Sony го прекина производството на PSVR 2 поради слаба продажба

Во неодамнешниот извештај, се декларира дека Sony го паузира производството на уредот PSVR2 додека не „се продадат сите уреди кои што си стојат“. Оваа вест доаѓа во време на пад на продажбата што се појави поради недостаток на содржина компатибилна со уредот. Во извештајот објавен од Блумберг, се покажа како PSVR2 е во постојан пад откако беше објавен во 2023 година, кој беше надминат од уредот META Quest VR.

Што понатака?

Уредот PSVR2 на Sony страда на пазарот кој сè уште се обидува да ја усоврши VR технологијата – и има голема конкуренција. Има очекувања дека пазарот на VR ќе расте во наредните години, но PSVR2 малку заостанува. Во написот на Блумберг, цитат преземен од Јиџија Жаи, аналитичар на Macquarie, гласи:

The high price of VR hardware acts as the main hurdle for its expansion. Currently, there are limited games that support VR devices, and that will also lead to lack of motivation for players to purchase VR hardware. This limited content also has a reason – the development cost for VR games is substantially higher than normal titles.

Тоа е секако висока цена што го блокира пристапот до VR технологијата за повеќето корисници. Неодамнешното лансирање на уредот на Vision Pro на Apple беше исмејувано од потрошувачите кога беше откриено дека уредот доаѓа со цена од 3499 долари. Тоа е многу подалеку од цената од 550 долари поврзана со PSVR2, но тоа е повеќе од цената на сосема нова конзола за PlayStation 5, што ги прави потрошувачите да се тресеат на колена во повеќето случаи.

Шест недели по лансирањето, Sony објави дека PSVR2 продаде речиси 600.000 единици. Аналитичарите сугерираат дека продаде нешто повеќе од еден милион единици во првата година. Минатиот декември, шефот на глобалниот бизнис на SIE, Ерик Лемпел, изјави за Financial Times дека PSVR2 е „малку предизвикувачка категорија во моментов“, додавајќи дека мислел дека „генерално има поголеми очекувања за тоа што ќе направи VR за игрите“. Се чини дека PSVR 2 се продаваше слабо за време на празничната сезона во 2023 година. RoadToVR ја следеше продажбата на Амазон на Meta Quest 2 и 3 во споредба со PSVR2 за време на празничната сезона и откри дека слушалките на Meta значително ги надминуваат продадените PSVR2.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

About The Author

Штотуку беше објавено дека Саудиска Арабија ќе стане земјата каде што ќе се прават Олимписките Игри во Е-Спорт од 2025 година. Ова значајно откритие доаѓа по 12-годишниот договор потпишан меѓу IOC и Саудиската федерација за Е-Спорти. Во моментов, Светското првенство за е-спорт се одржува во Ријад, но Олимписките игри за еспорти ќе бидат нешто сосема друго.

Ова е резултат на соработката меѓу Томас Бах, претседателот на IOC, и HRH Prince Abdulaziz, министер за спорт во Саудиска Арабија.

Пишување историја

IOC имаа идеја за воведување на е-спорт на Олимписките игри, но зошто да го направите тоа кога можете да создадете сосема нов настан фокусиран на уникатната, дигитална индустрија?

Во изјавата за LinkedIn, Ралф Рајхерт, извршен директор на Фондацијата за Светски куп за еспорти, изјави:

Репрезентациите и гордоста сè уште се недоволно развиени во е-спортот, но сигурен сум дека ова ќе се промени со текот на времето. Ова е голем чекор за спортот, не толку за краткорочното влијание, туку за долгорочната перспектива.

Со оваа огромна зделка ќе се одржат првите олимписки еспортски игри во Саудиска Арабија следната година. Зборувајќи за партнерството, Томас Бах од IOC се осврна на некои клучни грижи во врска со поставувањето: „Со партнерството со саудискиот NOC, ние исто така обезбедивме почитување на олимписките вредности, особено во однос на насловите на играта на програмата, промоција на родовата еднаквост и ангажман со младата публика, која го прифаќа е-спортот“.

GG LFM

W00t w00t? GG ис лукинг фор мор!​
Стани дел од тимот на GG.MK!

GG ЛОВЦИ НА ТРОФЕИ

покажете го пленот

Претплати се на нашата мејлинг листа

Нема спам, нема замарање!
Само гејминг!