Листа на 10-те најскапи филмови некогаш направени

Една од најскапите индустрии во светот, филмскиот бизнис постојано ги зголемува своите приходи, како и трошоците за производство за да биде во тек со новите технолошки и содржински барања на гледачите и филмаџиите. Поради ова, повеќето филмови на оваа листа се од изминатите неколку години. Со големите буџетски холивудски филмски компании како Дизни, Амазон и Универзал кои ги купуваат и користат сите помали имиња во филмот, лесно е да се види како филмовите на оваа листа стигнале овде – особено сите филмови во сопственост на Дизни.

Да појасниме: филмовите на оваа листа се сите филмови што се завршени и објавени во јавноста, не вклучувајќи ги филмовите што не се. Бројките во овој напис ги одразуваат трошоците за снимање, не вклучувајќи ги трошоците како што се промоции, реклами, реклами, постери итн. Бидејќи повеќето продукциски компании не ги објавуваат реалните трошоци за производство, овие податоци се проценети – повеќе од веројатно потценети – од филмот индустриски професионалци и писатели кои имаат задача да го сторат тоа.

10. Star Wars: The Last Jedi (2017)

$300 Million

Star Wars: The Last Jedi е првиот од новите трилогиски филмови на Star Wars што се споменува. Со заработка од импресивни 620 милиони долари на Америчкиот бокс офис, овој додаток на канонот имаше многу да понуди на општата публика. Бидејќи сè уште е најнискиот буџет од трите, визуелните ефекти во филмот сè уште се исклучително забавни и возбудливи за гледање.

9. Avengers: Infinity War (2018)

$325 Million

Првиот од големиот ансамбл филмови на Марвел на оваа листа, Avengers: Infinity War беше и продолжува да биде огромен успех во новата ера на филмови за суперхерои. Иако пазарот е дефинитивно презаситен и презаситен, ова конкретно продолжение најверојатно ќе остане запишано во историјата како еден од најдобрите филмови за суперхерои со најмногу акција на сите времиња. Со речиси двојно поголем буџет од бруто-домашната заработка на благајните, трошоците и трудот секако вредеа.

8. Fast X (2023)

$340 Million

Во 10-тото продолжение од оваа апсолутно пренајдобра филмска франшиза, Fast X ја продолжува 22-годишната традиција со славна, бесрамна желба. Несомнено поттикнат од меѓународните следбеници по сите овие години, филмот едвај го надминува огромниот буџет, заработувајќи само 146 милиони долари дома. И покрај ова, Fast X е дел од супер филмска франшиза полн со препознатливи имиња и лица кои покажаа нула знаци на забавување. Којзнае уште колку филмови за Брзи и бесни ќе има.

7. Avatar: The Way of Water (2022)

$350 Million

Многу очекуваното продолжение на визуелното ремек-дело што му претходеше, Avatar: The Way of Water е изненадувачки ниско на оваа листа поради количината на специјални ефекти и CGI што ги бара. Со револуционерната технологија за камера на Џејмс Камерон развиена од него и неговата компанија, ова е првото од многуте продолженија што доаѓаат што ќе ги собори буџетските и благајните рекорди во годините што доаѓаат. Како што стои, „Аватар“ е трет филм со најголема заработка на сите времиња.

6. Avengers: Endgame (2019)

$356 Million

Еден од најимпресивните распони за трошоци/приходи на оваа листа е Avengers: Endgame: неверојатно успешниот последен дел на филмовите од актерската екипа на ансамблот Avengers. Поради големиот успех од Avengers: Infinity War, креативниот тим на Avengers за овој филм имаше малку финансиски проблеми. Прикажувајќи принос од 858 милиони долари во домашните кино благајни, секоја цена за овој филм вредеше.

5. Avengers: Age of Ultron (2015)

$365 Million

Повисоко на оваа листа отколку што може да се очекува: Avengers: Age of Ultron места со највисок буџет од сите филмови на ансамблот Avengers. Иако не беше толку успешен како следните два дела, цената на CGI и додадените визуелни ефекти може јасно да се видат во третиот чин на филмот.

4. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011)

$379 Million

Еден од помалку успешните придонеси за филмската франшиза, Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides ја продолжува сагата, но на крајот не ја постигнува својата финансиска цел. Чини 379 милиони долари и вратени 241 милион долари дома, се чини дека Џони Деп беше единствениот што доби од ова, имајќи предвид дека заработи 55 милиони долари за оваа улога и 265 милиони долари за сите 5 филмови заедно.

3. Star Wars: The Rise of Skywalker (2019)

$416 Million

Еден од трите финансиски гиганти од „Војна на ѕвездите“ на оваа листа, „Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер“ не се претстави толку добро како што студиото мораше да очекува. Како трет и последен дел од новата трилогија Star Wars, очекувањата од публиката беа високи, а притисокот врз студиото беше уште поголем. Генерално, филмот се претстави добро, но едвај стекна нето профит.

2. Jurassic World: Fallen Kingdom (2018)

$432 Million

Еден од посмешните филмови на оваа листа, Светот Јура: Паднатото кралство е она што се случува кога огромен CGI буџет ќе им биде доделен на дино-глупавите: два часа големи експлозии, големи диноси и заплет тенок како хартија. Додека визуелните ефекти и CGI беа на место за овој филм, бледото пишување изгледаше како последователна мисла за студиото. За среќа, публиката секогаш ќе сака да гледа повеќе дино-акции, така што филмската франшиза Парк Јура има ветувачка иднина.

1. Star Wars: The Force Awakens (2015)

$447 Million

Со највисок буџет и највисока домашна заработка на бокс-офисот на оваа листа, Star Wars: The Force Awakens го краде шоуто и ги продлабочува веќе длабоките кратери на џебовите на Lucasfilm, односно Дизни. Како прва од најновата трилогија Star Wars, очекувањата на публиката беа исклучително високи. Знаејќи го ова, студиото тргна по безбедна рута и го направи заплетот доста сличен на Star Wars: A New Hope. И покрај тоа што гледачите го гледаа ова, публиката се враќаше повторно и повторно за да го гледа во кината, земајќи ги солидните визуелни ефекти и давајќи му на филмот 936 милиони долари заработка од домашниот бокс-офис.

МАРКЕТИНГ

About The Author

Џокерот од Флорида, кој навидум инспирираше лик прикажан во трејлерот за на GTA 6, бара 2 милиони долари од Rockstar Games за неговото искористување, и тоа што му го украле целиот карактер кој што он сам си го градел.

Во видеото објавено на социјалните мрежи, „вистинскиот“ Џокер ги повтори своите размислувања од неговото претходно видео. Тој покажа кон ликот од играта рамо до рамо со негова слика, повторувајќи постојано дека е јасно од кого е инспириран тој лик.

“We gotta talk GTA, or not you guys gotta give me a million or two,” he said in the video.

“Holla at me GTA. Rockstar Entertainment.”

Дури и ако има шанси да добие пари од Rockstar, тоа е многу малку веројатно. Rockstar лесно може да тврди дека ликот во играта е пародија. Има и случај кога актерката Lindsay Lohan се обиде да ги тужи Rockstar, тврдејќи дека ликот на девојка во GTA V се базира на неа.

Тој случај на крајот беше отфрлен откако судијата Eugene Fahey изјави: “„Уметноста и реалниот живот не треба да се споредува. Доколку во игра имаме рендер од некој карактер не значи дека тоа е инспирано од реалниот живот”.

Rockstar не ги коментираше барањата на Џокерот од Флорида, и најверојатно нема да ги коментира во никакво официјално својство… Нормално дека не се будали за да го направат тоа…