Sony инвестира $1 милијарда во Epic Games за градење на Metaverse

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Epic Game објави дека добила инвестиција од 2 милијарди долари во развојот на метаверс, од кои половина доаѓа од Sony.

Производителот на PlayStation, кој веќе има малцински интерес во Epic, фрли 1 милијарда долари на развивачот на Unreal и Fortnite за да создаде „нова социјална забава која ја истражува врската помеѓу дигиталниот и физичкиот свет“, се вели во соопштението за печатот. Другата милијарда доаѓа од Инвестицискиот холдинг Kirkbi, мнозински сопственик на The Lego Group. Минатата недела, Epic објави партнерство со Lego за развој на метаверс погодна за семејството, насочен кон децата. Во соопштението за печатот се наведува дека денешната инвестиција ќе ја донесе проценетата вредност на Epic на 31,5 милијарди.

„Како креативна компанија за забава, ние сме воодушевени што инвестираме во Epic за да ги продлабочиме нашите односи на полето на метаверс, простор каде креаторите и корисниците го споделуваат своето време“, рече претседателот, претседател и извршен директор на Sony Group, Кеничиро Јошида во соопштението за печатот. „Исто така, уверени сме дека експертизата на Epic, вклучително и нивниот моќен мотор за игри, во комбинација со технологиите на Sony, ќе ги забрза нашите различни напори како што се развојот на нови дигитални искуства на навивачите во спортот и нашите иницијативи за виртуелно производство.

Инвестицијата доаѓа откако Epic официјално го објави Unreal Engine 5 минатата недела, мотор кој најверојатно ќе игра значајна улога во развојот на што и да е на ум не-Fortnite metaverse Epic. Метаверзумот продолжува да биде популарен збор додека технолошките компании ги развиваат и дефинираат своите верзии на концептот. Epic навидум е пред кривата повеќе од повеќето бизниси, имајќи предвид дека Fortnite веќе отелотворува многу од елементите на „сеопфатниот дигитален свет“ како метаверс често се претставени, што ја прави инвестицијата на Sony разбирлива од таа смисла.

Sony инвестираше 250 милиони долари во Epic во јули 2020 година, давајќи му го малцинскиот интерес да ја зајакне и прошири соработката на технологијата за дигитални екосистеми, имено Unreal Engine. И покрај денешните инвестиции, во соопштението за печатот се забележува дека Epic сè уште има единствена класа на обични акции и дека Тим Свини останува под контрола како извршен директор. Плодовите од ова партнерство и метаверзумот на Epic останува да се видат и веројатно нема да бидат уште некое време, но денешните вести се уште еден значителен монетарен чекор кон остварување на тие планови.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.