Половина од Top 100 игрите на Steam работат на Steam Deck

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Преносливите компјутерски игри навистина доаѓаат во прв план во 2022 година. Се најавуваат нови гејмерски лаптопи и мобилни чипови, а секако тоа е по издавањето на Valve’s Steam Deck. Преносливиот компјутер за игри кој има лик и функција како на Switch предизвикува бранови, а Valve веќе планира Steam Deck 2!

Она што беше подеднакво импресивно како и самата мала единица, е притисокот за компатибилност. Има тони игри кои работат на Steam Deck, но тие имаат тенденција да се разликуваат во тоа колку добро. За среќа, Steam има систем за верификација за да им помогне на луѓето во овој процес, кој ги оценува игрите за тоа колку добро работат со новиот хибрид на компјутерската конзола.

За играта да биде потврдена Steam Deck, таа мора да работи прилично беспрекорно на Steam Deck, исто како и на компјутер. Иако на платформата има незабележителен број на игри, слободно може да се каже дека повеќето корисници веројатно се грижат само за неколку. Топ 100 игри на Steam се прилично безбеден облог за игри за кои се грижат на луѓето, така што Boiling Steam направи математика за тоа колку од овие игри се поддржани.

Следниот чекор надолу од Steam Deck Verified е Steam Deck што може да се репродуцира. Ова се игри кои немаат толку добро искуство на Deck како што би добиле на компјутер, или потенцијално сè уште не се потврдени. Тие се безбеден облог за обид и додадете уште 26 игри на листата од 100-те најдобри титули.

Игрите од оваа листа ги вклучуваат Counter-Strike: Source и Global Offensive, Dota 2 и Skyrim. Најчесто тие се многу популарни игри кои се малку постари, па може да бидат малку пониски на листата на приоритети. Сепак, заедно тоа носи вкупно 54 од 100 најпопуларни игри на Steam кои работат на Deck. Тоа е над 50% за математичките глупаци таму.

Остатокот од топ 100 наслови спаѓаат или во неподдржани или непроверени категории. Има 26 во топ 100 игри на Steam кои се наведени како неподдржани, а за многумина причината е софтверот против мамење, кој е тешко да се имплементира и да се движи на Steam Deck. Веројатно е дека без значителен поттик, повеќето програмери нема да можат да посветат ресурси за ова да функционира, а овие игри може едноставно да останат неподдржани. Тоа само остава 20 игри допрва да бидат оценети за Steam Deck, но искрено, некои сè уште вредат да се снимат. Изненадувачки е колку игри изгледаат доволно добро на малата машина без поддршка.

Работната библиотека со преносни игри за компјутер на Steam Deck е веќе прилично импресивна и се чини дека ќе расте. Изгледа дека 2022 година навистина може да биде година на Steam Deck.

МАРКЕТИНГ

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Соберете докази дека вашиот сопружник изневерува и однесете ги на суд во цртаната, мрачна авантуристичка игра My Divorce Story

Веројатно сте стапиле во брак во неколку игри во текот на годините – The Sims 4, Skyrim, My Time at Portia – но немам големо искуство со виртуелен развод. Тоа ќе се промени следниот месец кога ќе се игра вантуристичката игра My Divorce Story, која ја развива јужнокорејски адвокат за развод и се заснова на вистински случаи на развод.

Авантурата (се чувствува малку чудно да се нарече така) започнува кога ќе добиете анонимна порака дека вашиот сопружник изневерува. „Во рок од шест месеци од откривањето на аферата, мора да соберете доволно докази и да ги изнесете пред судот“, се вели на страницата на продавницата на Steam на играта. „Во овој кошмар на животот, мора да одржувате здрав однос со вашиот сопружник. Но, зад грбот на вашиот сопружник собирате докази за успешен развод“.

Звучи како забавно? Шестмесечниот рок е упатување на Граѓанскиот законик на Кореја, член 841, кој вели дека ако брачниот другар извршил дело на „нечистотија“, нивниот партнер може да поднесе барање за развод, но само во рок од шест месеци откако ќе дознае за аферата. Значи, часовникот отчукува во вашата возбудлива потрага да докажете дека вашата вистинска љубов е срање. Во трејлерот можеме да видиме како еден партнер го истражува другиот и станува се посомнителен додека собираат делови од докази, како сметки од ресторани и никулци за билети за кино. Кого го носат на вечера и кино? Сигурно не си ти. Минииграта вклучува боцкање на Вуду куклата на наводно неверниот партнер со игла, што обично не е знак за здрава врска.

И покрај цртаната уметност и нежниот саундтрак, сето ова се чувствува убаво… непријатно? Да, изневерувањето е ужасна работа, но истото е и да се копа по телефонот на вашиот сопружник, да се пробие неговата лозинка за да можете да ги читате неговите е-пошта и да ги следите со GPS. Повторно, не можам да ја пропуштам шансата да играм детектив, дури и ако сите индиции укажуваат на споредната работа на мојот партнер и случајот заврши на суд за развод.

Само точките од куршуми наведени на страницата на продавницата на Steam се мрачни, бидејќи „Најдете предмети што чуваат посебни спомени за двајцата!“ кои потоа стануваат „парчиња на бес и беда што го формираат сведоштвото за крајот на бракот“. Исто така, има повеќекратни завршетоци, па можете повторно и повторно да играте низ скршеното срце за да ги откриете сите. Дали би сакале да го направите тоа? Секако дека би!

Колку и да звучи груб, тоа е интересен концепт и исто толку распространет како што е разводот (Јужна Кореја има стапка на разводи околу 47%, а во САД е околу 45%) тоа е тема што не се истражува многу во видео игрите. Можете да кажете „Да“ на Мојата приказна за разводот на 18 август.