Поп-култура Филм

Kojima изработува Death Stranding филм со А24

Според новиот извештај на Variety, Хидео Коџима официјално ќе биде партнер со филмското студио А24 за филмската адаптација на Death Stranding. Адаптацијата првпат беше потврдена минатата година, иако всушност беа откриени неколку детали за приказната. Сепак, се очекува да се истражуваат нови ликови и идеи. Денешниот извештај вклучува официјален синопсис од A24 и Kojima Productions,

Прочитај повеќе
Колумна

Најдобрите филмови адаптирани од Видео Игри

Границата помеѓу видео игрите и филмовите секогаш била мала, и двата медиуми кои имаат способност да ги пренесат аудиториите во светови надвор од секојдневниот живот. Последните години, се направени многу обиди за адаптација на популарни видео игри во филмови. Резултатите се различни, со некои кои не успеале да ја зафатат магијата на оригиналното искуство. Сепак,

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Листа на 10-те најскапи филмови некогаш направени

Една од најскапите индустрии во светот, филмскиот бизнис постојано ги зголемува своите приходи, како и трошоците за производство за да биде во тек со новите технолошки и содржински барања на гледачите и филмаџиите. Поради ова, повеќето филмови на оваа листа се од изминатите неколку години. Со големите буџетски холивудски филмски компании како Дизни, Амазон и

Прочитај повеќе
Поп-култура

Сите новости кои беа најавени на New York Comic Con 2023

Конечно пристигна New York Comic Con 2023 и во оваа статија ќе ги видите сите најголеми најави од целиот настан во изминатите 3 дена! NYCC започна силно со откривањето на сосема нова аниме серија од франшизата на Dragon Ball во Dragon Ball: Daima, две големи откритија од универзумот на The Walking Dead и многу повеќе!

Прочитај повеќе
Поп-култура Филм

Hot Wheels бараат режисер за филмот по успехот на Barbie

Barbie доминира на Бокс Офисот, буквално ги сврте брзините во Warner Bros. кога станува збор за филмовите базирани на играчките на Mattel. Наводно, Hot Wheels е следниот бренд што доаѓаат во WB од Mattel, а најновите вести се дека студиото веќе бара режисери за филмот Hot Wheels, додека потрагата по писатели и актерска екипа е

Прочитај повеќе
PlayStation Поп-култура Филм

Првиот трејлер за филмот Gran Turismo

Sony го објавија првиот трејлер за адаптацијата на играниот филм – Gran Turismo. Овој филм е навистина сериозна адаптација од PlayStation игра на големите платна во кино салите! Трејлерот им дава на гледачите поглед на некои од автомобилите што ќе се појават во филмот, како и идеја за наративот како би се движел. Искрено, дури

Прочитај повеќе
PlayStation

Филмската Адаптација на Ghost of Tsushima ќе биде Црно-Бел, инфпирација од Kurosawa

Филмот „Ghost of Tsushima“ можеби ќе биде црно-бел! Адаптациите на видео игри се многу контроверзна тема периодов. Најдолго време, тие беа навистина ужасни со неколку благо добри за да се надомести сето тоа. Сепак, во последниве години чувството се промени бидејќи Холивуд се чини дека го проби кодот. The Last of Us генерира гужва за

Прочитај повеќе
Поп-култура

Embracer Group и WB изработуваат нови Lord of The Rings Филмови и Други Проекти

За време на финансискиот повик во кој извршниот директор на Warner Bros. Discovery – David Zaslav, откри дека Mortal Kombat 12 доаѓа оваа година, но дополнително во разговор тој го спомна и светот на Lord of the Rings. Правта за адаптација на J.R.R., приказните и за снимање на Толкин беа дел од купувањето на Embracer

Прочитај повеќе
Поп-култура

Mario Kart, Princess Peach, Donkey Kong и многу други работи во новиот трејлер за The Super Mario Bros.

Вториот трејлер за филмот „The Super Mario Bros.“ беше објавен за време на новиот Nintendo Direct настан. Трејлерот ни дава многу подетални работи за што треба да очекуваме од самиот филм кој треба да излезе во април 2023. Nintendo еден ден пред да го претстават овој нов трејлер објави некои минимални работи каде што го

Прочитај повеќе
Поп-култура

Morbius на Game Boy Color

It’s Game Boy Morbin’ Time! Во новото видео, YouTube-рот Wulff Den го стави Morbius на Game Boy Color „поради некоја причина“, со долг и досаден процес кој сепак можеби беше попријатен од реалното гледање на “најдобриот филм” Morbius. Ако ова ви звучи познато, можеби се сеќавате кога истиот YouTube-р го стави Tenet на Nolan на

Прочитај повеќе