Поп-култура Филм

Филмот Fantastic Four го изгуби режисерот од Spider-Man трилогијата

Еден од најочекуваните филмови на Marvel Studios за жал го загуби режисерот кој првично требаше да го прави филмот. По купувањето на 20th Century Fox, Дизни се подготвуваше да ги рестартира иконите од Fantastic Four во новиот филм, конечно да ги донесе во филмскиот универзум на овој Марвел. Jon Watts, кој ги режираше сите три […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Филмовите Ant-Man 3 и The Marvels си ги сменија датите на своите премири за 2023та година

Marvel ги објави новите датуми на прикажување на Ant-Man and the Wasp: Quantumania и The Marvels – двата филма ги заменуваат датумите на прикажување. Ant-Man and the Wasp: Quantumania сега е закажан за прикажување на 17 февруари 2023 година, додека The Marvels се префрлаат на стариот датум на Ant-Man од 28 јули 2023 година. Според […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм Nintendo

Анимираниот Super Mario Bros. филм е одложен до 2023 година

Анимираниот Super Mario Bros. за жал нема да го видиме оваа година како што првично требаше да го видиме. Филмот е презакажан за следната година и треба да го видиме во април 2023. Големиот Shigeru Miyamoto кој што е креатор на Mario на Twitter профилот на Nintendo го изјави ова одложување. Новите дати на филмот […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Во припрема е It Takes Two филм со Dwayne ‘The Rock’ Johnson во главна улога

Во припрема е филмска адаптација на познатата игра It Takes Two која што ќе биде правена од страна на Amazon Studios. Филмот ќе биде креиран од продукцијата Seven Bucks Productions во соработка со dj2 Entertainment It Takes Two е акционо-авантуристички ко-оп платформер креиран од Hazelight Studios и објавена (паблишувана) од Electronic Arts, која се фокусира […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Доаѓа филмска адаптација на Streets of Rage од креаторот на John Wick

Во моментов се развива адаптација на серијалот на видео игри од SEGA – Streets of Rage. Според извори за Deadline, проектот се подготвува од продуцентот на Sonic the Hedgehog, DJ2 Entertainment, како и од Escape Entertainment. DJ2 моментално работи и на адаптација на видео играта It Takes Two. Сценариото за спецификациите за Streets of Rage […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Првиот тизер-трејлер за Thor: Love And Thunder

Marvel Studios го објавија официјалниот тизер трејлер за Thor: Love and Thunder Овој трејлер доаѓа само неколку месеци пред ова продолжение, кое е во режија на режисерот на Thor: Ragnarok, Таика Ваитити. Со објавувањето на овој трејлер, Thor: Love and Thunder сега го држи рекордот за најкратко време помеѓу првиот трејлер на филм од Marvel […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Човек од Флорида го гледал Spider-Man: No Way Home 292 пати – Нов светски рекорд

Еден човек од Флорида си го врати својот светскиот рекорд откако го гледаше „Spider-Man: No Way Home“ 292 пати. Рамиро Аланис претходно го собори рекордот за „најмногу посетени кино продукции на истиот филм“ во 2019 година, откако го гледаше „Avengers: Endgame“ 191 пати. Но, во 2021 година, Арно Клајн го победи гледајќи го „Kaamelott: First […]

Прочитај повеќе
Рецензии Филм

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore – Љубовта не познава граници

“Франшизата ја најде својата магија” Сите сме свесни каков огромен бум направија филмовите и книгите каде што се појавува едно детенце што се вика Harry Potter и дознава дека го бараат да учи во големото школо за магија. Колку и да има луѓе што не се фанови на франшизата, бројот на големи и вистински фанови […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Takashi Doscher ќе биде режисер на филм адаптацијата на Ghost of Tsushima

Претстојниот филм Ghost of Tsushima ќе има сценарио напишано од Takashi Doscher и ќе биде во улога на режисер, пишува Deadline. Филмот „Ghost of Tushima“ е во многу ран развој, а Сталски во декември изјави дека има намера да одвои време со филмот за да „го направи тоа правилно“. Се вели дека филмската екипа тесно […]

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

The Batman следната недела доаѓа на HBO Max

По успешното прикажување во кината, Бетмен ќе биде пуштен во стриминг на HBO Max почнувајќи од 18 април, објави Warner Bros. Филмот Caped Crusader ќе се емитува и на HBO во сабота, 23 април, со почеток во 02:00 (наше време). Бетмен беше објавен на 4 март во САД и заработи повеќе од 735 милиони долари […]

Прочитај повеќе