Магационери украле голем број на графички карти во вредност од $35,000

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Тројца мажи (магационери) во Русија, наводно биле уапсени откако украле 20 Nvidia RTX 3070TI од складиште во предградието. На видеото може да се види како луѓето ги крадат графичките од магацинот. Наводно луѓето биле уапсено кога пробале да ги продадат на локалните продавници (Pawn Shops). Како што објавиле Videocartz.com преку Mash, тројца осомничени очигледно биле вработени кои работеле во магацинот Wildberries во Подолск, Русија. Тие, наводно упаднале во просторот за складирање на магацинот преправајќи се дека собираат нарачка преку интернет. На крајот, мажите стигаат до прозорецот во магацинот и застанале таму за да ги отворат и да ги спуштат графичките на друг член од екипата.

Целата операција, која се одвивала прилично без проблеми, со оглед на сите работи, била снимена на повеќе безбедносни камери во објектот. Снимката од грабежот била поставена на Mash каде што има над 1 милион прегледи.

Наводно на крадците работите им оделе полесно одкако ги извадиле од магацинот. Триото се обиделе да ги продадат како многу барани графички во тие продавници. Но тие сакале само помалку од половина од вредноста на графички, поради што еден сопственик на продавницата станал многу сомнителен за што се случувало. Сомневајќи се дека стоката е многу жешка, тој наводно повикал полиција и набргу потоа триото било заробено и уапсено. Едно нешто што не се знае е доколку не се пројавел овој случај колку графички би се продале од продавницата.

Во моментов Русија, поради тековната војна во Украина се соочува со долга и растечка листа на санкции. Буквално се што може да се губи го губат. Многу компании за технологија и видео игри го прекинаа бизнисот во земјата, што доведе до тоа графичките во Русија да станат премногу скапи. Известено е дека една RTX 3070 сега чини околу 200.000 рубли што во евра е околу 1900-2000. Во САД истата графичка може да се најде од 500 до 700 долари.

МАРКЕТИНГ

Тагови:

Спорели на:

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit
Share on pinterest

WP Post Author

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Share on facebook
Share on twitter
Share on reddit

Втората сезона на Overwatch 2 ќе започне следната недела на 6ти декември! Ажурирањето на сезоната носи нов херој во играта заедно со нова мапа, Battle Pass, празнична козметика и многу повеќе…

Оваа вест доаѓа преку новиот трејлер за 2та сезона на Overwatch 2, објавен денеска, кој можете да го погледнете подолу, заедно со нов блог пост од Blizzard. Во трејлерот, го гледаме новиот херој кој се приклучува на списокот на херои – Ramattra како и новата експорт Shambali мапа која влегува во редовната ротација на играта заедно со досегашните. Исто така го гледаме новиот Mythic скин на Junker Queen достапен во новиот Battle Pass како и поглед на некои од празничните скинови од претстојните празнични настани.

With a new season comes a new map pool. Along with our newest map, Shambali Monastery, players can anticipate the return of a fan-favorite, Rialto, and the most epic place on earth, Blizzard World. We’ll be visiting Oasis and Nepal at different times of the day and rotating out Hollywood and Watchpoint: Gibraltar. As a reminder, all off-rotation maps will continue to be available in custom games.” 

Blizzard

Blizzard вели дека темата на 2-та сезона е грчката митологија, што објаснува зошто митските скинови од Battle Pass е Zeus Junker Queen. Овој скин ќе вклучува нови прилагодувања, модели на оружја, гласовни линии и специјални ефекти. Легендарниот скин на Poseidon Ramattra и Легендарниот скин од Hades Pharah може да се заработи и со квестови.

“These heroes and several others will be imbued with awesome god-like powers in our new Battle for Olympus game mode. This new limited-time event will start on January 5 and last until January 19.”

Blizzard

Blizzard исто така враќа два празнични настани: Winter Wonderland and Lunar New Year. Секој настан оваа сезона, вклучувајќи ја и битката за Олимп, ќе има скин како награда што можете да се заработи со играње и исполнување предизвици. Можете исто така да заработите помали работи од сезона 2 со гледање стримери на Overwatch 2 на Twitch.

Сезона 2, исто така, носи неколку промени во рамнотежата на Overwatch 2. Blizzard вели дека се фокусира на масакрирањето на Sojourn’s Rail Gun на растојание за сезона 2, во обид да ги поттикне играчите да ја „искористат големата мобилност на Sojourn за да го затворат растојанието за повеќе да има уништувања”. Doomfist добива „значајни промени кои подобро ја поддржуваат неговата улога како Tank на тимот, додека сè уште го одржува јадрото на стилот на игра на неговиот идентитет на херој“. Севкупно, Blizzard вели дека може да очекувате прилагодувања за Ana, Bastion, Junker Queen, Kiriko, Mercy и Symmetra кога ажурирањето на сезона 2 ќе биде објавено на 6 декември.