Новости

Првиот DLC контент на Atomic Heart

Atomic Heart доби трејлер за својот прв DLC контент. Atomic Heart е еден од хитовите на 2023 година кој што многумина го преспаа некако, и го игнорираа, но имаше голем импулс во неговото објавување. Некако играта беше ставена во сенка од други игри како Hogwarts Legacy. Како и да е, фановите се чинеше дека уживаат

Прочитај повеќе
Хардвер

Хардверскиот Патоказ на META Вклучува Нови Quest Уреди и Голем акцент на AI

Постигнавме долг пат од првиот домашен Oculus Rift, кој беше вежба за болест во движење и затворање на екранот. Сега имаме одлични преносливи уреди без кабли, како што е Quest 2, понуди со целосно видно поле со висока резолуција, како што е Pimax 8k, па дури и одлични VR ленти за трчање за да ги

Прочитај повеќе
Поп-култура Xbox

Има голема шанса Microsoft да го купи Netflix

Еден аналитичар верува дека Netflix би можел да се обиде да се зближи со Microsoft за идното стекнување. Нетфликс се соочува со финансиски проблеми, или барем онолку проблеми колку што може да има голема корпорација во релативна смисла, во последните неколку месеци откако компанијата објави дека изгубила претплатници за прв пат од 2011 година. Нетфликс

Прочитај повеќе
Новости

Пристигнува Warcraft Mobile

Do You Guys Not Have Phones Part.2 Компанијата Blizzard официјално ќе ја прикаже својата нова мобилна игра која ќе е сместена во светот на Warcraft на 3ти мај, настанот ќе започне во 19:00 “The Warcraft universe continues to capture imaginations across the globe with enlightening experiences and immersive gameplay, that are the foundation for World

Прочитај повеќе
Игрици

Superman Unreal Engine 5 проект – Играјте како Man of Steel

Демо на Супермен игра изградена во Unreal Engine 5 му дозволува на Човекот од челик да се вивнува низ небото на Метрополис, а насловот сега е достапен за преземање за секого Играта за Супермен е создадена во Unreal Engine 5 од независен девелопер, а сега е достапна за јавноста. The Man of Steel на DC

Прочитај повеќе
Технологија

Половина од Top 100 игрите на Steam работат на Steam Deck

Преносливите компјутерски игри навистина доаѓаат во прв план во 2022 година. Се најавуваат нови гејмерски лаптопи и мобилни чипови, а секако тоа е по издавањето на Valve’s Steam Deck. Преносливиот компјутер за игри кој има лик и функција како на Switch предизвикува бранови, а Valve веќе планира Steam Deck 2! Она што беше подеднакво импресивно

Прочитај повеќе
Новости

Sony инвестира $1 милијарда во Epic Games за градење на Metaverse

Epic Game објави дека добила инвестиција од 2 милијарди долари во развојот на метаверс, од кои половина доаѓа од Sony. Производителот на PlayStation, кој веќе има малцински интерес во Epic, фрли 1 милијарда долари на развивачот на Unreal и Fortnite за да создаде „нова социјална забава која ја истражува врската помеѓу дигиталниот и физичкиот свет“,

Прочитај повеќе
Технологија

DeLorean од Back to the Future се враќа како EV

DeLorean, автомобил кој делумно стана познат поради неговата способност да патува низ времето во филмот Враќање во иднината, се враќа како електрично возило, а сега ѕиркавме набрзина. Компанијата DeLorean Motor сподели нова слика од автомобилот „следната генерација“ и се зафркаваше дека правилно ќе биде откриен на 18 август 2022 година. Ова е концепт автомобил, па

Прочитај повеќе
PC

Извршниот директор на Roblox е во план да заработи $234 милиони во следните 5 години

Сето тоа е во возот со сос во Roblox Corporation, откако компанијата објави поднесок од ДИК со детали за плановите за компензација на извршната власт за следните години (благодарам, Ројтерс). Успехот на Roblox е тешко да се прецени – ако беше земја, нејзините дневни корисници би ја направиле понаселена од Канада – а друго неодамнешно

Прочитај повеќе
Новости

PUBG го прикажаа Roadmap-от за 2022 година

PUBG: Играчите на Battlegrounds го добија својот прв поглед на патоказот на играта за 2022 година оваа недела за да видат што подготвуваат програмерите за оваа година. Тоа вклучува преглед на нови мапи, нови оружја, ажурирања и ремонти за различни системи во PUBG, заедно со спомнување на некои содржини кои сè уште се во развој

Прочитај повеќе