam и GOG), PS4, Xbox One и Google Stadia на 28 април. Ова е интересна дата бидејќи е 21 ден откако играта беше издадена како ексклузива за Nintendo Switch. Заснован на стариот Arcade Rail-Shooter од 1996 година, The House of […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Доаѓа филмска адаптација на Streets of Rage од креаторот на John Wick

Во моментов се развива адаптација на серијалот на видео игри од SEGA – Streets of Rage. Според извори за Deadline, проектот се подготвува од продуцентот на Sonic the Hedgehog, DJ2 Entertainment, како и од Escape Entertainment. DJ2 моментално работи и на адаптација на видео играта It Takes Two. Сценариото за спецификациите за Streets of Rage […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Вториот стадум на Capcom Arcade е најавен за PC и конзоли

Capcom Arcade 2nd Stadium е официјално откриен и ќе има уште една колекција од 32 аркадни класици. Откако беше рано протечено од корејскиот одбор за оценување, Capcom ја објави оваа објава и потврди дека насловот SonSon од 1984 година ќе биде бесплатно преземање за ова издание. Преднарачките и купувањата на Capcom Fighting Collection исто така […]

Прочитај повеќе
Новости

GOG се враќаат на старите корења “Good Old Games”

GOG се вратија на своите корени со нова ознака „Стара добра игра“, вести објавени минатата недела. Новообјавената ознака „Добри стари игри“ сега е достапна на нивната дигитална продавница и сега групира курирана колекција од над 500 „иконични класици“ од персоналот. Во 2008 година, ЦД Проект ја лансираше дистрибутивната платформа, тогаш насловена Добри стари игри, за […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Capcom Arcade Stadium наскоро добива продолжение

Колекцијата на Capcom Arcade Stadium наскоро би можела да добие продолжение. Барем така пишува корејската веб-страница за класификација на игри, со новиот наслов „Capcom Arcade 2nd Stadium“ и „Capcom Arcade 2nd Stadium Bundle # 1“. Двата записи имаат опис дека се работи за компјутерска игра која носи голем број на Capcom игри од 80-тите и […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Оригиналното седиште на Нинтендо од 1930-тите штотуку беше отворено како хотел

Оригиналната зграда на седиштето на Нинтендо во Кјото е реновирана и повторно отворена како бутик хотел кој зачува многу од оригиналните карактеристики на зградата. Хотелот Marufukuro беше отворен за работа денес, 1 април, одбележувајќи го првиот пат кога оваа историска локација е отворена за јавноста – иако треба да забележиме дека тој не е музеј […]

Прочитај повеќе
Nintendo

Колекцијата на Nintendo Switch Online се зголемува со 3 ретро SNES и NES игри

По Microsoft и Sony, Nintendo исто така објави игри за своја претплата. Американскиот огранок на Nintendo објави нови „стари“ игри од NES и SNES, кои се достапни денес на услугата Nintendo Switch Online – Earthworm Jim 2 (SNES), Mappy-Land (NES) и Dig Dug II (NES).

Прочитај повеќе